Dünya

Suudi Bakan’dan Olay Sözler! Suudiler Sadece IŞİD’i Vuracakmış!

Paylaş:

PYD’yi telaffuz etmeyen Suudi Bakan “IŞİD’i yok etmek hedefiyle Suriye’ye özel kuvvetler göndermeye hazırız. Tek görev ve sorumluluğumuz budur” dedi.

Türkiye’nin “Suriye’deki PYD/YPG, PKK terör örgütünün devamıdır” söylemi, AKP hükümetinin Suriye konusundaki en yakın müttefiki Suudi Arabistan’ı bile ikna edemedi. Türkiye, Suriye’deki YPG mevzilerini sınırdan top ateşiyle döverken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr, ülkesinin Suriye’de kara operasyonuna girmesi halinde,”sadece IŞİD savaşacağını” açıkladı.

El Arabiya’nın haberine göre Cübeyr, “Suudi Arabistan koalisyonunun bir parçası olarak, IŞİD’i yok etmek hedefiyle Suriye’ye özel kuvvetler göndermeye hazır olduğunu bildirmiştir. tek göev ve sorumluluğumuz budur” dedi.

SUUDİLER “PYD-YPG İLE SAVAŞMAYIZ” DİYOR

Suudi Dışişleri Bakanı bu açıklamasıyla, Suudilerin, Suriye’de “ne Esad rejimi ile” ne de en yakın müttefiki olan Türkiye’nin “terörist” ilan ettiği PYD/YPG’yle savaşmayacağını dünyaya ilan etmiş oldu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ DE, ABD’Yİ DE İKNA EDEMEDİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet üyelerinin ısrarla “PYD-YPG, PKK terör örgütünün devamıdır” açıklamasının uluslararası camiada kabul görmediği geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde gerçekleşen toplantıda ortaya çıkmıştı. BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin tamamı, “Türkiye Suriye’nin kuzeyine yönelik top atışlarını kesmeli” yönünde görüş bildirmiş, Türkiye’nin “meşru müdafaa” olarak açıkladığı top ateşini BM Güvenlik Konseyi ülkeleri “uluslararası hukukun ihlali” olarak yorumlamıştı.

ANKARA SALDIRISINDAKİ “YPG İZİ” DE ABD’Yİ İKNA ETMEDİ

Ankara’da 28 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı terör saldırısının ardından da Erdoğan ve Davutoğlu, saldırıdan “YPG’nin sorumlu olduğunu” açıklamışlardı. Hatta Ankara saldırısı ile PYD-YPG arasındaki ilişkiye dair kanıtlar BM güvenlik konseyi üyesi beş ülkenin (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin), Almanya ve AB Dönem başkanlığını yürüten Hollanda’nın Ankara’daki Büyükelçilerine tek tek açıklanmıştı.

Ancak dün Ankara’da gerçekleşen ve ABD Büyükelçisinin de katıldığı bu brifingde sunulan kanıtlar da Washington’u ikna edememiş olmalı ki, ABD üst yönetiminden art arda açıklamalar geldi.

ABD’den Ankara’da dün yapılan saldırıda 28 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin yaralanmasına sebebiyet veren saldırının sorumlularına ilişkin açıklama geldi
ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Ben Rhodes Ankara saldırısı konusunda, “Biz hükümet olarak sorumluları belirleyemedik” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby de, “saldırıya ilişkin soruşturma sürüyor” dedi, Ankara saldırısının kim tarafından gerçekleştirildiği konusunda ise “bizim için ucu açık” ifadesini kullandı.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu