Sağlık

Tek seferde yapılan obezite ve rahim duvarı kanseri ameliyatı, dünya literatüründe

Paylaş:

ANKARA (AA) – Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndaki cerrahlarca eş zamanlı yapılan ameliyatlarla hastanın hem kanserli dokusu çıkarıldı hem de obezite cerrahisi olan mide ameliyatıyla bir ayda yaklaşık 20 kilo vermesi sağlandı.

HÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Nezih Akkapulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Obezite sıklığı her geçen gün daha artmaktadır. Verilere göre, 2030 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 40’nın obez ve yüzde 20’sinin de morbid obez olacağı öngörülüyor. Bu, sağlık açısından ciddi bir risk.” dedi.

Obezitenin başta eklem olmak üzere kalp ve damar, diyabet, inme, hipertansiyon gibi hastalıklara zemin hazırladığına dikkati çeken Akkapulu, bunların yanı sıra meme, kolon, rahim, kalın bağırsak gibi kanserlerin gelişmesinde de önemli bir faktör olduğu bilgisini verdi.

Akkapulu, obezitenin Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1992 yılında hastalık olarak kabul edildiğini anımsatarak, uygun planlamayla tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğunun altını çizdi. Obezitede genetik faktörler kadar dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam gibi değiştirilebilir faktörlerin de etkili olduğunu vurgulayan Akkapulu, sözlerine şöyle devam etti:

“Obezite, yaşam tarzı değişikliği, medikal ve uygun hastalarda cerrahi seçenekleriyle tedavi edilebilmektedir. Cerrahi seçiminde hastanın vücut kitle indeksi önem taşıyor. İndeks, 40’ın üzerinde olduğunda morbid obez olarak tanımlanıyor. İndeksi 40’ın üzerinde olan ya da vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olup yandaş hastalığı olanlarda cerrahi önceliklidir. Bu doğrultuda, uygun olduğu belirlenen hastalara tüp mide ya da gastrik baypas gibi iki cerrahi seçeneğini öneriyoruz.”

Obezitesi olan ve aynı zamanda cerrahi gerektiren başka bir sağlık sorunu bulunan hastalarda tedavi sürecinin oldukça zor olduğunu ifade eden Akkapulu, bunun için obezite sorunun da öncelikle ortadan kaldırılmasının kişinin yaşam kalitesinin korunmasında büyük önem taşıdığını söyledi.

Tüp mide ve rahim duvarı kanseri cerrahisi tek seferde yapıldı

Akkapulu, yurt dışında yaşayan morbid obez ve aynı zamanda rahim duvarı kanseri tanısı konulan bir Türk hastanın, HÜ Tıp Fakültesine tedavi için başvurduğunu anlattı.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca yapılan incelemelerde hastanın rahim duvarı kanserine bağlı cerrahi olması gerektiğine karar verildiğini, ancak hastanın aşırı kilolu olmasının ilerleyen zamanlarda başka hastalıkların gelişmesi açısından büyük risk taşıdığının ortaya konduğunu aktaran Akkapulu, şu bilgileri verdi:

“Hastanın vücut kitle indeksi 50’nin üzerindeydi, hastamız süper morbid obez sınıfına giriyordu. Genel cerrahi ile Kadın ve Doğum Hastalıkları bilim dallarında yapılan inceleme sonrasında, hastaya robotik olarak tüp mide ve rahim duvarı kanseri cerrahisi yapılmasına karar verildi. İki bölümün ortak değerlendirmesi sonucunda, robotik cerrahi ile tüp mide ameliyatı yapıldı ve ardından hastanın aynı ameliyatta kadın doğum uzmanlarınca da kanser cerrahisi ile rahmi alındı. Tek seferde aynı hastaya hem tüp mide hem rahim cerrahisi yapılması, dünyada 6’ncı, Türkiye’de ise ilk vaka olarak yer alıyor.”

Türk cerrahların başarısı dünya literatüründe yerini alacak

HÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda jinekolojik onkoloji cerrahı olarak görev yapan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derman Başaran da hastanın yıllardır devam eden kanama şikayetlerini bildirmesi üzerine yapılan incelemelerde tıbbi ismi endometrium kanseri olan rahim duvarı kanseri tanısı konulduğunu ve cerrahi ile rahmin çıkarılmasına karar verildiğini anlattı.

Hastanın süper morbid obez olmasının, yaşamının ilerleyen dönemlerinde inme, kalp hastalıkları gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek sağlık sorunları riski taşıdığından, kilo kaybının da sağlanması gerektiğinin belirlendiğini aktaran Başaran, iki bilim dalının değerlendirmesiyle dünyada nadir yapılan tek seferde iki cerrahi için hastayı bilgilendirdiklerini söyledi.

Başaran, cerrahilere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ameliyat genel anestezi altında yapıldı ve yaklaşık 4,5 saat sürdü. İlk olarak genel cerrahi ekibi robotik cerrahi ile midenin bir kısmını aldı. Sonra da biz rahim kanseri ameliyatını gerçekleştirdik. Ardından genel cerrahların çıkardığı mideyi, cerrahi uygulanan genital bölgeden vücudun dışına çıkardık. Çıkarılan midenin bu şekilde vücut dışına alınması da yine bizim tarafımızdan tanımlanan ilk teknik oldu. Bu iki ameliyat, açık cerrahi olmaksızın kapalı yöntemle yapıldı. En büyüğü 8 milimetre çaplı 4 adet cilt kesisi kullanılarak vücuda giriş yapıldı ve tüm ameliyat robot kullanılarak tamamlandı. Böylece, eş zamanlı kombine şekilde robotik cerrahi ile tüp mide ve rahim duvarı ameliyatı gerçekleştirildi.”

Hastanın şu an genel sağlık durumunun çok iyi olduğunu, 25 gün önce taburcu edildiğini belirten Başaran, “Rahim duvarı kanserine yönelik patoloji raporuna göre, hastanın herhangi bir ek tedavi almasına gerek kalmadığı belirlendi. Aynı zamanda hastamız, bu süre içinde de yaklaşık 20 kilogram verdi ve ilerleyen günlerde kilo kaybı devam edecek. Böylece, hastamız hem kanserini yendi hem de kontrollü kilo kaybı ile daha sağlıklı bir hayata kavuştu.” diye konuştu.

Doç. Dr. Başaran, tek seferde obezite ve kanser cerrahi ameliyatının, bu alandaki uluslararası dergiye makale olarak sunulduğunu ve Türk cerrahların bu alandaki başarısının dünya literatüründe yerini alacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

Muhabir: Yeşim Sert Karaaslan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu