GüncelGündem

Selçuk Özdağ, Fuat Oktay’a sordu: ‘Rüşvet, yolsuzluk’ iddialarıyla hakkında dava açılan Ünsal Ban’ın atanmasına kim referans oldu?

Paylaş:

T24 Haber Merkezi

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Sedat Peker’in Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THKÜ) eski Rektörü Ünsan Ban’a ilişkin iddialarını, başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere Adalet Bakanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve THK Üniversitesi Rektörlüğü’ne sordu. 

Gelecek Partisi, Ak Parti Erzurum Milletvekili olan Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban ve Bank Asya’da 16 yıl görev yaptıktan sonra SPK Başkanlığı görevine getirilen, rüşvet iddialarıyla gündem olan Zehra Taşkesenlioğlu’nun kardeşi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddiaların, ifşaların veya ispatların doğruluğunun teyidi noktasında harekete geçti. 

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, THK Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban hakkındaki iddiaların cevaplanması amacıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Adalet Bakanlığına, Sayıştay Başkanlığına ve YÖK Başkanlığına Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde birtakım sorular sordu. 

Özdağ, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara ilişkin olarak şu soruları sordu: 

Buradan yola çıkarak;

1-) Eylül 2010 tarihinde kurulan THK Havacılık Vakfı’nda 7 Şubat 2014 tarihine kadar Yönetim Kurulu Üyeliği, ardından 2011 yılında THK Üniversitesi’nin kurulmasından sonra da 2015 yılına kadar Rektör olarak görev yapan Ünsal Ban hangi kriterlere göre atanmıştır. 

2-) Atanmasına yönelik olarak kim, hangi gerekçelerle referans olmuş ve atanmasına kim onay vermiştir. 

3-) Ünsal Ban, Rektörlük görevinden ayrıldıktan sonra hakkında THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Osman Yıldırım ve üniversite çalışanlarıyla birlikte THK Üniversitesini zarara uğratmaktan dolayı ne tür davalar açılmıştır.

4-) Kamuoyuna yansıyan davalardan mesela, Ünsal Ban tarafından imzalanmış ve ders ücreti adı altında hak edilmeyen 55 bin ve 38 bin TL’lik ödemelerin haksız olarak G.C.Y’e yapıldığı iddiası ile Ankara Batı Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın akıbeti ne durumdadır?

5-) Yine Ankara Batı Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bir başka davada; Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık ve Resmî Belgede Sahtecilik yapıldığı, yaz döneminde ders verilmediği halde ders verilmiş gibi ücretlerin yatırılmış olduğu belirtilen dava Ünsal Ban özelinde ne durumdadır? 

6-) Ayrıca Ankara Batı Adliyesi  2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka dava ise birçok davayla birleştirilmiş, birleştirilen dava dosyasındaki suçlamalardan biri olmuştur. Üniversiteye ait Macunköy arazisinde gerçekleştiği iddia edilen usulsüzlük, gelir iradı için THK üniversitesine devredilen 11 bin 593 metrekare arsanın usulsüz bir şekilde bir şirkete, Üniversite’ye, yüzde 20’den az pay almak suretiyle kat karşılığı verildiği, sonucunda ise 70 daire alındığı,  ancak alınan bu dairelerin üçte bir fiyatına bir emlakçıya toptan satıldığı, normal şartlarda yüzde 50 oranında kat karşılığı gelir sağlanması gerekirken inşaatın toplam değeri ile elde edilen dairelerin toplam değeri karşılaştırıldığında yüzde 18,50 gibi bir değere verildiği tespit edilmiş. Üniversite’nin payına düşen daireler 7,5 milyon TL’ye satılmış. O günün piyasa rayicine göre ise bu dairelerin 20 milyon TL yaptığı Üniversite yönetiminin tespit tutanağında yer aldığı belirtilmiş.

İddianamede yer alan diğer bir iddia ise Ünsal Ban’ın talimatlarıyla Mütevelli Heyet Karar Defterine Mütevelli Heyetin bilgisi dışında sonradan eklemeler yaptırarak Rektör maaşını 2012 yılında 100 bin TL’ye çıkarmak suretiyle haksız maaş aldığı, ayrıca 2013 ve 2014 yıllarında Üniversite’nin tanıtımı ve reklamı adıyla üniversite gelirlerini şirketlere aktardığı ve bunlardan birinde de aynı iş için mükerrer olarak 619 bin 500 TL ödeme yapıldığı ileri sürülmüştür. Yukarıdaki İddianameye konu olan bu davanın neticesi ne olmuştur?

7-) 2012-2014 yılları arasında üniversite personeli bile olmayan çalışanların yakını ve akrabası birçok kişiyi birçok kereler Seyahat Yönergesine aykırı olarak yurtdışı seyahatlerine göndererek giderlerini üniversite bütçesinden ödettiği, 

😎 Osman Yıldırım ve Ünsal Ban’ın akraba ve yakınlarını üniversite öğrencisi olmamasına rağmen öğrenci gibi göstererek tüm masrafları Üniversite tarafından karşılanmak suretiyle ABD’ye gönderdiği, pahalı saat ve hediyeler alındığı,

9-) Bu iddialarla da ilgili olarak Ankara Batı Adliyesi 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma iddiasıyla aralarında Ünsal Ban’ın da olduğu 6 sanıklı bir davanın devam ettiği ve bu davanın da hangi aşamada olduğu,

10-) Bu ve benzeri usulsüzlük, yolsuzluk, görevi kötüye kullanmak, kamu malını yağmalamak, zimmet, iltimas ve rüşvet olaylarına ilave olarak; 

A-) THK Üniversitesi bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında kimlere hangi sayıda diploma verildiği,

B-) Söz konusu programlara/derslere devam etmeden diploma verilip verilmediği,

C-) Üniversiteden diploma alan (özellikle yüksek lisans ve doktora bazında) kaç muvazzaf bürokrat ve kamu görevlisi yada yakını olduğu, 

D-) Parayla diploma dağıtıldığı iddialarının araştırılıp araştırılmadığı, 

Ayrıca THK’nın kullanımında olan başta yangın söndürme uçaklarının, Ünsal Ban tarafından özel işleri için kullanıldığı, görev adı altında şehirler arası yemek ve gezilere gidildiği, üniversiteyi denetlemek için görevlendirilen YÖK ve Sayıştay yetkililerin de rüşvet minvalinde bu tip programlara dahil edildiği ifade edilmektedir. 

Bugüne kadar THK ve yöneticileri hakkında yapılan YÖK ve Sayıştay denetim raporları kamuoyuna açıklandı mı? Açıklanmadı ise açıklamayı düşünüp düşünmediğinizi kamuoyu adına öğrenmek ve yukarıdaki sorularımızın 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince cevaplandırılmasını talep ederim.” 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu