GüncelGündem

Siyaset bilimciler, 4 adayla gidilecek cumhurbaşkanlığı seçim senaryolarını değerlendirdi: Yüzde 5 oy çok kritik

Paylaş:

YSK Başkanı Ahmet Yener; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın cumhurbaşkanı adaylıklarının tespitine karar verildiğini açıkladı. Siyaset bilimciler, dört adayla gidilecek bir seçimde ortaya çıkabilecek tabloyu Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Şu ana kadar seçmenlerde oturan bir kanaat olmadığını söyleyen İbrahim Uslu, “Biraz beklemek ve seçmenlerin tüm adayları görmesi gerek. Bu nedenle şu ana kadarki araştırmalar yanıltıcı olabilir. İkinci olarak; matematiksel açıdan ne kadar çok aday yarışa girerse seçimin ilk turda bitmeme ihtimali o kadar artar” ifadelerini kullandı.

Şimdi oy oranı birbirine yakın iki güçlü aday olduğunu söyleyen Uslu, “İki tane 40’ın üzerinde aday var diye düşünürsek diğer adayların da 5 puanın üzerinde oy alması halinde seçimin birinci turda bitme şansı azalıyor. Hele iki adayın aldığı toplam oy 8-9 aralığına gelirse ilk turda bitme ihtimali neredeyse imkânsız hale geliyor” değerlendirmesini yaptı.

“MUHARREM İNCE’YE BAĞLI”

Dünyadaki örneklere bakıldığında çoklu adayın seçimlere katılımı artırdığını söyleyen Tanju Tosun da “Ancak Türkiye’de seçimlere katılım zaten yüksek oranlarda oluyor. Bizde protesto oy verme davranışı da düşük. Bu nedenle çoklu aday, katılımı sınırlı bir oranda artırabilir” yorumunu yaptı.

Seçimin ikinci tura kalıp kalmamasında en önemli dinamiğin Muharrem İnce olacağını söyleyen Tosun, “HDP aday çıkarmadığı için seçmeni Kılıçdaroğlu’na yönelse de ortada İnce’ye doğru bir miktar destek var. Sayın İnce ülke genelinde yüzde 5 civarında bir oy alırsa seçimin ikinci tura kalma olasığı yüksek. İnce’nin iddiası, seçim ikinci tura kalırsa seçmen yine ideolojik olarak yakın gördüğü adaya oy verecek. Ancak bunu şimdiden öngörmek mümkün değil. Çünkü İnce’ye oy veren seçmenin sosyolojisini bilmiyoruz. Eğer çok farklı kesimlerden oy alıyorsa, bu kesimlerin ikinci turda Kılıçdaroğlu’na yönelmeme olasılığı var” ifadelerini kullandı.

“TALEPLERİNİ ÖĞRENMELİ”

Millet İttifakı’nın bu olasılığı göz ardı etmemesi gerektiğini söyleyen Tosun, “Millet İttifakı seçimi birinci turda bitirmek istiyorsa İnce’nin seçmenini çok iyi analiz etmek durumunda. Taleplerini çok iyi öğrenmeli ve buna yönelik söylem ve vaatlerle kendisine çekmek zorunda. Seçimin birinci turda bitme ihtimali var ama kampanya sürecine ve politik önermelere bağlı” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu