GüncelGündem

Seviyesi düşen Nilüfer Gölü’ne günlük 10 ton su aktarılacak

Paylaş:

ÇANAKKALE (AA) – Türkiye’de az sayıdaki nilüfer gölünden biri olan Biga’nın Kalafat köyünün 3 kilometre güneybatısında yer alan 3 dekar büyüklüğündeki gölün 1,5 dekarında beyaz renkte nilüfer çiçekleri yetişiyor.

Nilüfer Gölü, depresyon gölü olması ve paleoklimatolojik çalışmalara yardımcılığı açısından önemli bir arşiv niteliği taşıyor.

Nisan ayının ortalarında çiçeklenen göl, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Çevresindeki ahşap yollar sayesinde 360 derece gezilebilen göl, ziyaretçilerine nilüfer çiçeklerini izleme fırsatı sunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının 2020 tarihli oluruyla Nilüfer Gölü Orman Parkı olarak tescil edilen alanda ayrıca yürüyüş yolları, kafeterya, mescit, tuvalet, kameriye ve otopark da yer alıyor.

Kuraklık su kaybına neden oluyor

Biga Belediyesi, Biga Orman İşletme Müdürlüğü, Kalafat Köyü Muhtarlığı ve iş adamı Eşref Temizoğlu, 18 yıl önce küresel ısınmanın etkisiyle kuraklık tehdidi altında olan ve günde 5 ton civarı su kaybı bulunan gölü kurtarmak için girişimde bulundu.

Yaklaşık 1 kilometre mesafedeki ilçenin içme suyu havalandırmasından çıkan fazla su, boru döşenerek göle ulaştırıldı. İlerleyen süreçte gölde eksilen suyun takviyesi için Biga Orman İşletme Müdürlüğünce su deposu yapıldı.

Uzun yıllar gölün kurumasını önleyen bu sistem, küresel ısınmanın etkisiyle artan hava sıcaklığı nedeniyle yetersiz kalmaya başladı.

Yaklaşık 140 santimetre derinliğindeki gölün seviyesinin 30 santimetreye düşmesi üzerine Nilüfer Gölü Orman Park işletmesi, 50 tonluk depoda biriktirilecek suyun 10 tonunun borular aracılığıyla göle her gün aktarılması için çalışma yaptı.

Can suyu niteliğindeki proje sayesinde gölün seviyesi yükselecek ve nilüfer çiçekleri sezon boyunca görülebilecek.

“Günde 3 saat su verebiliyoruz”

Nilüfer Gölü Orman Park tesis işletmecisi Volkan Erel, göldeki nilüfer çiçeklerinin nisanın ortasında açtığını eylül, ekim ayına kadar görüldüğünü belirtti.

Erel, gölün su seviyesinin temmuz ayından itibaren düşüşe geçtiğini vurgulayarak, “Su seviyesi 30 santimetre düştü. Mevcut depomuzdaki su az geldiği için günde 3 saat su verebiliyoruz. En azından nilüferleri kurtarmaya çalışıyoruz. Derin kuyu yapmayı planlıyoruz. Su seviyesini 30 santimetre yükseltirsek, çiçek yaprak seviyesine gelebiliyor. Şu an açıyor ama yaprak seviyesinden yukarı çıkamıyor. O yüzden farklı açılardan görülebiliyor, tamamı görülemiyor.” dedi.

Gölün istenilen seviyeye ulaşması için günlük 10 ton su gerektiğini anlatan Erel, “Su seviyesini artırmaya yönelik çalışmayı 15 gün içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmamızı yaptıktan sonra kot seviyesi tekrar aynı seviyeye gelecek ve çiçekler eylül, ekim ayına kadar sürekli görülecek.” ifadesini kullandı.

Erel, nilüfer çiçeğini koparmanın cezasının 387 bin lira olduğuna işaret ederek, gölün güvenlik kameralarıyla sürekli izlendiğini, gece bekçisinin de gölü sürekli kontrol ettiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Çiğdem Münibe Alyanak

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu