GüncelGündem

Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi gerçekleştirildi

Paylaş:

ANKARA (AA) – ANGİAD tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla Bilkent Otel’de “Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi” düzenlendi.

Onat, burada yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ve çevre sorunlarının Türkiye ve dünyanın ortak meselesi olduğunu söyledi.

Sanayi üretimindeki artışa karşın doğanın sürekli kan kaybettiğine işaret eden Onat, “Sanayiciler olarak bunu engellemek, yeşil dönüşüm ve döngüsel ekonomi anlayışını ülkemizin her alanına yaymak için çaba sarf etmeliyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen süreçle 30 Mart’ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edildiğini anımsatan Onat, “Bu gelişmeler bizim için yol gösterici oldu. Bizler, sivil toplum kuruluşları ve sanayiciler olarak Sıfır Atık Projesi’ni desteklemek ve milli harekete dönüştürmek için elimizden geleni ortaya koymalıyız.” diye konuştu.

Onat, gelecek nesillere daha yaşanabilir dünya bırakmak için harekete geçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, sıfır emisyon hedefi doğrultusunda iş insanlarının desteklenmesi, eski sanayi alanlarının taşınması, sanayide sıfır atık modeli, atıl arazilerin yenilenebilir enerji üretimi için tahsis edilmesi gibi çalışmaları kıymetli bulduklarını anlattı.

İklim değişikliğinin yıkıcı etkileri her gün yaşanırken hiç kimsenin bu sorunlara kayıtsız kalamayacağını vurgulayan Onat, “İklim değişikliğiyle mücadelede sanayide döşümün şart olduğu gerçeğinden yola çıkarak tüm ortaklarla dayanışma ve işbirliğine hazır olduğumuzun altını çizmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu işin çözümünde taraf olmalıyız”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da kuraklık, seller ve orman yangınları gibi sorunların tüm dünyayı etkilediğine işaret ederek, BM’nin bu konuda yaptığı çalışmalarla Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması gibi adımları attığını söyledi. Baran, Türkiye’nin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşması kapsamında, karbon emisyonlarının azaltılmasına ilişkin adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

Sonraki süreçte de Avrupa Birliği (AB) tarafından Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın devreye alındığını anımsatan Baran, bu mutabakat kapsamında da sınırda karbon düzenlemesi uygulamasının başlatıldığını bildirdi. Baran, 2026 yılından itibaren iklim değişikliğiyle ilgili sınırda vergi uygulanacağını belirterek, “Avrupa ‘2026 itibarıyla ithal ettiğim ürünlerde vergilendirme yapacağım.’ dedi. AB’nin sınırda karbon uygulaması için gerekli düzenlemeleri yapmazsak ödeyeceğimiz vergileri göz önüne getirdiğimizde önemli sıkıntı yaşayacağımızı biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Baran, bu alanda yürütülen çalışmalara sanayiciler ve ticaret erbaplarının da destek olması gerektiğine işaret ederek, “Hepimiz birbirimize kenetlenip bu işin çözümüyle ilgili taraf olmak zorundayız. Eğer olmazsak 2026 sonrası ödeyeceğimiz vergilerle yapacağımız ihracatın karını AB’ye bırakmak zorunda kalacağız. Gerçekten önemli bir konu. Bundan sora atılması gereken adımları atmazsak bizden sonraki nesilleri zor günler bekliyor.” dedi.

ATO olarak bu alanda yapacakları çalışmalara ilişkin de bilgi veren Baran, şöyle konuştu:

“Yeşil Dönüşüm Ofisi adı altında bir birim oluşturuyoruz. Ticaret yapan insanlarımızın, KOBİ’lerin nasıl yol alacaklarıyla ilgili teknik destek vereceğimiz, yol haritasını çizeceğimiz Yeşil Dönüşüm Ofisi kurma hazırlığı içindeyiz. Bunu da yakın zamanda hayata geçireceğiz. Ülke olarak bu işin üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Karbon nötr sürecine giderken gereken tüm adımları atmamız gerektiğini düşünüyorum.”

“Çözüm fosil yakıtları terk etmek”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da iklim değişikliğinin, küresel ekonomiyi temelden etkileyen en büyük ekolojik sorunlardan biri olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin iklim değişikliğinin olumsuz etkileri bakımından risk altındaki ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Toplam 13 bin şehrin incelenmesiyle yapılan bir araştırmaya göre, global emisyonun yüzde 18’inin en çok karbon ayak izi olan ilk 100 şehirden geldiğini aktaran Ardıç, şunları söyledi:

“Ankara bu listede 80’inci sırada bulunuyor. Ankara Sera Gazı Emisyon Envanteri Raporu’na göre, ilimizdeki toplam emisyonun yüzde 11’i imalat ve inşaat, yüzde 5’i ise çimento sektöründen kaynaklanıyor. Durum böyleyken sorumluluklarımızı kabul edip sürdürülebilir bir üretim anlayışıyla hareket etmemiz büyük önem arz ediyor. Yani kirlettik temizleyeceğiz, borçlandık borcumuzu ödeyeceğiz. İklim değişikliğiyle mücadelenin omurgasını oluşturan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın derin bir dönüşüm programı olduğunun farkındayız. Şirketlerin sürdürülebilir başarı elde edebilmesi için finansal performansları yeterli değil. Şirketlerin toplum ve çevre için yarattıkları finansal olmayan değerlerini de ortaya koymaları ve sürdürülebilirlik risklerini doğru şekilde yönetmeleri gerekiyor. Tüm başarı hedeflerimizden de ötede çocuklarımıza en az bizim yaşama imkanı bulduğumuz kadar yeşil bir dünya bırakma hedefine odaklanmalı ve geleceğe olan borcumuzu ödemeliyiz. Çözüm çok açık, iklim krizine neden olan sera gazı emisyonlarını azaltmak için fosil yakıt kullanımını bir an önce terk etmek, tüketimi azaltmak ve negatif emisyon teknolojilerini geliştirmek.”

Ardıç, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı dönemde, ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişte sanayiciye rehber olmak amacıyla “Sanayinin Yeşil Rotası Projesi”ni yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bunların yanı sıra enerji ve çevre yönetim sistemleri konusunda, sanayicilerimize belgelendirme hizmeti vermek üzere TÜRKAK akreditasyon süreci başlatıldı. Dünya Bankası finansmanıyla ‘Atık Ayrıştırma ve Biyogaz Tesisi’ kurulumu için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan ön onay alındı. ASO 2. OSB olarak ‘Yeşil OSB’ olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gerekli başvurular yapıldı. Sürdürülebilir gelecek için sanayide dönüşümün şart olduğunun bilinciyle ASO 2 OSB’de temelini attığımız ekolojik sanayi kültürünü ASO bünyesinde sürdürme gayretindeyiz. ASO olarak, uzun vadeli hedeflere odaklanan, topluma faydayı gözeten, ekosisteme karşı sorumlu bir sanayi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sürdürülebilir üretim yolunda Ankara sanayisinin yanındayız.”

Muhabir: Deniz Çiçek Palabıyık

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu