Ekonomi

Taban fiyatla ilgili önergeye AKP ve MHP’den ret

Paylaş:

HDP’nin ‘Asgari fiyat alan işçilerin yaşadıkları problemlerin araştırılması’na yönelik genel görüşme önergesinin gündemin ön sırasına çekilerek bugün görüşülmesine ait küme önerisi, TBMM Genel Konseyi’nde AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Teklifin münasebetini açıklayan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy şunları söyledi:

“EKONOMİK TOPLUMSAL KURUL 12 YILDIR TOPLANMIYOR”

*Asgari fiyat Türkiye’de bir emekçinin kazandığı en az fiyat olmaktan çok daha fazla bir mana tabir ediyor. Tüm bir çalışma hayatını ve neredeyse de tüm çalışanların fiyatlarını belirliyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı bir anket çalışması başlatmış personellerin, patronların ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek istiyormuş.

*Aynı bakanlık bırakın Taban Fiyat Komitesi’nin anti demokratik olmasını Vedat Alım vazifeye geldiğinden beri yılda 3 sefer toplanması gereken 3’lü Müracaat Heyeti’ni bile hiç toplamadı. Ekonomik Toplumsal Kurul ise 12 yıldır toplanmıyor.

*Dünyanın bir diğer ülkesinde taban fiyat Türkiye’de olduğu kadar konuşulmuyor. Zira Türkiye’de taban fiyat ortalama fiyat hâline getirilmiş durumda, sayenizde.

*Sürekli ‘Ekonomimiz büyüyor’ diye övünüyor iktidar fakat bakıyoruz, bu büyümeden işçiler asla hisse almıyor. Gayrisafi yurt içi hasıla içindeki emek gelirleri hissesinin oranı 2016’da yüzde 37,8’ken 2022’de yüzde 25,4’e düşmüş.

“SİZİN ŞİRKETLERİNİZ VE SERMAYEDARLARINIZ BÜYÜYOR”

*Ne büyüyor, sizin şirketleriniz ve sermayedarlarınız büyüyor. İşçilere ne oluyor? Getirdiğiniz hal Türkiye sefalet endeksinde 156 ülke ortasında birinci sıraya oturmuş durumda. 2022’nin başında ‘asgari fiyata yüzde 50 artırım yaptık’ diye övündünüz. O fiyat daha ikinci ayında eridi.

*Temmuzda yapılan enflasyon farkı artırımı ile taban fiyat 5 bin 500 liraya çıktı pekala açlık sonu temmuz ayında ne oldu? 6 bin 839 lirayı geçti. Kasım ayında açlık sonuna baktığımızda 7 bin 785 liranın üstüne çıktı taban fiyat açlık sonunun 2 bin 285 lira altına indi. Yoksulluk hududu ise neredeyse minimum fiyatın 4 katından daha fazla.

“ÇALIŞANLARIN YÜZDE 49’U MİNİMUM FİYAT CİVARI YAHUT ONUN ALTINA ÇALIŞIYOR”

*Bu ülkede çalışanların yüzde 49’u minimum fiyat civarı yahut onun altına çalışıyor. Bu orana baktığımızda tarım dışı dallarda yüzde 43, endüstride yüzde 50, deri dalında yüzde 59,72, besin dalında yüzde 65, inşaatta yüzde 54, toptan ve perakende dalında yüzde 64, turizmde yüzde 72.

*Kadınların daha ağır çalıştığı bölümlere baktığımızda; bayanlar erkeklerden daha az kazandığı üzere taban fiyat altı çalışan bayan sayısı erkeklerin kat kat üstünde.

*Bugün taban fiyatla geçinmek zorunda kalan bir emekçi ne besine erişebiliyor ne de barınmaya ve mutfak enflasyonunun bile yüzde 134,77 oranında arttığı bu ülkede taban fiyatın yalnızca mutfak enflasyonu dikkate alındığında bile yüzde 134 artması gerekir.

*Asgari fiyat belirlenirken oransal büyümeden bahsediliyor ancak bu orandan daha çok bu fiyatla ne alınabildiği değerlidir. Kıymetli olan taban fiyatla barınma, beslenme, ısınma üzere temel gereksinimlerin karşılanıp karşılanamadığıdır.

*Bunun için yani işçileri enflasyon karşısında ve bu derin fakirleşme sürecinden kurtarabilmek için, en azından minimum seviyede kurtarabilmek için yapılacaklar belirlidir.

“ASGARİ FİYATIN BİZ EN AZ 12.500 LİRA OLMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUZ”

*Ücretle çalışan milyonlarca insanın refah artışının sağlanması için fiyat artırımlarında enflasyon farkının üzerine ekonomik büyüme paralelinde bir refah hissesi eklenmek zorundadır. Gelir adaletinin sağlanabilmesi için minimum fiyat, tek kişinin geçimi üzerinden değil, bir emekçinin ailesinin geçimini sağlayacak geçim fiyatı olarak belirlenmek zorundadır ve gelirde adalet olabilmesi için vergide de adalet sağlanmalıdır.

*Evet, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak bir sistem getirilmek zorundadır. Bunlar yapılmadan belirlenecek olan bir taban fiyatın milyonları açlığa mahkûm edeceği açıktır. Halkların Demokratik Partisi olarak minimum fiyatın biz en az 12.500 lira olması gerektiğini savunuyoruz ve yüzde 1’in zenginliği için yüzde 99’un vefatına çalıştırılmasını asla kabul etmiyoruz.

HDP’nin önerisi üzerine DÜZGÜN Parti Kümesi ismine kelam alan Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş da şunları söyledi:

“AÇLIK SONUNUN ÇOK ALTINDADIR”

*Asgari fiyat demek aslında en aşağı, en düşük fiyat demektir yani sefalet fiyatı demektir. Bugün prestijiyle 5 bin 500 TL olan taban fiyat açlık hududunun çok altındadır. TÜİK’in sayılarına baktığımız vakit, TÜRK-İŞ’in sayılarına baktığımız vakit gerçek ortaya konuyor. Bugün TÜRK-İŞ’in açlık hududu 7 bin 785 lira, ortadaki fark 2 bin 285 lira yani şu anda sefalet fiyatının de sefaleti bir yapıyla karşı karşıyayız.

*Bu minimum fiyatla, bizim taban ücretlimiz meskenini nasıl geçindirecek, kirasını nasıl verecek? Elektrik, su parasını, yakıt parasını… Hele hele çocuklarını okula nasıl yollayacak? Hani diyoruz ya ‘Çocuklar okula aç gidiyor, kahvaltısız gidiyor.’

*İşte, bunların, bu gerçeklerin görülmesi lazım, bunların düzeltilmesi lazım. Zira resmi enflasyonun yüzde 85 olduğu, gayri resmi enflasyonun yüzde 185 olduğu, besin üretim enflasyonun yüzde 156 olduğu, perakende besin fiyatlarının yüzde 200 arttığı bir ülkede, enflasyon canavarının emekçiyi, memuru, emekliyi yok ettiği bir devirde taban ücretliye ne kadar artırım yaparsanız yapın tekrar de enflasyonun altında ezilecek, enflasyon canavarı bunu yutacaktır. Enflasyonu denetim altına almadığınız sürece de dar ve sabit gelirliler perişan olmaya devam edecek.

“ASGARİ FİYATIN DURUMUNU EN YETERLİ SEFALETE MAHKUM EDİLENLER BİLİR”

CHP Küme ismine Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver kelam aldı. Ünver ise şunları kaydetti:

*Asgari fiyatın durumunu en düzgün, minimum fiyatla yaşayan yani sefalete mahkum edilenler bilir. 2022 yılına 4 bin 253 lira taban fiyatla giren işçi temmuz ayında gelen artırımla 5 bin 500 liraya ulaşan fiyatıyla ocak ayında aldığını alamadı.

*Bir personel taban fiyatla ocak ayında 287 kilo pirinç, 98 koli yumurta, 93 kilo beyaz peynir, 166 litre ayçiçeği yağı, 817 kilo kuru soğan, 833 kilo patates, 210 kilo kuru fasulye alabiliyordu.

“VATANDAŞIN SOFRASINDAN EKSİLEN EKMEĞİN HESABINI VERECEKSİNİZ”

*Bunun karşısında temmuz ayında bir lütufmuş üzere yapılan artırımla 5 bin 500 liraya ulaşan minimum fiyatla bugün bu eserlerden ne kadar alabiliyor? 162 kilo pirinç, 87 koli yumurta, 55 kilo beyaz peynir, 113 litre ayçiçeği yağı, 392 kilo kuru soğan, 458 kilo patates, 137 kilo kuru fasulye.

*Asgari ücretlinin sofrasından 115 kilo pirinci, 11 koli yumurtayı, 38 kilo beyaz peyniri, 53 kilo ayçiçeği yağını, 425 kilo kuru soğanı, 375 kilo patatesi, 73 kilo kuru fasulyeyi siz çaldınız; sizin ‘Nas var’ diye diye kurduğunuz bu ekonomik, faizci tertip çaldı. Açlık hududunun 8 bin liraya ulaştığı bir ortamda ‘Asgari ücretliye artırım yaptık, rahat etti’ diyebiliyor musunuz?

Diyemezsiniz. Minimum fiyat görüşmeleri sırasında yaptığınız insani düzey vurgusu minimum ücretliyi açlığa mahkum eden düzey mi? Vatandaşın sofrasından eksilen ekmeğin hesabını elbette sandıkta minimum ücretliye vereceksiniz, sandıktan kaçamayacaksınız. (ANKA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu