GüncelGündem

Söylenenlerin aksine, 2. Abdülhamit, Türkiye’nin iki katı kadar toprak kaybetti: ‘AKP, tarihi çarpıtıyor’

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün yapılan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit döneminde toprak kaybedilmediğini iddia ederek “Sultan Abdülhamit 33 sene gram yer kaybetmeden Osmanlı’yı yönetti” dedi. Erdoğan’ın iddialarını ve bu iddialarının arka planında neler olabileceğini tarihçiler Prof. Dr. Mithat Baydur ve Ümit Doğan Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Baydur, her iktidarın kendi ideolojik tercih ve politikalarına tarihten referans vermek istediğini ancak AKP’nin bunu, tarihi çarpıtarak ve yanlış referanslarla yaptığını belirtti. AKP’nin Abdülhamit savunusunda iki temel yanlış olduğunu vurgulayan Baydur, birincisinin Abdülhamit döneminde toprak kaybı olmadığı iddiası olduğunu söylerken diğer yanlışın da Abdülhamit’in AKP’nin düşlediği gibi panislamist bir profil olmadığının altını çizdi. Abdülhamit döneminde, Kuzey Afrika’nın neredeyse tamamı olmak üzere önemli toprak kaybı yaşandığına dikkat çeken Baydur, Abdülhamit’in politik tarzına ilişkin şunları söyledi:

“DONANMAYI ÇÜRÜTTÜ”

“AKP böyle bir algı ile siyasal İslamcı etkileşimi artırmak, kendi tabanında ve bölge ülkelerde hegemonik etki yaratmak istiyor. Ancak bu anlamı yükledikleri Abdülhamit, İslamcılığı her zaman dış siyasette bir araç olarak kullandı. İngiltere’yi gücendirmemek için ve kendisine darbe yapılır korkusuyla donanmayı 33 yıl Haliç’te çürüttü. Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra Sultan Reşat cihat ilan ettiğinde, kendisini ziyarete gelen İttihatçılara açıkça ‘Bizim birader yanlış yaptı. Ben bu meseleyi sadece silah olarak kullanıyordum çünkü bu politikanın dış dünyada bir karşılığı olmadığını biliyordum’ demişti. AKP kendi tabanını da ‘Cumhuriyet bizi sınırlıyor, biz Osmanlı mirasçısıyız’ diyerek diri tutmaya çalışıyor. Ancak bu politikanın özellikle gençlerle karşılığının kalmadığı görülüyor.”

İLK ÖNCE KIBRIS’I HEDİYE ETTİ

1877-78 yılında Osmanlı-Rus Savaşı’nı kaybeden Osmanlı, Rusya ile çok ağır şartlar içeren Ayastefanos Antlaşması’nı imzaladı. Anlaşmanın şartlarının yumuşatılması için İngiltere’den yardım isteyen Abdülhamit, bunun karşılığında da Kıbrıs’ı 1878 yılında İngiltere’ye “kiraya” verdi. Sonrasında da geri alamadı.

TARİHÇİ DOĞAN: İTTİHATÇILARLA ALAKASI YOK

2. Abdülhamit döneminde Osmanlı’nın yaklaşık 1.5 milyon kilometrekare toprak kaybettiğinin altını çizen tarihçi Ümit Doğan, “Osmanlı-Rus Savaşı’nın kaybedilmesi üzerine imzalanan Berlin Antlaşması ile Romanya, Sırbistan ve Karadağ’ı kaybettik. Ayrıca Kars, Ardahan ve Batum’u Rusya’ya verdik. Berlin Antlaşması’nda bizi desteklemeleri karşılığına Kıbrıs’ı İngiltere’ye geçici olarak bıraktık. 1881’de Fransa Tunus’u alırken Teselya’yı Yunanistan’a verdik. İngiltere 1882’de Mısır’ı ele geçirdi. 1885’te İtalya Habeş’i aldı. Doğu Rumeli, Bulgaristan’a verildi. 1898’de Kuveyt’i kaybettik. 1908’de Bulgaristan’ı kaybettik. Girit’i Yunanistan’a, Bosna’yı Avusturya’ya verdik” dedi. 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu