GüncelGündem

TBMM Çocuk İstismarının Araştırılması Kurulu toplandı

Paylaş:

“6 yaşındaki bir kız çocuğunun ‘evlilik’ ismi altında cinsel istismara maruz bırakılması olayının araştırılarak misal olayların yaşanmaması ve her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” gayesiyle kurulan Meclis Araştırma Kurulu toplandı.

Toplantıda, Aile ve Toplumsal Hizmetleri Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin ve Bayanın Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ile Adalet Bakanlığı İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Daire Lideri Meral Gökkaya sunum yaptı.

Şahin, istismara uğrayan çocukların, mülki yönetim amirlerinin onayıyla birebir gün müdafaa altına alındığını belirterek, “Özellikle istismar alanında Türkiye genelinde kız ve erkek çocuklarımıza hizmet veren 35 ihtisaslaştırılmış çocuk meskenleri sitelerimiz var. Burada da 950’ye yakın çocuğumuz şu an bakım ve muhafaza altında.” diye konuştu.

İstismara uğrayan çocuklar için farklı ve özel bir program uyguladıklarını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Çünkü travmaları biraz daha ağır ve psikososyal sürecin biraz daha dikkatli yürütülmesi gereken bir küme var karşımızda. Bilhassa istismara uğrayan çocuklara acil muhafaza kararı alındıktan sonra bu süreci çabucak başlatıyoruz. ANKA Çocuk Dayanak Programı’nın içerisinde çocuklarımıza kademeli olarak bir program uygulanıyor ve bu programın sonucunda o travmasını atlattıktan sonra düşünen, kendini geliştiren, kendine ve başaracağına inanan, ömür maharetlerini zenginleştiren, entelektüel kapasitesini geliştiren, refah ve memnunluk içerisinde yaşayan bir çocuğu geri getirmeye çalışıyoruz. Olağan bu süreç çok kuvvetli bir süreç.”

“HAYATA KATILMASI KONUSUNDA GEREKLİ TAKVİYELERİ VERİYORUZ”

Kadının Statüsü Genel Müdürü Ustaoğlu da 6 yaşında “evlilik” ismi altında cinsel istismara uğrayan 23 yaşındaki H.K.G’nin aile içi şiddet ve barınma sorunu nedeniyle 2016 doğumlu çocuğuyla birlikte 8 Aralık 2020’de Bakanlığa bağlı yatılı hizmet ünitelerinden hizmet almaya başladığını söyledi.

Mağdurun durumunu gözleyerek ruhsal uygun halinin güçlendirmesi için birçok mesleksel görüşme yaptıklarını belirten Ustaoğlu, “Psikiyatri servisine yönlendirmeler yaptık, tedavi programları uyguladık ve ruhsal dayanaklarla de hala hizmetimizi sürdürüyoruz. Verdiğimiz takviyelerle birinci geldiği andan şu ana baktığımızda his ve davranışlarının süreç içinde olumlu etkilendiğini, şu anda olağana döndüğünü rahatlıkla tabir edebiliriz.” diye konuştu.

Mağdurun ve çocuğunun tüm muhtaçlıklarının giderilmesi için çalışmalar yapıldığını lisana getiren Ustaoğlu, şunları kaydetti:

“Sosyalleşmesi açısından kuruluşlarımız bünyesindeki birçok atölye çalışmalarına iştirakini sağladık ve psikolojisi üzerinde de bu çalışmalarımız nitekim olumlu tesirler yarattı. Talebi üzerine kendisini okuma yazma kurslarına gönderdik ve açıktan ilkokul diplomasını aldı, geçen hafta da imtihanlarını verdi, ortaokul diplomasını aldı mağdur bayanımız. Bunlar bizlerin takviyeleriyle gerçekleşti. Meslek edindirme kurslarına devam ettirdik. Aşçılık kursuna devam etti ve şu anda da bir çalışma ortamını oluşturma uğraşı içerisindeyiz. Kapalılık kararları çerçevesinde ve can güvenliği hasebiyle yer değiştirme olduğu için daima bir çalışma imkanı olmuyor fakat daima deşifre olmaması için gerekli güvenlik önlemleri alınarak hayata katılması konusunda gerekli takviyeleri veriyoruz.”

Ustaoğlu, “H.K.G’nin talebi doğrultusunda mevcut önlemlerin bayan ve çocuğun korunması noktasında yetersiz kaldığını anladığımız için de 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgi ve dokümanlarının süresiz olarak değiştirilmesini de sağladık.” bilgisini de paylaştı.

Adalet Bakanlığı İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Daire Lideri Meral Gökkaya da cinsel hata soruşturmalarındaki işleyişe yönelik kurul üyelerine bilgi verdi. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu