Yaşam

Tadına doyamayacaksınız! İşte evde ketçap tarifi

Paylaş:

Özellikle miniklerimiz ketçap yemelere bayılıyor. Sadece onlar değil, yaşımız kaç olursa olsun patates kızartması görünce birçoğumuzun gözleri ketçap arıyor. Hamburger, döner, kumpir, makarna, sosisli sandviç… Daha birçok lezzet yanında ketçap istiyor. Günlük hayatta pek çok gıdada farklı katkı maddeleri karşımıza çıkmaktadır. Bu katkı maddeleri vücutta birikerek bazı yan etkilere sebep olur. Uzun süreli birikimde ise sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Bu yüzden günlük olarak aldığımız katkı maddesini en aza indirmeliyiz .Son dönemlerde paketli gıdalara karşı oluşan hassasiyetle beraber de evde yapılmaya başlandı birçok lezzet. Bunlardan biri de ketçap pek tabii. ”Ben evde yapınca dışarıdakiler gibi olmuyor” diyenler, ketçabı yemelere doyamayanlar için bizim şahane bir önerimiz var!. Bunun en güzel yolu gıdaları kendimiz üretmemizdir. Bu amaçla ketçabı evinizde kendiniz yaparak hem maddi açıdan kara geçecek hem de sağlık açısından daha güvenli gıda tüketeceksiniz.

Vereceğimiz püf noktaları ve önerileri not edin. Yiyenlerin lezzetine bayılacağı ketçaplar yapıyoruz. Artık hazır almak istemeyeceksiniz…

Şimdi evinizde organik ve doğal olarak ketçap yapımından bahsedeceğiz.2 basit yöntem vardır biri taze domatesten diğeri de domates salçasından yapılan ketçaptır. Şimdi yapılışına göz atalım:

Taze Domates İle Ketçap Yapımı

Malzemeler:

2.5 kilo domates

Acılı yapmak isterseniz acı biber

Tatlı için tatlı kırmızı biber

2-3 diş sarımsak

3 adet orta boy soğan

2 yemek kaşığı elma veya üzüm sirkesi

3 çay kaşığı şeker

2 çay kaşığı tuz kaya tuzu tercih edilebilir

5 yemek kaşığı zeytinyağı

Karabiber,kekik,pul biber,biberiye gibi baharatlardan damar zevkinize göre katabilirsiniz

1.5 çay kaşığı zencefil toz şeklinde

Yapılışı:

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra domates, biber, soğan ve sarımsağı doğrayıp bir tencereye koyuyoruz. Kısık ateşte biraz pişirilir. Sebzeler yumuşadıktan sonra baharatlar eklenir ve iyi bir karışım oluncaya kadar yine kısık ateşte pişirilir. Baharatlar tam olarak karıştıktan sonra temiz bir bez ile bu karışımı süzüyoruz. Süzüntü tekrar tencere konur ve tuz, şeker ve zeytin yağını üstüne ekliyoruz. Yine iyice karıştırdıktan sonra sirkeyi ilave ediyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Tabii sürekli karıştırmamız gerekiyor ki altı yapışmasın. Kaynamaya başlayınca yani buhar çıkmaya başlayınca 1-2 daha bekleyin ve altını kapatın.5 dakika dinlendirdikten sonra cam kavanozlara koyarak dinlendirmeye bırakabilirsiniz. Soğuduktan sonra kullanıma hazırdır.

Genel olarak kullanacağınız kadar küçük kavanozlarda muhafaza etmenizi öneriyoruz. Çünkü kavanozu açınca hava gireceği için sorunlar olabilir. Bu yüzden küçük kavanozlarda erken erken kullanacak şekilde doldurun. Ağzını kapattığınız kavanozları kaynar su için 1-2 dakika bekletirseniz mikrobiyal açıdan da güvenli hale gelecektir.

Burada domatesler eğer organik olursa ketçapta organik olmuş olacaktır. Bu yüzden mümkünse kendi ektiğiniz domatesleri kullanabilirsiniz.

2. yöntem

Salçadan Ketçap Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1.5 su bardağı domates salçası

150 gram şeker ( Esmer şeker tercimizdir)

1 litre su

1. 1.5 çay bardağı elma veya üzüm sirkesi

1.5 yemek kaşığı bal

2 çay kaşığı pul biber

2 diş sarımsak

Ufak bir parça soğan rendesi ( 1 soğanın 4 te biri)

Nasıl Yapılır?

Bu yöntem domatesten yapılan ketçap göre biraz daha kolay ve pratiktir.1 litre suyu kaynatırız ve bal, salça ve sirkeyi bu suya katarız. İyice karıştırdıktan sonra sarımsak, soğan ve pul biberi ekleriz. Şeker, tuz ve baharatları ekledikten sonra kısık ateşte ortalama 1 saat kadar pişirilir.

Yapışmaması için yine sürekli karıştırıyoruz.1 saat süre sonunda yine uygun kavanozlara ekleyerek ketçabımız hazır olur.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu