Sıcak havalar gıda zehirlenmesine yol açabilir!

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Öğr. Görevlisi Bilge Koç, dolapta saklanmayan ve açıkta kalan tüm yiyeceklerin gıda zehirlenmesine yol açacağını söyledi.

Yükselen sıcaklıkların ve nemin vatandaşların yemek yeme alışkanlıklarında da değişikliğe neden olduğunu belirten Bilge Koç, sadece sebze, meyve tüketimi değil, çay ve kahve gibi içeceklerin de vücutta su kaybına neden olduğunu söyleyerek beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Besinlerde bulunan mikroorganizmaların üremeye başlayarak gıda zehirlenmesine yol açabileceğini söyleyen Koç, “Dolapta saklanmayarak, açıkta kalan tüm yiyecekler yazın gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Pişmiş yiyecekler tekrar tekrar ısıtılmamalı, meyve ve sebzeler bol suyla güzelce yıkanmalı, besini hazırlayan kişinin el ve tırnak temizliği de iyi olmalı” dedi.

Ürünleri alırken üretim ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Koç,konserve yiyecekler içinde, ürünün kutusunun ezik olmasına ve kapağının şiş olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Erkekler daha fazla su tüketmeli

Su gereksinimi bireyden bireye değişkenlik gösterdiğini söyleyen Koç, “Özellikle yaz aylarında kadınlar günde 2-2,5 litre, erkekler ise günde 2,5-3 litre su içmeliler. Sıcak yaz günlerinde su içeriğinin diğer meyvelere göre daha yüksek olduğu karpuz ve kavun gibi meyveleri tercih etmeliyiz. Bir ara öğün de karpuz tüketildiyse diğer ara öğünde kiraz, elma, kavun gibi farklı bir meyve tercih edilmesi bu çeşitliliği sağlayacaktır” dedi.

Jurnalci.com