GüncelGündem

Tahir Elçi davasında mahkeme lideri salonu terk etti

Paylaş:

Diyarbakır Baro Lideri Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te, Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’de açıklama yaptığı sırada, teröristler ile güvenlik güçleri ortasında çıkan çatışmada başına isabet eden mermiyle ömrünü yitirdi.

Tahir Elçi’nin vefatına ait firari PKK’lı terörist Uğur Yakışır’ın ‘olası kastla vefata sebebiyet verme’ kabahatinden 3 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusla, olayın meydana geldiği gün vazifeli olan tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.’nin ise ‘bilinçli taksirle vefata sebebiyet vermek’ cürmünden 2 ile 6 yıl ortasında mahpusla yargılandığı davanın 6’ncı duruşması, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

MAHKEME LİDERİ SALONU TERK ETTİ

Duruşmaya tutuksuz sanıklar SEGBİS sistemi ile katılırken, Diyarbakır Barosu ve Türkiye Barolar Birliği üyeleri katılan sıfatıyla yer aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun da yer aldığı duruşmada kelam alan Tahir Elçi Vakfı Lider Yardımcısı Avukat Neşet Girasun, bugüne kadar belgeye ait 38 farklı talepte bulunduklarını, bunların 20’sinin reddedildiğini belirterek, “Çocuklarınıza âlâ bir kıssa bırakmak istiyorsanız; müdahaleleri beklemeyin” dedi.

Bu sırada ortaya giren mahkeme lideri, “Çocuklarımı karıştıramazsın” dedi. Gerginlik üzerine mahkeme lideri, duruşmayı sonlandırdı. 1 saat ortadan sonra başlayan duruşmada mahkeme heyeti, evrakın 5 Temmuz 2023’e ertelenmesine karar verdi.

“GERÇEĞİN AÇIĞA ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Duruşma sonrası baro liderleri ve avukatlar, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren, şunları söyledi;

*Tahir Elçi duruşmasının 6’ncısını gerçekleştirdik. Diyarbakır Barosu ve Türkiye Barolar Birliği olarak davada katılan sıfatıyla yer aldık. Bizler, bugün duruşmaya başladığımız vakit, gelişmelerin bu türlü yaşanacağına ihtimal vermemiştik.

*Mahkeme heyeti; itirazlarımıza yönelik, kendilerini asla amaç almayan ve büsbütün savunma sonları içerisinde yapmış olduğumuz beyanları münasebet gösterip, duruşma salonunu terk etti. Yaptığımız görüşmelerden sonra duruşma salonuna geldi. Bu türlü bir üslubun olmadığını hatırlatalım.

*Bir mahkeme liderinin tarafların, katılanların beyanını almadan duruşmanın bittiğini söylediğine ve salonu terk ettiğine hiç şahit olmamıştım. Lakin bugün mahkeme lideri bu türlü bir sistemle duruşma salonunu terk etti.

*Ama döndükten sonra taleplerimizi yeniledik. Maalesef duruşmaya başlarken lisana getirdiğimiz, soruşturma evresindeki etkisiz ve isteksiz sürecin kendileri tarafından da sürdürüldüğünü vermiş oldukları orta kararla bir kere daha gördük.

*Aradan geçen 7 yıllık bir mühlet var. Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi’nin dostları olarak bu adliyenin önünden şunu söyledik; ömrünü faili meçhul cinayetlere adamış Tahir Elçi evrakını faili meçhul bırakmayacağız. Biz gücümüz yettiği kadarıyla sürdürmeye kararlıyız. Biz adalet istiyoruz. Gerçeğin açığa çıkmasını istiyoruz. Bu siyasi suikastın ardındaki bütün karanlık ellerin açığa çıkmasını istiyoruz.

“2 YILDA YALNIZCA 6 DURUŞMA YAPILDI”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da şu sözleri kullandı;

*Erteleme tarihindeki uzaklık, bile bu davada adaletin gerçekleşmeyeceğini ortaya koyuyor. 2 yılda yalnızca 6 duruşma yapıldı. Bu manzara bile mahkemenin adil davranmadığı ve bu suikastı aydınlatmak istemediğini gösteriyor.

*Öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı’dır. Canlı yayınlar önünde öldürülmüştür. Teröre, operasyona, çatışmaya karşı çıktığını söylediği anda öldürüldü. 4 yıl süren soruşturma adil bir biçimde yapılmamıştır. Sayın Davutoğlu’nun tanıklığından duruşma olmaksızın vazgeçilmiştir. Bugün o talep yine reddedildi.

*Mahkeme, bu olayı aydınlatmadan uzaktır. Taraflıdır ve adil davranmamaktadır. Tahir Elçi’nin katilleri belirlidir. Siyasal suikaste kurban gitmiştir. Eski Diyarbakır Baro Lideri, insan hakları savunucusu ve milletvekili olarak söylüyorum; bu katilleri bu adliyede yargılayacağımız günler de gelecektir. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu