AktüelGüncelTürkiye

TMMOB: Artvin-Yusufeli Karayolu projesi başlı başına mühendislik hatalarıyla dolu

Paylaş:

TMMOB: Artvin-Yusufeli Karayolu projesi başlı başına mühendislik hatalarıyla dolu

Artvin’in Yusufeli ilçesinde şiddetli yağışa bağlı meydana gelen sel ve heyelanlarda 4 kişi yaşamını yitirdi, Artvin-Erzurum kara yolu ise ulaşıma kapandı. TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu yaşanan sel felaketine ilişkin yaptığı açıklamada “Yine sel yine felaket! İmar barışının yaşandığı ülkemizde bu tür felaketlerin olacağını söyledik yine söylüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Artvin İl Koordinasyon Kurulu Artvin-Yusufeli Karayolu projesinin başlı başına mühendislik hataları ile yapıldığını belirtti. “Bölgenin coğrafik ve topoğrafik özellikleri dikkate alınmadan yapılan çalışmalar doğa olayını doğal felakete dönüştürmektedir.” denilen açıklamada “Halkımızın da bildiği gibi bu yolun birçok yerinde kaza olasılığı yüksek girişi veya çıkışı viraj olan tüneller ve kurplar bulunmaktadır. Sel olayının yaşandığı karayolu üzerindeki tünel projesi de bu yanlışlardan sadece bir tanesidir. Her yağış sonrası bu ve bunun gibi birçok tünelde sorunlar yaşanmaktadır ve bu gibi yanlış yapılan projelerle yaşanmaya da devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Artvin İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

Olayın gerçekleştiği alandaki tünel yanlış projelendirilerek yan derenin akış yönünde inşa edilmiş olup; derenin selleme yapması sonucunda da bu tünel ve civarında kaçınılmaz facia gerçekleşerek vatandaşlarımızın can ve mal kaybına sebebiyet verilmiştir. Mühendislik sorun yaratmayı değil çözmeyi gerektiren bir disiplindir. Yanlış yapılan projelendirmelerin ve yanlış yer seçiminin (şantiye sahasının)çözümden çok sorun yarattığı görülmüştür.

Yıllar önce yine TMMOB olarak bu karayolu projeleri ile ilgili görüşlerimizi yerel basında paylaşmış hatta DSİ Bölge Müdürlüğü de konu ile ilgili bilgilendirilmiştir. Aceleyle ve bölgenin özelliklerine uygun yapılmayan her proje sonunda bir felaketle bizleri başbaşa bırakmaktadır. Doğayla barışık olmayan yapılar afetlere davetiye çıkarmaya devam edecektir.

Yapılması gereken bölgemizde yaşanan bu doğa olaylarından takdiri ilahi vs gibi söylemlerle ifade etmek yerine bu olaylardan ders çıkararak gelecekte benzer faciaların yaşanmaması için bilim ve tekniğin ışığında, rant politikalarından uzak, halkın yararına planlamalar yapmak ve uygulamaktır.

TMMOB ve bağlı odalar doğayla barışık kentleşme ve yaşam alanlarımız için mücadeleye devam edecektir.

Jurnalci.com

Paylaş:

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu