Sanal ülke Asgardia, ilk başkanını seçti.

Dünyanın dört bir yanından insanların internet üzerinden bir araya geldiği, uzay kolonizasyonunu savunan sanal ülke Asgardia, ilk başkanını seçti. İlk başkan, Rus iş adamı, hayırsever ve bilim insanı Igor Aşurbeyli oldu.

Başkanın, diplomatların, bilim insanlarının, araştırmacıların da katıldığı yemin töreni, Avusturya’daki Hofburg Sarayı’nda gerçekleştirildi. Seçilmesinden sonra yaptığı ilk açıklamalarda Aşurbeyli, 25 yıl içinde Ay’da ilk yerleşimleri kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Adını, İskandinav mitolojisinde tanrıların yaşadığı yer olan Asgard’dan alan Asgardia, 2016 yılının ekim ayında Aşurbeyli ve uzayla ilgili bir grup insan tarafından kurulmuştu. Tasarının amacı, millet, cinsiyet, yaş, memleket ayırt edilmeksizin, Dünya gezegeninin dışında özgür ve bağımsız bir ulus yaratmak.

Dünyanın en kalabalık 172. ülkesi olan Asgardia’nın, şu an 203 bin 584 vatandaşı bulunuyor. Asgardia vatandaşlığını edinmek için, internet sitesine kaydolup Asgardia Anayasası’nı onaylamak yeterli.

Asgardia vatandaşlığını en çok edinenler, Amerikalılar. 26 bin 408 ABD’li, Asgardia vatandaşı.  ABD’nin ardından ise Türkiye geliyor. Türkiye’den 22 bin 335 kişi, Asgardia vatandaşlığına sahip.

Jurnalci.com