Tarihi Oydular İçine Kafe Koydular

Tarihi Oydular İçine Kafe Koydular
Tarihi Oydular İçine Kafe Koydular

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltur’un kafesi için tarihi surlar delik deşik edildi. Fatih’in 538 yıl önce yaptırdığı surlara balkon eklendi, kapı genişletildi.

Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surlar, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında inşa edildi. 4 km. uzunluğundaki Topkapı Sarayı’nın dış surlarını oluşturan Sur-u Sultani, Fatih’ten günümüze kadar ayakta durmayı başardı.

Ancak son yıllarda görkemli surlarda büyük bir tahribat yaşanıyor. Nedeni ise AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki olan Beltur’un surların dibinde açtığı kafe…

SURLARI VİDALARLA DELDİLER

Gülhane Parkı içinde Beltur’un işlettiği Kandil Cafe için 538 yıllık tarihi surlar delik deşik edildi. “Sur-u Sultani” olarak adlandırılan surların yıllardır kapalı duran küçük bir pencere büyüklüğündeki kapısı enine ve boyuna büyütülerek Beltur’a ait kafeye özel giriş haline getirildi. Surlar delinerek dübelli vidalar takıldı. Alemdar Caddesi’ne bakan dış kısma pergola bağlandı. Pergolayı kurmak için zemin yükseltildi ve bir de merdiven eklendi.

KORUMA KURULUNA ŞİKAYET ETTİ

İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, surları tahrip eden Kandil Cafe’yi İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne şikayet etti.

CHP’li Hüseyin Sağ, dünyanın hiçbir yerinde binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi surlara kafe için özel kapı açılmayacağına dikkat çekti. Tarihi surlara yapılan inşaat faaliyeti için ruhsat alınıp alınmadığını soran Sağ, uygulamada imara aykırılıkların tespit edilmesini ve suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

ilgili haberler