AktüelGüncelGündemTürkiye

Sayıştay Raporu, AKP’li belediyedeki ihale oyununu ortaya çıkardı

Paylaş:

Sayıştay Raporu, AKP'li belediyedeki ihale oyununu ortaya çıkardı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sayıştay raporlarında dikkat çeken bulgular ortaya çıktı.

Sayıştay raporlarında yer alan bilgilere göre, belediyenin bazı mal ve hizmet alımlarını temel ihale usulüne göre değil de, parçalara bölerek aynı şirketten doğrudan temin ve pazarlık usulüyle yapıldığını belirtti.

Raporda tarihi Kızlar Manastırı için yaptırılan tanıtım filmleri örnek gösterildi.

14. yüzyıldan kalma olduğu bilinen ve kentin en önemli tarihi noktalarından biri olan Kızlar Manastırı’nı restore eden belediye, doğrudan temin ile 12.10.2020 tarihinde tanıtım kapsamında 96 bin 875 bin liralık prodüksiyon ve çekim hizmeti aldı.

Bir hafta sonra 96 bin 800 liraya 3D tanıtım videosu hazırlattı. 23.11.2020 tarihinde de pazarlık usulüyle 314 bin liraya manastıra virtual reality filmi ve tanıtım belgeseli filmi çektirdi.

Sayıştay denetçileri, belediyenin bu işleri aynı firmaya ve toplamda 507 bin 675 lira para ödediğini açıklayarak, “Kamu İhale Kanunu’na göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usul olarak öngörülmüştür. Dolayısıyla, aynı mahiyetteki hizmet alımlarının parasal limitlerin altında kalmak amacıyla kısımlara bölünmeden bu usullerle yapılması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, belediyenin doğrudan temin usulü ile yaptığı bazı alımlarda bile hata yapıldığı ve yasaklı şirketlerden alım yapıldığı vurgulandı.

Kanuna göre, doğrudan temin yoluyla alım yapılırken, alım yapılacak kişi ya da firmanın ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığının araştırılması gerektiği belirten Sayıştay, “Yapılan incelemede doğrudan temin usulü ile yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin Kamu İhale Kurumunun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmediği görülmüştür” denildi.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu