Tofaş’ın Net Kârı Sizce Ne Kadar?

Tofaş'ın Net Kârı Sizce Ne Kadar?
Tofaş'ın Net Kârı Sizce Ne Kadar?

Tofaş, Net Kârını açıkladı.

Tofaş, iç pazar ve başlıca ihracat pazarı Avrupa'daki toparlanmanın etkisiyle geçen yıl satış gelirlerini yüzde 33 artışla 9.92 milyar liraya yükseltirken, net karını da yüzde 45 artışla 830.8 milyon liraya çıkardı. Şirket gelecek yıl üretime alacağı Egea'nın hatchback vestation wagon modelleriyle cirodaki artışın sürmesini bekliyor. 

Şirketin dün geç saatlerde KAP'a açıkladığı bilançosuna çeyreklik bazda bakıldığında ise şirketin son çeyrek net kar ıbir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 44 artışla 257.6 milyonliraya yükselirken, satışlar yüzde 31 artışla 2.97 milyar lirayaçıktı.

Geçen yıl içinde Doblo, MCV, Linea ve yılın son aylarındapiyasaya sürülen Egea modelini üreten Tofaş'ın üretim adedi bir önceki yıla kıyasla yüzde 25 artışla 278,000 adet oldu.

Üretimin dörtte birini otomobil, dörtte üçünü ticari araç oluşturdu

Şirketin geçen yılki ihracatı ise yüzde 22 artışla 174 bin adete yükseldi. Yayımlanan bültende yıllık sonuçları değerlendirenTofaş CEO'su Cengiz Eroldu, "Yatırımlarımızın katma değerinin Egea ileartmakta olduğunu 2015 finansal sonuçlarımızda daha net görmeye başladık. Bu ivmenin 2016'da yeni modellerin de aileye eklenmesiile devam edeceğini öngörüyoruz… 2016 yılında Egea'nınhatchback ve station wagon modellerini pazara sunacağız" dedi.

İç pazarda çatısı altında Fiat, Lancia, Alfa Romea, Jeep,Maserati ve Ferrari markalarını bulunduran Tofaş'ın yurtiçi toplam satışları 2015'te yüzde 23 artışla 120,000 adeteyaklaşırken, geçen yıl yüzde 26 büyüyen iç pazardan yüzde 12 payaldı. 

Ünlü & CO tarafından yayımlanan değerlendirmede, "Şirketingelirleri beklendiği gibi iç ve Avrupa oto piyasasında iyileşme nedeniyle artan satış hacminden kaynaklandı" denildi.

Türkiye'nin geçen yıl 1.36 milyon adet olan otomotivüretiminin yüzde 20.6'sını gerçekleştiren Tofaş, 992,000 adetlik toplam ihracatın ise yüzde 17.5'ini gerçekleştirdi.

Yeliz Yeşilmen Korktu!

 

ilgili haberler