GüncelGündem

‘Töre mi, namus mu?’ tartışması sürerken tahliye oldu

Paylaş:

Kulp ilçesinin İnkaya köyünde yaşayan Emetullah Polat yasak münasebet sonucu gebe kaldı. Badikan aşiretine mensup aile bireyleri tarafından sorgulanan bayan, evli bir çocuk babası kuzeni Muharrem Yıldırım’dan gebe kaldığını sav etti. Öldürüleceği tasası taşıyan Yıldırım güvenlik güçlerine sığınarak durumu anlattı.

Kuzeniyle geçmişte bir duygusal bağ yaşadıklarını, fakat evlendikten sonra bu bağlantıyı bitirdiğini, muhakkak tecavüz etmediğini belirtti. Yıldırım, kızın ailesinin şikâyeti üzerine nitelikli cinsel istismar cürmünden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan Muharrem Yıldırım’ın yargılaması devam ederken İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor herkesi şaşırttı. DNA testinde bebeğin Yıldırım’a olmadığı ortaya çıkınca beraatına karar verilerek tahliye edildi.

“BENİ KİMSE AZMETTİRMEDİ YALNIZ BAŞIMA ÖLDÜRDÜM”

Kızın ailesi sanığın peşini bırakmayınca savcılığa başvuran Muharrem Yıldırım, kızın ailesinin kendisinden eşini boşayıp kızlarıyla evlenmesini istediklerini, can güvenliği olmadığını belirterek muhafaza kararı istedi. Yıldırım Silvan ilçesinde 7 Kasım 2011 günü öldürüldü. Olaydan 6 ay sonra yakalanan katil zanlısı M.N.P, Muharrem’i kız kardeşine tecavüz ettiği için tek başına öldürdüğünü, kimsenin kendisini azmettirmediğini söyledi.

TÜM AİLEYE DAVA AÇILDI

Başsavcılık aile meclisinin toplanarak infaz kararı aldığını, cinayeti daha az ceza alması için ailenin yaşı küçük bireyi M.N.P’ye işlettikleri gerekçesiyle 12 kişi hakkında “Töre saikiyle tasarlayarak taammüden adam öldürmek, azmettirmek” cürümlerinden ömür uzunluğu mahpus istemiyle dava açtı.

“BERDEL TEKLİF ETTİLER KABUL ETMEDİK”

Ağır Ceza Mahkemesinde tabir veren öldürülen Muharrem’in ağabeyi Übeydullah Yıldırım, “Kardeşim Muharrem tutuklanınca kızın ailesi bizden 50 bin lira para istedi, ayrıyeten kardeşim Muharrem’in kızla evlenmesini, Muharrem’in kız kardeşinin de kızın ağabeyi ile evlendirilmesi halinde hasımlığın son bulacağını, aksi halde Muharrem’i öldüreceklerini söylediler.

Biz de DNA testi sonuçlanmadan bu hatası kabullenmeyeceğimizi bildirdik. DNA raporu çıkınca raporu alıp köyde toplandık. Kızın ailesi bu kere ‘Bu rapor para karşılığı torpille alınmıştır’ diyerek kızın Muharrem’le nikâhlanmasını istediler. Bizde bebeğin babası oburu olduğu için bunu kabul etmedik. Tüm tehditlere karşın emniyete müdafaa ve silah müracaatında bulunduk, ne muhafaza verildi, ne de silah müracaatımız kabul edildi. Polat ailesinin ileri gelenleri köy meskeninde toplanıp infaz kararı aldı ve kardeşim öldürüldü” dedi.

“DNA RAPORU DÜZMECEDİR İNANMIYORUM”

Davanın tek tutuklu sanığı M.N.P, Yıldırım’ı ablasına tecavüz ettiği için öldürdüğünü, DNA testine inanmadığını, bu raporun uydurma yahut parayla alınmış olabileceğini düşündüğünü belirterek, “Beni kimse azmettirmedi” dedi. 27 Ekim 2015 günü mahkeme, yörenin gelenek, görenek ve ömür usulüne bakıldığında Muharrem Yıldırım’ın bir namus sıkıntısı kapsamında töre saikiyle öldürüldüğüne dikkat çekti.

Mahkeme sanık M.N.P’yi ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırdı, sanığın yaşının küçüklüğü nedeniyle cezayı 24 yıla indirip tahrik yahut güzel hal indirimi uygulamadı. Sanığın babası, 4 ağabeyi, amcası ile amcası oğullarının da ortalarında bulunduğu 11 sanık hakkında ise cinayeti aile meclisi kararıyla aldıklarına dair kâfi somut ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraatlarına karar verdi.

YARGITAY BERAATLARI ONADI, SANIĞA DA İNDİRİM İSTEDİ

Yargıtay 1. Ceza Dairesi 18 Haziran 2019 günü belgeyi asıldan inceleyip tüm aile bireyleri hakkında verilen beraat kararlarını onarken, M.N.P’ye verilen 24 yıl cezayı fazla bularak mahallî mahkeme kararını oy birliğiyle bozdu. Yargıtay bozma kararında töre cinayetlerinin kriterlerini de belirledi.

Töre saikiyle öldürmeden kelam etmek için öncelikle mağdurun toplumda genel olarak benimsenmiş bir davranış, ya da ömür biçimine ters hareket etmiş olması ve bu muhalif davranışın mevtle cezalandırılması gerektiğinin o toplumda yaşayanlar tarafından beklenen bir reaksiyon olduğunun kabul edilebilmesi gerektiğine dikkat çekti. Cinayetin fail tarafından toplumun öldürme beklentisinin yönlendirmesiyle, yalnızca ters davranışın cezalandırılması vazifesi üstlenilerek işlenmesi halinde töre saiki olabileceği vurgulandı.

TÖRE NAMUSU DA İÇİNE ALAN ÜST BİR KAVRAMDIR

Yargıtay, töre kavramının namus kavramıyla sıklıkla karıştırıldığını, namus kavramının bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal pahalara bağlılık, iffet, doğruluk, dürüstlük olarak tanımlandığını, töre ile namusun benzeri, lakin farklı kavramlar olduğu, merasimin aşikâr şartlarda namusu da içine alan üst bir kavram olduğuna dikkat çekti.

TOPLUM İSTEMEDİ, KIYMET YARGILARINA MUHALİF DİYE ÖLDÜRDÜ

Yargıtay, bireylerin sübjektif namus anlayışından, kıskançlıktan, cinsel dilek ve isteklere karşılık alamamaktan, kınamaktan, hoşlanmamaktan, tasvip etmemekten ve kelam geçirememekten kaynaklı işlenen cinayetlerin “Töre” olarak nitelendirilemeyeceğinin altını çizdi. Tıpkı biçimde, toplumun tasvip etmediği yahut kınadığı davranışları, ömür biçimini tercih edenlerin öldürülmesinin de toplumdaki öldürme beklentisi açıkça ortaya konulmadan, yalnızca bu nedenle töre saikiyle öldürme olarak değerlendirilemeyeceğine işaret edildi.

Yargıtay ablasıyla gönül ilgisi yaşadığı argümanıyla Muharrem Yıldırım’ı öldüren suça sürüklenen çocuğun, kendi sübjektif kıymet yargılarına alışılmamış hareket ettiğini düşündüğü Muharrem’i toplumsal bir istek olmaksızın taammüden öldürdüğünü, töre saikiyle verilen mahkûmiyet kararının metot ve yasaya alışılmamış olduğunu belirtti.

Yargıtay, cinayetin töre saikiyle işlenmediğini, kabahat tarihinde 15-18 yaş kümesinde olan sanığın cezasında indirim oranının artırılması gerektiğine hükmetti.

15 YIL CEZA ONANDI 5 AY SONRA TAHLİYE OLDU

Dosyayı ikinci sefer ele alan Ağır Ceza Mahkemesi sanığı 5 Eylül 2019 günü 15 yıl mahpusla cezalandırdı, tekrar güzel hal ve tahrik indirimini uygulamadı. Belgeyi yine inceleyen Yargıtay verilen cezanın yordam ve yasaya uygun olduğunu belirterek kararı 25 Ocak 2021 günü oy birliğiyle onadı. Karar cinayet tarihinden 10 yıl sonra kesinleşirken, sanık M.N.P onama kararından 5 ay sonra 15 Haziran 2021 günü cezasını tamamlayıp tahliye edildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu