GüncelGündem

TEHİS, esnaf motokuryelerin işçi statüsünde sayılması için dava açtı: “İşçi gibi çalışıp hiçbir işçilik güvencesinden faydalanamıyorlar”

Paylaş:

Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS), esnaf motokuryelerin işçi statüsünde sayılması için dava açtı. Davaya bakan hakimin trafik kazası geçirmesi nedeniyle duruşma yapılmadı. Adliye önünde açıklama yapan TEHİS avukatı Ezgi Kaya, “Esnaf kuryeler, hukuki olarak bağımsız çalışan olarak kabul ediliyorlar. Çalışmaya başladıklarında işçiden daha geri bir noktaya düşüyorlar. İşçi gibi çalışıp hiçbir işçilik güvencesinden de faydalanamıyorlar” dedi.

TEHİS, ‘esnaf kurye’ olarak tanımlanan motokuryelerin işçi statüsünde sayılması için İstanbul 21. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Davanın bugün yapılması gereken ilk duruşması, hakimin trafik kazası geçirmesi nedeniyle yapılamadı.

“Sadece motokuryeler açısından değil, bu koşullarda çalışan tüm işçiler için faydalı olacak bir dava”

Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan TEHİS Başkanı Kubilay Çelik, şunları söyledi:

“Bugün, esnaf kuryelerin işçi sayılması için açmış olduğumuz davanın birinci duruşması var. Bugün memlekette bir milyona yakın motokurye çalışıyor. Bunların birçoğu esnaf kurye olarak çalışıyor. Bunların birçoğu haftalık izin yapmıyor, aylık izin yapmıyor, yıllık izin hakkı tanınmıyor. Bunların sigortası yok. İşçi arkadaşlarımız, kaza yaptığında, sigortaları yatırılmadığı için sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Arkadaşlarımız kendi motorlarıyla çalışıyor, kendi motorlarının giderleri, amortisman maliyetlerini ödemek zorunda kalıyorlar. Arkadaşlarımızın aylık cebine giren ücret, asgari ücretin bile altında kalmak üzere neredeyse. Bu, sadece motokuryeler açısından değil, bu koşullarda çalışan tüm işçiler için faydalı olacak bir dava. O yüzden tüm emek kamuoyunu bu davaya destek vermeye davet ediyorum.”

“SSK’lıların yararlandığı haklardan hiçbir şekilde yararlanmama adıdır esnaf kuryelik”

Sendikanın motokurye sözcüsü Mehmet Timurtaş ise şöyle konuştu:

“Bu davayı açmamızın nedeni şudur; ‘esnaf kurye’ adı altında tamamen SSK’lıların yararlandığı haklardan hiçbir şekilde yararlanmama adıdır esnaf kuryelik. BAĞ-KUR’unu kendi yatırıyor, hastalandığı zaman, sakat kaldığı zaman evde yatıyor, hiçbir şekilde ücret ödemesi alamıyor. Kaza yapıyor, muhatap bulamıyor. Sakat kalıyor, muhatap bulamıyor. İşten çıkartılıyor, tazminat alamıyor. Benzinini, yemesini, içmesini, aklınıza gelebilecek her şeyi bu kuryeler kendi cebinden karşılıyor. Biz kuryeler kendi cebimizden karşılıyoruz. Her şekilde bütün masrafları biz ödüyoruz. Hiçbir şekilde hiçbir haktan faydalanamıyoruz. Biz, buna karşı çıkıyoruz. Çünkü bu, sömürü sistemidir. Sömürü olan sistemin hepsine karşıyız. Bunu kabul etmiyoruz. Yaşasın işçilerin birliği, yaşasın işçiler.”

“Esnaf kuryeler, hukuki olarak bağımsız çalışan olarak kabul ediliyorlar”

Açtıkları davaya ilişkin konuşan TEHİS avukatı Ezgi Kaya, şunları söyledi:

“Dalgakıran dava olarak isimlendirdiğimiz ve esnaf kuryelerin aslında sahip oldukları hakları kazanmalarını sağlayacak davanın ilk duruşması görülecek. Esnaf kuryeler, hukuki olarak bağımsız çalışan olarak kabul ediliyorlar. Kendi araçlarıyla, kendi şahıs şirketlerini kurarak büyük şirketlerle sözleşme imzalıyorlar ve bir taşıma işini üstleniyorlar. Hukuki olarak her ne kadar bağımsız çalışan olarak kabul edilseler de aslında eşitsiz bir ilişki var. Tüm sorumluluğu, riski, maliyeti çalışan yükleniyor. Büyük şirketler de bu emek üzerinden bir kazanç sağlıyorlar. Burada hileli bir ilişki var. Biz, bu ilişkiyi açığa çıkarmak istiyoruz ve esnaf kuryelerin aslında sahip olmaları gereken hakları da hukuki anlamda elde etmek istiyoruz.

“İşçi gibi çalışıp hiçbir işçilik güvencesinden faydalanamıyorlar”

Esnaf kuryeler, bugün bir işveren sömürüsüne, bir patron sömürüsüne maruz kalmamak için bu modele yöneliyorlar. Fakat maalesef çalışmaya başladıklarında işçiden daha geri bir noktaya düşüyorlar. İşçi gibi çalışıp hiçbir işçilik güvencesinden de faydalanamıyorlar. Bizim bu davayı açmaktaki amacımız, kuryeleri bir işveren, patron sömürüsüne maruz bırakmak değil, aksine haklarını elde etmek, bunu güvence altına almak. Dolayısıyla hem esnaf kuryelik özelinde hem de bu yeni ve güvencesiz çalışma biçimlerine karşı bu davanın bir dalgakıran olmasını ümit ediyoruz.” (ANKA) 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu