AktüelGüncelTürkiye

Tahıl yüklü gemi Razoni boğazı aştı Lübnan’a yol aldı

Paylaş:

Tahıl yüklü gemi Razoni boğazı aştı Lübnan’a yol aldı

Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’dan tahıl sevk eden ilk gemi İstanbul Boğazı’ndaki denetimin ardından Lübnan’ın Tripoli limanına doğru yol aldı. Sierra Leone bandıralı Razoni gemisi Ukrayna’daki savaş nedeniyle yaşanan küresel tahıl krizine çözüm amacıyla Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında İstanbul’da imzalanan anlaşma kapsamında pazartesi günü Odessa Limanı’ndan demir almıştı.

Savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Odessa Limanı’ndan kalkan ilk ticari gemi olan Razoni, önceki gün İstanbul Boğazı Karadeniz girişine ulaşarak demirlemişti. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan Müşterek Koordinasyon Merkezi temsilcileri dün saat 10.00’da kontrollerine başladı. 27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisindeki denetim 1.5 saat sürdü. Rumeli Feneri Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Limanı’ndaki kontrol için sahil güvenlik helikopterleri ve botları gemi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Gemideki denetim fotoğrafları Milli Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medya hesabından paylaşıldı. Gemideki denetim tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Anlaşma ile yıl sonuna kadar Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından yaklaşık 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarına sunulması bekleniyor. Ukrayna limanlarında 18 geminin daha sevkiyata hazır beklediği açıklanmıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahıl krizinin çözüme kavuşması için varılan anlaşmanın çok önemli olduğunu belirtmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Sürecin kesintisiz ve sorunsuz devam etmesini diliyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Mutabakatın, ateşkes ve kalıcı barışa vesile olmasını temenni ediyoruz” demişti. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da, geminin Odessa limanından ayrılmasını olumlu bir gelişme olarak nitelemişti.

24 Şubat’ta başlayan Rusya işgali nedeniyle dünyanın tahıl deposu konumundaki Ukrayna’da hububat ihracatı durunca yükselen tahıl fiyatları yoksul ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde gıda krizine yol açtı. Aylar süren müzakereler sonrasında 22 Temmuz’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında İstanbul’da “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. Anlaşma ile Ukrayna’dan buğday, mısır, arpa, ayçiçeği başta olmak üzere gıda ürünleri ihracatına izin verildi. Anlaşma, ticaret gemilerinin güvenli koridorlarla Ukrayna’dan Türkiye’ye ulaşmasına ve sonrasında uluslararası pazarlara ilerlemesine imkan veriyor. Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına izin yok. Anlaşmanın geçerlilik süresi şimdilik 120 gün ama bu süre uzatılabilir. Tahıl koridoru anlaşması kapsamında kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi 26 Temmuz’da faaliyetlerine başladı. Maslak’taki Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde konuşlandırılan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde taraflardan 5’er yetkili görev yapıyor. 20 kişilik grubun başında ise bir Türkiyeli amiral bulunuyor.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu