Ekonomi

Sinop’ta berberler zam yaptı: Saç sakal tıraşı yıkama dahil 300 TL oldu

Paylaş:

Sinop’ta berber tarifesine yapılan zam, Esnaf ve Sanatkarlar Odası kararı ile onaylandı. Yeni tarifeye göre sadece saç tıraşı yıkamalı 200 TL, sakal tıraşı 100 TL, saç ve sakal tıraşı ise yıkama ve fön ile birlikte 300 TL oldu. Çocuk tıraşı da 130 TL olarak belirlendi.

“1 BUÇUK LİRAYA ALDIĞIMIZ SABUN BİLE 30 LİRA OLMUŞ”

Sinoplu Berber işletme sahibi Aytaç Şahin, şöyle konuştu:
“Biz zam yapma taraftarı değiliz. Fakat günümüzün yaşam şartlarından dolayı, maliyetlerden dolayı, kira giderlerinden dolayı yapıyoruz. Asgari ücrete yüzde 50 zam geldi. Onun doğrultusunda biz de böyle bir talepte bulunduk. Kızan ve şikayet eden arkadaşlar var. Saç tıraşı yıkamasız 150 lira, yıkamalı 200 lira. Sakal tıraşı 100 lira. Rakamlar bu şekilde değişiyor. Bence bu fiyatlar şu yaşadığımız ortamda normal. Biz bu fiyatları makul görüyoruz fakat bazı insanlar fazla olduğunu ve abartıldığını söylüyorlar. Biz burada 9 kişi çalışıyoruz. Bir kişinin sigorta maliyeti bugün 6 bin lira. Kendi Bağ-Kur ve dükkan kiramız var, vergimiz var, ödemiş olduğumuz KDV’lerimiz var. Bunun dışında malzemelerimiz de var. Dışarıdan bunları pek fazla kişi görmek istemiyor. Sadece makasla, tarağı görüyor. Ben aşağı yukarı 33 seneden beri bu işi yapıyorum. Biz bu işe yıllarımızı verdik. Demek istediğim her geçen gün daha da zorlaşıyor. 1 buçuk liraya aldığımız sabun bile 30 lira olmuş. Rakamlar şaka gibi. Sonuçta herkesin cebine dokunuyor.”

“KİME SORARSAK SORALIM, KİMSE HALİNDEN BİR NOKTADA MEMNUN DEĞİL”

Sinoplu Berber işletme sahibi Mustafa Hüseyin Güllüoğlu; “Yeni zamlarla alakalı olarak tarifemiz değişti. Biz bu durumdan memnun muyuz? Keşke 50 lira olsa. Memnun değiliz. Bizim için değişen bir durum yok. Bizim için fiyatlara zam gelmesi çok bir şey arz etmiyor. Memura zam geldi, asgari ücrete zam geldi diye insanlar seviniyor ama baktığınız zaman piyasa noktasında her şeye zam geldiği için kimsenin yüzü gülmüyor. Sistem yine aynışekilde devam ediyor. Sadece mevzu rakamların yükselmesi oluyor. Kime sorarsak soralım, kimse halinden bir noktada memnun değil.”

“ŞU ANDA AÇIKÇASI MÜŞTERİLERE BİZ DE ÇEKİNEREK SÖYLÜYORUZ FİYATLARI”

Sinoplu Berber Burak Eğilmez; “Saç sakal fiyatımız yıkamalı olarak 300 TL oldu. Her şeyi içinde dahil fiyat bu. Daha sade olsun derseniz, yıkamasız 250 TL. Müşteriden biraz şikayet alsak da bizim dip fiyatımız şu anda bu. Şu anda açıkçası müşterilere biz de çekinerek söylüyoruz fiyatları.”

“BİZİM AÇIMIZDAN İYİ BİR ŞEY DEĞİL TABİ Kİ”

Berbere tıraş olmaya gelen Hakan Aslan ise; “140 lira veriyordum, şimdi 200 lira vereceğim. Zamdan sonra ilk defa geliyorum. Bizim maaşlar artıyor. Parayı harcarken de her yerde zam görüyoruz. Markette de, berberde de her yerde olduğu gibi burada da zam var. Berberde elektriğe ve kiraya zamlı ödüyor. Bizim açımızdan iyi bir şey değil tabi ki. Ben geliyorum, çocuğum da geliyor. Çocuk tarifesine de ücret ödüyoruz. Ne kadar az olursa, bizim için o kadar daha iyi olur ama esnafın açısından da belli giderler var. Burada personel çalışıyor onların ücreti var. Ne müşteri memnun, ne de esnaf.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu