GüncelGündem

TBMM’nin güvenliğinde etkin rol oynayan kahraman köpekler

Paylaş:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gözde köpekleri; Pito, Eyja ve Ateş.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan bomba arama köpekleri Pito, Eyja ve Ateş; gürültüye, karanlığa ve kalabalığa karşı refleksleri ölçülerek titiz bir şekilde seçildi.

Köpekler, ardından Gölbaşı ilçesindeki Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bağlı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü’nde eğitime tabi tutuldu.

3 köpek, buradaki 3 aylık eğitimden sonra Meclis’te de yine 3 ay eğitim gördü. Meclis’te koku ve mekan tanıma eğitimine tabi tutulan köpekler, sertifikalarını aldıktan sora göreve başladı.

Görevli polislerle birlikte çalışıyorlar

Pito, Eyja ve Ateş, Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli polislerle birlikte Meclis’in güvenliğinde etkin rol alıyor.

Özel mamalar ile beslenen köpekler, Genel Kurul toplantıları öncesi ve siyasi partilerin grup toplantıları öncesi salonlarda detaylı aramalar yapıyor.

TBMM Başkanının programlarında da görev alan köpekler, Meclis’e gelen kargo paketlerinin kontrolünde de kullanılıyor.

“Hassas burunları ile Meclis’in güvenliği konusunda yardımcı oluyorlar.”

TBMM Koruma Daire Başkanlığında görev yapan köpek eğitim uzmanlarından Fatih Yerlikaya, Meclis’te 3 bomba arama köpeği ile görev yaptıklarını belirterek, “3 eğitmen arkadaş ile birlikte Meclis’imizde dışarıdan gelebilecek malzemeler olsun, Genel Kurulumuzdaki aramalarımız, bunun dışında parti başkanlarımızın grup toplantılarından önce aramalarımızda ve Meclis Başkanımızın bilfiil görevlerinde görev yapıyoruz.

Bomba arayıp bulma özelliğine sahip köpeklerimiz. Çeşitli eğitimlerden sonra burada görev yapıyorlar. Hassas burunları ile Meclis’in güvenliği konusunda yardımcı oluyorlar.” dedi.

“Bana geldiğinde 1 yaşındaydı, 4 yaşında iken de TBMM’de göreve başladık”

Fatih Yerlikaya, doğduğu andan itibaren gözlemlenen köpeklerin oyun oynama içgüdüsüne bakıldığını ve buna göre seçildiğini belirtti.

DHA’nın haberine göre; Fatih Yerlikaya, “Pito 9 yaşında. Bana geldiğinde 1 yaşındaydı. Daha önce Başbakanlık’ta beraber görev yaptık. 4 yaşında iken de TBMM’de göreve başladık. Özel mamalar ile besliyoruz. Gün içerisinde Meclis yerleşkesinde kendilerine ayrılan alanlarda yaşamlarını sürdürüyorlar.” diye konuştu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu