AktüelGüncelTürkiye

Sosyal medya’dan sahte para satan çeteye operasyon

Paylaş:

Sosyal medya'dan sahte para satan çeteye operasyon

Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri ekipleri, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 20 ilde “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme veya üye olma, parada sahtecilik” suçlarından 116 şahsı bir yıl boyunca teknik ve fiziki takibe aldı.

Ekipler tarafından yapılan sosyal medya araştırmaları ve saha çalışmalarında şahısların örgütlenerek Türkiye’nin hemen her ilinde ve yurt dışında üyeleri aracılığıyla piyasaya sahte para sürdükleri tespit edildi.

Örgüt üyelerinin “sahtepara” başlığı gibi kullanıcı isimleri ile sosyal medya platformlarında sayfa açtıkları tespit edildi. Ayrıca sayfalarda fotoğraf ve videolu paylaşımlar yapılarak, yüzde 30-40 oranında gerçek para karşılığında piyasaya 50-100 dolar ve Türk lirasının sahtesini sürdükleri tespit edildi.

Türkiye’nin hemen her ilinde bulunan müşterilere sahte kimlikle ya da ilgisi olmayan üçüncü şahısların bilgileri ile sahte para kargoladıkları, para transferlerini yolcu otobüsleri ile yaptıkları tespit edildi.

Bunun yanı sıra yurt dışında bulunan bağlantıları ile Lübnan ve Irak’tan temin ettikleri sahte dolar, euro ve Kuveyt dinarını farklı ülkelerden gelen yabancı şahıslara veren çete üyelerinin yurt dışında da piyasaya sahte para sürdükleri anlaşıldı. Örgütün sahte sikke satarak tarihi eser meraklılarını dolandırmaya ve sosyal medya üzerinden kurdukları organizasyon ile kaçak silah satmaya çalıştığı da tespit edildi.

Çetenin telefon dinlemesine takılmamak amacıyla Whatsapp, Instagram ve Facebook üzerinden haberleştikleri ve şifreli konuştukları, sahte dolara “Benjamin”, Türk lirasına ise alıcının mesleğine göre halı, kumaş, çanta, akü, valiz ve çorap gibi isimler verdikleri anlaşıldı.

Örgütün sahte para almak isteyen müşterilere paraları genellikle halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezi, meydanlar veya kafeler gibi alanlarda teslim ettiği belirlendi. Sahte para çetesinin sahte paraları genellikle benzinliklerde, zincir marketlerde veya internet üzerinden elektronik alet alarak piyasaya sürdükleri anlaşıldı.

Ayrıca müşterilere kendisini para uzmanı olarak tanıtan örgüt lideri Ensari V.’nin eline aldığı paranın sahte olup olmadığını hemen anladığını belirttiği ve sahte paralarının 2019-2020 model para sayma makinelerinden ve eski ATM’lerden geçtiğini söylediği tespit edildi. Ensari V.’nin sahte parayı kalitesine göre yüzde 10, 20 veya 30 komisyon karşılığında sattığı anlaşıldı.

Bir yıl süren “Benjamin” operasyonunda örgüt üyelerinin günlük rutinleri dahi tespit edildi
Bir yıl süren “Benjamin” operasyonunda yapılan teknik ve fiziki takipte şahıslar gittiği her ilde Mali Şube ekiplerince adım adım izlendi. Örgüt üyelerinin görüştükleri şahısların kaldıkları evler, girip çıktıkları kafeler, iş yerleri gibi alanların yanı sıra en ince ayrıntısına kadar günlük rutinleri bir yıllık süre boyunca tespit edildi. Tüm bu çalışmaların sonucunda 24 Eylül günü saat 06.30’da Ankara ve İstanbul merkezli 20 ilde Mali Şube ekiplerince eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. 120 adrese 500 polisin katılımı ile gerçekleştirilen operasyonda 2’si yabancı uyruklu toplam 96 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonda adreslerde yapılan aramalarda 130 bin 100 lira, 33 bin 860 dolar, 25 bin 750 euro, 365 Kuveyt dinarı ele geçirildi. Ayrıca sahte para basımında kullanılan baskı makinesi, kesme makinesi, kimyasal sıvılar, kesime hazır tabaka şeklinde para kağıtları ve çok sayıda hologram şerit ele geçirildi. Bunların yanı sıra bir adet para dedektörü, bir adet sahte para tespit etmeye yarayan mavi ışık cihazı, 13 adet tabanca ve bir adet tüfek ele geçirildi. Mali Şube ekiplerinin ele geçirdiği 1 milyon liranın yanı sıra 5 milyon liralık sahte paranın da aynı örgüt tarafından piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor. 

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?

Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.

880C’de erimeye başlar.

Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.

Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak sırlara sarımtırak bir görüntü verir.

Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.

Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.

Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.

Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.

Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.

Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu