Yaşam

Tane tane ve bembeyaz pilav pişirmenin yolu birkaç püf noktasından geçiyor…

Paylaş:

Tane tane pilav nasıl yapılır?

Saray mutfağından günümüze geleneksel Türk sofrasının vazgeçilmez unsurlarından olan pilavı tane tane yapmak için tek bir şey yeterli değil. İşte tane tane pilav yapmanın püf noktaları:

Pirinci iyi seçin

Alacağınız pirinç yapacağınız pilavın kalitesini belirler. Ülkemizde kullanılan birden fazla pirinç çeşidi olduğundan bu konuya şöyle açıklık getirmek gerekiyor ki, tane tane pilav yapmak için tercih edilmesi en uygun pirinç baldo pirinçtir. Osmancık ise daha çok dolma ve sarmalarda kullanılması gereken pirinç çeşididir.

Pirinci ıslatın

Pirincinizi ıslatmadan da tabii ki pilav yapabilirsiniz ancak öncesinde pirince ıslatmak pilavınızın kalitesini arttıracaktır. Pirinci yemeğinizi hazırlamadan 1-2 saat önce ılık su içerisine koyarak üstünü kapatacak şekilde yine ılık su ile tamamlayın. En önemli noktası ise pirinci kullanmadan önce tamamen duru bir su çıkan kadar yıkayıp süzdürmek.

Tereyağı kullanın

Eğer bir alerjiniz yoksa tereyağı kullanmak hem pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır hem de parlaklık katacaktır. Kıvam olarak da tane tane şeklinde bir pilav elde etmenizi sağlar.

İyice kavurmadan su eklemeyin

Tereyağı eklediğiniz tencerenize pirinçlerinizi ekledikten sonra üzerine direkt olarak sıcak su eklemeyin. Önce bir süre pirinçleri tereyağı ile kavurun. Kavrulmuş pirinçler renklerini kaybederek solmak yerine pırlantayı andıran bir parlaklığa doğru döndüğü zaman kavurma işleminiz tamamlanmış demektir.

Birkaç damla limon suyu

Daha beyaz ve parlak bir pilav elde etmek istiyorsanız pirinçleri kavururken içerisine 5-6 damla kadar limon damlatın. Böylelikle tereyağından gelebilecek hafif sarartıları da engellemiş olursunuz. Limon kullanmak istemeyen ya da alerjisi olanlar bu işlem için aynı zamanda maden suyu da kullanabilirler. Yine birkaç damla civarında maden suyunu pilavınızı parlatmak için kullanabilirsiniz.

Uygun ölçüde su kullanın

Pilavınızı haşlarken kullanacağınız suyu çok koyarsanız lapa, az koyarsanız da yarım pişmiş bir pilav elde edersiniz. Tane tane bir pilav için en uygun ölçü her 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı su eklemek olacaktır. Tencereye ekleyeceğiniz suyun öncesinde kaynamış ve 2-3 dakika kadar beklemiş olduğundan emin olun. Pirincinizi öncesinde ıslattıysanız ölçüyü biraz daha kısarak da kullanabilirsiniz. Normal su yerine yine aynı şekilde sıcak olmak şartıyla tavuk ya da et suyu kullanarak da pilavınıza farklı bir tat katabilirsiniz.

Sürekli karıştırmayın

Suyu döktükten sonra pilavınızı sürekli olarak karıştırmanıza gerek yok. Suyunu çeke çeke kendiliğinden pişecektir. Sadece suyu döktüğünüz zaman 1 kereliğine suyun her noktaya dağılması açısından karıştırın ve ardından ağzını kapatarak pişmeye bırakın.

Kısık ateşte pişirin

Altını çok açmanız halinde pilavınızın içine koyduğunuz su daha çabuk buharlaşacak ve pilavınız lapa bir hal alacaktır. Adeta demlenmeye bırakır gibi kısık ateşte suyunu çekmesi için bırakın. Daha uzun sürse de daha lezzetli olacaktır.

Kapağını açmayın

Yüksek ateşte pişirmek gibi pilavın ağzını açık bırakmak da su buharının hızlıca terk etmesine yol açacak ve pişme süresini etkileyerek lapalaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle belirli bir süreye kadar kontrol etmek için dahi kapağını açmayın.

Pilavınızı terletin ve demleyin

Pişirirken pilavınızın kapağını açmamış olmanız pilavınızın üzerinde oluşan su buharlarını terletme yöntemi ile lapaya dönmekten kurtaracak ve bu işlemin üzerine bir de piştikten sonra tekrar ağzını sıkıca kapatma işlemini ekleyerek tamamen tane tane olmasını sağlayabileceksiniz. Pişen pilavınızın kapağını kaldırarak bir bezi gerdirin ve bezin ucunu tencerenin altına sıkıştırın ki gevşemesin. Ardından kapağı bezin üzerine kapatın ve 20 dakika boyunca bu halde bırakın. Pilavınız daha leziz ve tam istediğiniz gibi tane tane olacak.

Pilav pişirirken nelere dikkat etmeli?

 • Pilavın su oranı: Pilavın su oranı, türüne ve lezzetine göre değişebilir. Ancak genellikle 1 parça pirinç için 2 parça su kullanılır.
 • Pişirme süresi: Pilavın pişirme süresi, türüne ve seçilen su oranına göre değişebilir. Pilavın pişmiş olup olmadığını anlamak için suyunu çektirmesini ve pirinçlerin yumuşak olmasını kontrol etmelisiniz.
 • Pilavın pişirilme şekli: Pilavı genellikle kapaklı bir tencerede pişirirsiniz. Kapaklı olarak pişirmek, pirinci nemli tutar ve lezzetli hale getirir.
 • Pilavın soslu olması: Pilavı soslu hale getirmek için, pirinci pişirdikten sonra tuz, baharat veya sebzeler ekleyebilirsiniz.
 • Pilavın dinlendirilmesi: Pilavı pişirdikten sonra, tencereyi kapatıp birkaç dakika dinlendirmek pilavın lezzetini arttırır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu