Taş kesilen insanlar Pompei

Pompei kenti, bugün taş kesilen insanların bulunduğu antik bir Roma kentidir.

tas-kesilen-sehir-pompei-pompei1_jurnalciM.S – 79 yılında,  Pompei kenti zevk ve sefa içerisinde hayat sürdüren insanlardan oluşmaktaydı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki  Pompei kentinin, helak olması Kur-an’da geçmemektedir. Ancak Allah’ın gazabının aşırılıkları nasıl yok ettiği, ibreti alem için günümüze kadar nasıl aynı şekilde kaldığı, asıl düşünülmesi gereken konulardandır.
Pompei Antik Kenti, dönemin zenginliğine sahip bir sahil kenti idi. Zevk ve Sefa hat safhadaydı. Pompei kentinde yüksek kademesinde bulunan ve şehrin ileri gelenlerinin yaşadıkları aşırılıklar sınır tanımıyordu.
Roma kralı Caligula, dönemin en başta gelen  sapık ve gaddarlarından biriydi. Kendi kız kardeşine aşık ensest bir sapıktı.

pomei_tas_kesilen_insanlar2_jurnalci

Zenginlerin, aristokrat ve burjuvaların bulunduğu halkın çoğu, yedikleri önünde yemedikleri arkasında bir hayat sürüyorlardı. Pompei’de ki zenginler tarafından verilen büyük ziyafetler ve yemekler sırasında, doydukları halde, kurulu yiyeceklerden yeniden yiyebilmek için,  yediklerini kaz tüyleri ile kusturup, midelerini boşalttıktan sonra, tekrar yemek yedikleri söylenmektedir. Yani yemek yemekten çok yemeğin zevkinden, aşırı bir şekilde haz almaya bakıyorlardı.

pomei_tas_kesilen_insanlar3_jurnalci

Pompei kenti zevk ve fuhuş anlamında dönemin en önde gelen kentlerinden biriydi. Sahil kenti olması nedeniyle çok sayıda gemi, limana ticaret için uğruyor, bölgeye gelen dil bilmeyen Gemiciler için penis şeklinde heykeller yapılarak, fuhuş yapılan genelevleri, rahat bulmaları sağlanıyordu. Kentin neredeyse her köşe başında, genelevler ve hayat kadınları bulunmaktaydı. Halkın yüzde kırkı kölelerden oluşmakta ve bu köleler efendilerinin zevk içinde yaşamalarını sağlamakla görevliydiler.

Pompei de eşcinsellik, önemsiz bir konu olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar ile eşcinselliğin Pompei’ de yaygın olduğunu kimsenin ses çıkarmadığını göstermektedir. Ayrıca halkın heykel şeklindeki bulunan son anları bu durumu açıkça gözler önüne sermektedir. Ufak çocuklar, ilişkiye girerken taş kesilenler, sefa içinde yaşarken taşlaşanlar ve daha pek çok vaziyette, son hallerini yaşayan insanlardan oluşmaktaydı Pompei kenti.pomei_tas_kesilen_insanlar4_jurnalci

 

Pompei halkının son anlarının nasıl olduğu, çok açık bir şekilde ortadadır. Uzmanlara göre, kükürt gazı ile zehirlenen halkın üzerine, lavların püskürmesiyle anında taş kesilmiş ve yaklaşık olarak  20000 kadar Pompei halkı oldukları yerde kalmıştır.Vezüv yanardağının aniden patlaması ile oluşan kül bulutu ve lavlar, birkaç saat içinde koca şehri yutmuş ve insanların üzerine bir anda gelen bu afet ile gaflet içindeki şehir sakinleri, son anlarında oldukları yerde Taş kesilmişlerdir. Bu nedenle, aşırılıkların neye yol açtığının bir anlamda ibret dolu vakıasıdır Pompei kenti.  Başını elleri arasına alarak yüzünü kapatmaya çalışır bir şekilde bulunan taşlaşmış bedenin görüntüsü,  adeta biz ne yaptık dercesine Tüm yaşananları Açıklıyor.

pomei_tas_kesilen_insanlar5_jurnalciYapılan araştırmalarda sonucunda Pompei şehrinin M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesi sonucu helak olmasıyla birlikte yok olduğudur.Yanardağın şiddetiyle birlikte şehir 6-7 metre derinliğe kadar lavlara gömülmüş İnsanlar. hayvanlar ve etrafta bulunan her şey bir anda taş kesilmiştir.
Lavların şehrin üstüne yağmasıyla insanlar, oldukları yerde taş kesildiler ve oldukları pozisyonda heykel biçiminde kaldılar.

tarihkomplo

ilgili haberler