GüncelGündem

Sarsıntı gerçeği çabuk unutuldu… ‘Sıfır’ talep!

Paylaş:

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki yıkıcı zelzelelerin akabinde, binaların sarsıntıya dayanıklılığı gündeme geldi, ülke genelinde bina dayanıklılık testi müracaatları arttı.

Kamu binalarında ise AFAD tarafından hazırlanan ‘Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu ve performansları tahlil edilmeye başlandı.

‘Asrın felaketi’ sonrası ülke genelinde talep patlaması yaşanan yapı testlerine ilgi, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte azalırken, zelzelenin hissedildiği Trabzon’da da kamu dışında üniversiteye şahsî hiçbir talep olmadı.

Afetin birinci günlerindeki dehşet ve tasa vakitle unutulup, yerini gündelik yaşama bırakırken, konutlarda karot testi müracaatları da düşmeye başladı.

‘TALEP PATLAMASI VARDI, ZELZELE UNUTULUNCA YÜZDE 90 DÜŞTÜ’

KTÜ ‘Yapı Sıhhati İzleme Laboratuvarı’nda yapıların dayanıklılık testlerini yapan ve sarsıntı bölgesinde bilimsel araştırmalarını sürdüren KTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, İstanbul’da test taleplerin düştüğünü söyledi.

Prof. Dr. Altunışık, şöyle konuştu:

-Türkiye Zelzele Yönetmeliği’nin ilgili kısmında binaların performans tahlilinin yapılıp zelzeleye hazır olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor.

-6 Şubat sarsıntılarından sonra bilhassa Türkiye’de sarsıntının beklendiği değerli yerlerden olan İstanbul’da binaları sarsıntıya hazırlama konusunda kamu binaları ve konutların incelenmesi için talep patlaması vardı.

-Fakat sarsıntının birinci başladığı günden bugüne kadar talepler yüzde 90 düzeyinde düştü. Bu da sarsıntının birinci yılına girmeden halkımızın rahat formda sarsıntısı unuttuğu manasına geliyor. Trabzon’da ise maalesef üniversitemize gelen talep sayısı sıfır.

‘TRABZON DA RİSK ALTINDA’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletilen talep doğrultusunda kamu binalarını incelediklerini aktaran Prof. Dr. Altunışık, “Birçok kamu binasını değerlendirmeye başladık ancak özel olarak halkın oturduğu binalarda apartman yönetmeliği yahut kişinin talebi üzerine inceleme yaptığımız bina sayısı şu ana kadar maalesef sıfır. Bunun süratli biçimde başlanıp devam etmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Yoksa mümkün bir Erzincan, Bingöl zelzelesinde Trabzon da kıymetli risk altında” diye konuştu.

‘KOROZYONLU BİNA, DOLGU TABANA İNŞA EDİLEN YAPILARDA TEHLİKE FAZLA’

Trabzon’da korozyona uğramış binaların riskli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Altunışık, “1992’de Erzincan sarsıntısını biz Trabzon’da yaşadık. Erzincan’da oluşabilecek bir zelzelede Trabzon’un etkilenmemesinin tezli bir cümle olacağını düşünüyorum. Bilhassa bodrum katı olan nemli bölgelerde, korozyona uğramış binalarda, dolgu yer üzerine inşa edilen binalarda bu tehlikenin çok daha fazla olacağını düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Ahmet Can Altunışık

‘TÜM YAPI STOKUNU SARSINTIYA HAZIR HALE GETİRMELİYİZ’

Türkiye’deki bütün yapı stokunun mümkün zelzeleye hazır hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Altunışık,“Trabzon ister istemez öbür bölgelere nazaran sarsıntının daha az konuşulduğu vilayetlerden bir tanesi fakat rastgele bir anda Türkiye’nin rastgele bir bölgesinde insanların can ve mal kaybına neden olabilecek bir sarsıntının oluşmasını bekleyebiliriz. ‘Orası inançlı, burası değil’ üzere demek artık Türkiye için çok geç kalınmış cümleler. Daima birlikte Türkiye’deki tüm yapı stokunu muhtemel bir zelzeleye hazır hale getirmeliyiz” dedi. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu