AktüelGüncelGündemTürkiye

Siber dolandırıcıların yeni yöntemi tespit edildi

Paylaş:

Siber dolandırıcıların yeni yöntemi tespit edildi

Sosyal medya kullanımı arttıkça, siber dolandırıcılık olayları da çoğalmaya başladı. Sahte linkler aracılığıyla binlerce kişiyi dolandıranların, son dönemde daha çok toplumun hassasiyet gösterdiği konuları seçerek, kullanıcıları mağdur ettiği ortaya çıktı. ‘Kadına yönelik şiddet’, ‘istismar’, ‘hayvan hakları’ gibi kişilerin kayıtsız kalamayacağı konuları seçen dolandırıcılar, bu konularla ilgili destek ve yardım toplandığını öne sürüp, kullanıcıya bir link ulaştırıyor.

Dolandırıcılar, linki tıklayan kişinin önce hesabını ele geçiriyor, ardından da profillerin güvenirliliğini kullanarak maddi kazanç elde ediyor. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü Ödeme Sistemleri ve Bilişim Suçlarıyla Mücadele Büro Amiri Komiser Mehmet Buldum “Failler veya şüpheliler kullanıcıları değerlendiriyor.

Hedeflerinde daha çok kısa yoldan para kazanma eğilimi olan kişiler oluyor. Kart aidatı iadesi, pandemi desteği gibi senaryolar da kuruluyor. Bu senaryoların bir sınırı yok. Bu noktada bir sosyal mühendislik devreye giriyor. Fail karşısındaki kişinin çalışma ortamı, çevresi ile ilgili araştırma yapıyor. Hassasiyet gösterdiği konuları belirliyor” dedi.

‘MAĞDURLAR KAYITSIZ KALAMIYOR’

Kullanıcı zafiyetlerinden kaynaklı mağduriyetler oluştuğunu belirten Buldum, “Faillerimiz karşıdaki kişiye bir eylem yaptırmak istiyor. Türk toplumu yardımsever bir toplum olduğu için kadına yönelik şiddet, hayvan hakları, istismar gibi konuları kullanarak hazırlanan anketlere katılmaları sağlanıyor.

Bu tür konulara kayıtsız kalamayan mağdurlar, karşıdaki kişinin yönlendirmesini uyguluyor. Bu konuda çok fazla mağdurumuz var. Kişiye göre hazırlanan reklamlar üzerinden mağdura ulaşılıyor.

Örneğin bir kozmetik reklamı ya da kadına yönelik şiddet içeriği ile bir kadına kolayca ulaşılabiliyor. Mağdur bir doktor ise herhangi bir web sitesinde kendisiyle ilgili bir şikayet olduğu söylenerek linke tıklanması sağlanıyor. Bu şekilde sosyal mühendislik devreye sokuluyor” diye konuştu.

‘OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Kullanıcıların dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Buldum, “Öncelikle tanımadığımız kişi ve hesaplardan gelen mesajlara tıklamamamız gerekiyor. Eğer linkler, tanıdığımız kişiden geliyorsa, bunu mutlaka başka bir platformdan kişiyle görüşerek önce teyit etmeliyiz. Kişisel bilgiler ve şifreleri paylaşmamamız gerekiyor.

Çocukların karşısına çıkabilecek siber zorbalıkla alakalı ebeveynlerin servis sağlayıcılarından alabilecekleri güvenli internet paketleri ile önlem alınabilir. Biz de emniyet birimleri olarak 7 gün 24 saat boyunca sanal güvenlik faaliyetleriyle benzer olayların önüne geçmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YAKINIMIZIN HESABI DA ÇALINMIŞ OLABİLİR’

Sosyal mühendislik konusuna dikkati çeken İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi İlker Korkmaz ise, “Sosyal mühendislik kavramı kapsamında gündemde olan konular ne ise bazı duygular açığa çıkıyor. Girdiğimiz sitelerin linklerini kontrol etmiyoruz. Gelen elektronik postaların linklerini kontrol etmiyoruz.

Bilmediğimiz bir site ise uzantısı ne olursa olsun linklere hemen tıklamamak gerekiyor. Bize link gönderen kişi her ne kadar yakınımız da olsa, onun hesabı başka birisi tarafından çalınmış olabilir. Bunu göz ardı etmemeliyiz. Kültürel kodlarımızda mağdur olana yardım etme arzumuz olduğu için kadına şiddet gibi olaylara kayıtsız kalamıyoruz. İşin içine maddi boyut giriyorsa, kesinlikle duralım. Böyle bir pozisyonda emniyet birimleri ile iletişime geçilmelidir” dedi.

‘MADDİ TALEP VARSA İLETİŞİMİ DERHAL KESİN’

Maddi talep halinde daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Korkmaz, “Birebir sizden maddi bir talepte bulunan varsa, o anda iletişimi keselim. Maddi talep dışında mahremiyet denilen kişisel bilgilerin ele geçirilmesi de söz konusu olabilir. Maddi bir istek yoksa bile kişisel bilgileri paylaşmayalım.

Hacklenme denilen terim, sosyal duygularımızı açmaktan kaynaklanıyor. Teknik açıdan aslında dolandırıcı sadece linke tıklama aracılığıyla hesabınızı ele geçiremez. Arka tarafta kullandığımız tarayıcılarımız mahrem bilgileri ilettiği ve diğer bilgiler de tahmin edilebilir olduğu için hesaplar ele geçiriliyor” diye konuştu.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
😎 Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu