Rusya,’nın Türkiye’ye karşı Dağlık Karabağ planı deşifre oldu

AA

İran’ın Arman gazetesine yazdığı makalede, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmayı ve Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliği değerlendiren İran’ın eski Bakü Büyükelçisi Afşar Süleymani, “Ankara ve Moskova arasındaki gerginliğin ardından Rusya, Ermeni piramidini Türkiye’ye karşı kullanıyor. Rusya, Suriyeli Ermenileri ve PKK’ya bağlı bazı kişileri Dağlık Karabağ’a yerleştirerek bunlardan Türkiye’ye karşı fayda sağlamak istiyor.” ifadesini kullandı.

Süleymani, Rusya’nın, Azerbaycan’ın Batı’ya yönelme sürecinin güçlenmesinin önüne geçmek, Rusya’nın öncülük ettiği Avrasya Ekonomik Birliği ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü gibi yapılara Azerbaycan’ı dahil etmek ve Türkiye’nin Güney Kafkaslar’daki nüfuzuna set çekmek için Ermenistan’ı kullandığını ileri sürdü.

 

Afşar Süleymani, İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan gazetesi gibi bazı medya organlarındaki “Türkiye’nin Suriye’deki hatalarını telafi etmek için Karabağ çatışmalarını başlattığı” iddiasının aksine Karabağ’daki savaş kıvılcımını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşlediğini savundu.

Rusya’nın, Azerbaycan’ın topraklarını işgal etmesi için Ermenistan’a “doğrudan” yardım ettiğini hatırlatan Süleymani, “Putin bu hamlesiyle Bakü’nün Ankara’yla yakınlaşmasının önüne geçmek isterken Azerbaycan’a da Avrasya Ekonomik Birliği’ne girmeyi kabul etmesi halinde, Ermeni işgali altındaki birçok bölgesini özgürleştirebileceği mesajını veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1101681