Bilim - TeknolojiGüncel

Rusya’nın tek dozluk aşısı deltaya karşı bulaşmayı yüzde 70 engelliyor

Sputnik Light'ın etkililik oranı yüzde 70 çıktı. Aşı, tek doz olarak uygulanıyor.

Paylaş:

Rusya’nın Gamaleya Enstitüsü tarafından üretilen çift dozluk Sputnik V aşısının etkililik oranı yüzde 90’dan fazlaydı. Enstitü, aşının tek dozluk versiyonu Sputnik Light’ın, klinik çalışmaları tamamlanıp 15 ülkeden kullanım onayı almıştı. 30 ülkenin de bu aşıyı onaylaması bekleniyor.

Gamaleya Enstitüsü, tek dozluk aşısının delta varyantına karşı 60 yaşının altındakiler için bulaşmayı önlemede üç ay boyunca yüzde 75 etkili olduğunu; 60 yaşın üzerindekiler için de üç ay boyunca yüzde 70’lik etkinlik sağladığını açıkladı. Enstitü, aşının ağır hastalıkları ve ölümleri engellemede bu orandan daha fazla etkinlik gösterdiğini duyurdu.

Diğer aşılarla birlikte güçlendirici

Açıklamaya göre Sputnik Light’ın, diğer aşılara göre güçlendirici etkisi bulunuyor. Çift dozluk aşının üzerine Sputnik Light uygulandığında, enfeksiyon riskinin yüzde 83’ten fazla önlendiği, hastaneye yatışları da yüzde 94’ten fazla engellediği belirtiliyor.

Araştırmanın 28 bin kişinin verileriyle 5,6 milyon aşılanmamış kişilerin verilerinin kıyaslanmasıyla oluşturulduğu belirtildi.

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu