Rusya’dan İngiltere’ye nükleer uyarı:Yeryüzünden silinirsiniz..

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un “çok ekstrem durumlarda nükleer silahların kullanımını göz ardı edemeyiz” açıklamasına Rusya'dan uyarı niteliğinde şok bir cevap geldi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un “çok ekstrem durumlarda nükleer silahların kullanımını göz ardı edemeyiz” açıklamasına Rusya’dan uyarı niteliğinde şok bir cevap geldi.

TASS haber ajansına göre, İngiltere’nin “önleyici bir nükleer saldırı” için pek de geniş toprakları olmadığını vurgulayan Klintsevich, ülkenin “yerle bir olacağını” söyledi.

Michael Fallon, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in iktidar olması halinde İngiltere güvenliğini tehdit edeceğini, nükleer silah caydırıcılığını etkisiz hale getireceğini söylemişti.

Corbyn, Pazar günü yaptığı açıklamada, nükleer silah kullanımını reddedip, İngiltere’nin Suriye’ye karşı hava saldırılarını durduracağını söylemişti.

İngiltere’nin ABD tarafından desteklenen yeni Trident nükleer silah programına göre, yenileştirilecek 3 Vanguard denizaltısına monte edilecek olan 24 nükleer füze bataryası, yaklaşık 40 adet nükleer savaş başlığı taşıyacak. İngiltere’ye yılda 3.5 milyar Sterline mal olacağı bildirilen Trident Programı, ABD ve İngiltere’yi birlikte dünyanın en büyük savaş gücü yapmak için yeterli olacağı tahmin ediliyor.

ilgili haberler