Siyaset

Son dakika: Küba Devlet Başkanı 27 yıl sonra Türkiye’de! İki ülke ticaret hacmini 200 milyon dolara çıkarma konusunda anlaştı

Paylaş:

Küba- Türkiye bağlantılarında tarihi gün yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Küba Devlet Lideri olan Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez Türkiye‘ye geldi. 24 Kasım’a kadar Türkiye‘de kalacak Diaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi merasimle karşılandı.

27 YIL SONRA BİR İLK

27 yıl sonra Türkiye‘ye gelen birinci Küba Devlet Lideri olan Diaz, görüşmelerin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte kameralar karşısına geçerek ortak basın açıklaması yaptı.

“2016’DA BİRİNCİ RESMİ ZİYARETİ YAPMIŞTIM”

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu halde: “Küba’dan Türkiye‘ye devlet lideri seviyesindeki son ziyaret ihtilal önderi Fidel Castro tarafından belediye başkanlığım devrinde İstanbul’da düzenlenen Habitat vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. 2016 yılında Küba’ya Türkiye‘den Cumhurbaşkanı seviyesinde birinci resmi ziyareti yapmıştım.

“ZİYARET BAŞKA BİR EHEMMİYET TAŞIYOR”

Sayın Devlet Lideri’nin ziyareti, ülkelerimiz ortasındaki alakaların tesisinin 70. yıldönümüne denk gelmesi bakımından başka ehemmiyet taşıyor. Sayın Devlet Lideri ve heyetine bir defa de sizlerin huzurunda hoşgeldiniz diyorum. Ağustos ayında Makanzaz’da meydana gelen patlamalarda ve eylül ayında kasırgada hayatını kaybedenler için taziyelerimi tekrar iletiyorum.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle münasebetlerimiz dış siyasetimizin temel sütununu oluşturuyor. Küba ile işbirliği ve dayanışmamızı artırmayı bilhassa önemsiyorum. Küba’dan ülkemize yönelik üst seviye ziyaretlerin artmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum.

Devlet Lideri ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba bağlantılarını tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek istikametinde güçlü iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıyeten mutlu etti. Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların tesiri aşikardır. Kıymetli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Güç, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sıhhat ve etraf üzere alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

Yaptırım zorluklarına karşın firmalarımızın Küba’ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Lideri’nin İstanbul’da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum. İstanbul ve Havana ortasında haftada üç sefer düzenleyen THY, toplumsal ve kültürel münasebetlerimize katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki devirde Türk şirketlerinin Küba’daki yatırımları daha da artacaktır.

TİKA’nın Küba’da ziraî kalkınma alanında sağladığı teknik takviyesi sürdüreceğiz. Koronavirüse karşı kendi yerli aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler ortasındayız. Bundan sonraki süreçte ortak aşı yatırımlarına girmeyi ikili görüşmemizde ele aldık. Bu alanda işbirliğimizi çok daha ileri düzeylere taşıyacağız.

Küba’nın Afrika başta olmak üzere gönderdiği tıbbi gruplar adeta can simidi olmuştur. Türkiye de Afrika’da birebir anlayışla asırlar boyunca sömürülen insanlara yardımcı olmak üzere ağır gayret sarf ediyor. Sayın Devlet Lideri ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim ismine selamlarımı iletiyorum.

Bu gün aldığımız kararların, imzalanan mutabakatın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

KÜBA BAŞKANI: TÜRKİYE İLE UYGUN BİR TEMPO OLUŞTURDUK

Erdoğan’ın açıklamalarının akabinde kelamı alan Küba Devlet Lideri Miguel Diaz Canel, şu tabirleri kullandı:

“Size, Türk makamları ve Türk halkına cana yakın sıcak karşılama için çok teşekkür ediyoruz. Türk halkının pahalarını, güçlü tarihi ve kültürünü her vakit kıymetli gördük. Bizler için burada bulunmak bir onurdur. Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Diplomatik münasebetlerimizin tesisinin 70. yılına denk gelmesi açısından bu ziyaretimiz kıymet taşıyor.

Sayın Erdoğan’la ikili görüşmemizde, heyetler ortasında görüşmelerimizde meyve veren bir çalışma gerçekleştirdik, ortak kararlılığımızı gördük. Mevcut fırsatları pahalandırmak, ticareti güçlendirmek konusunda mutabakata vardık. Düzgün bir tempo oluşturduğumuzu düşünüyorum.”

Ayrıntılar geliyor…

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu