TSK’dan Afrin raporu: ‘899 terörist etkisiz hale getirildi’

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı’ndaki mevcut duruma ilişkin ikinci basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, 20 Ocak saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekatı”nın başladığı hatırlatıldı.

‘Tarihi yapılar vuruluyor’ iddiasına yalanlama

Kara propaganda amacıyla bölgede bulunan tarihi yapıların hedefte olduğu iddialarını yalanlayan TSK, açıklamada ”Aynı zamanda harekatın başlangıcından itibaren, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hedefleri arasında bulunmamaktadır” bilgisini paylaştı.

Aynı zamanda harekatın başlangıcından itibaren, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesislerin de kesinlikle TSK unsurlarının hedefleri arasında bulunmadığı ifade edildi.

‘899 terörist etkisiz hale getirildi’

Yapılan bilgilendirmeye göre, harekatın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından 538 hedef imha edildi. Açıklamada, “Harekat kapsamında, şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi” bilgisi yer aldı.

Jurnalci.com