GüncelGündem

Tuğgeneral Savaş Beyribey beraat etti

Paylaş:

15 Temmuz darbe teşebbüsünde kelamda Yurtta Sulh Kurulu atama listesinde sıkıyönetim kumandan yardımcısı olarak ismi geçtiği için silahlı terör örgütü üyesi olmaktan 7,5 yıl mahpusla cezalandırılan fakat Yargıtay 3. Ceza Dairesince hakkındaki mahkûmiyet kararı asıldan bozulan Tuğgeneral Savaş Beyribey’in yargılanmasına devam edildi.

SEGBİS’le duruşmaya katılan Beyribey, İstanbul’daki köprü işgaliyle başlayan darbe teşebbüsünü IŞİD’in bombalı bir hareketi sandığını belirterek şöyle dedi:

“KÖPRÜ İŞGALİNİ İŞİD SALDIRISI SANDIM”

“Ben 3-23 Temmuz tarihlerinde yıllık müsaademi kullanmak için ailemle Antalya’ya gittim. Bu müsaade bilgisinden Genelkurmay Genel sekreterliği, İstihbarat ve işçi başkanlıklarında bilhassa yuvalanan darbecilerin yıllık müsaadeye ayrılmış olduğumdan haberdar olmamaları mümkün değil.

Bu FETÖ’cüler darbeye dahil etmek istediklerini birini müsaadeye gönderir mi? İzinde mi, yoksa birliklerin başında mı olmasını isterler? Darbenin planlamasını ve toplantılarını yapmışlar beni de haberdar etmeleri gerekmez miydi?

Darbecilerden, talimat, tebligat yahut bunu ima edecek bir emare almadım. Darbe teşebbüsünden haberdar olanların darbe sonrası yükseleceği tasasıyla, gayrimenkullerini satıp döviz aldıkları, yani bir hazırlık yaptıkları çok aşikâr olarak ortaya çıktı. Ben ne menkulümü ne gayrimenkulümü sattım ne de döviz aldım.

15 Temmuz günü darbe teşebbüsüyle ilgili imgeleri bir kafede otururken televizyondan izliyordum. Köprü işgalini de IŞİD’in bir bombalı saldırısı diye düşündüm.”

VEKİLİMİ UYARDIM “NİZAMİYEYİ KAPATIN” DEDİM

“Ankara’daki yakınlarımdan uçakların alçak uçuş yaptıklarını öğrenince darbe teşebbüsü olduğunu anladım. Darbecilerin sıkıyönetim bildirisi tugaya 22.52’de ulaşıyor. İzinde olduğum için benim yerime vekâlet eden Albay Ahmet Köse beni arayıp bildiriden bahsetti.

Tuhaf olağan dışı bir şey olduğunu hissedince çabucak bana vekâlet eden kumandana birinci buyruğumu verdim. ‘Ahmet, sakın ha nizamiyeyi kapattın. Bir hareket olmasın, emniyeti alın, tugay nöbetçi heyeti birliklerine hakim olsunlar.

Garajlardan kontak dahi çevrilmeyecek, kanunsuz hiçbir hareket yapılmayacak. Tugaydan çöp dahi çıkmayacak’ diye emirlerimi vakit geçirmeden verdim. Darbecilerin buyruğunu ve görevlendirmesini kabul etmedim, buyruklarına uymadım.”

GÜNEYDOĞUNUN EN GÜÇLÜ BİRLİĞİDİR 16. MEKANİZE TUGAYI

“Hatta ulusal bir televizyon kanalını arayarak darbeye karşı durduğumuzu tabir etmek istedim ancak beni yayına almadılar. Sonra Diyarbakır’da uydudan yayın yapan bir televizyon kanalını arayıp canlı yayında bu kanunsuz teşebbüse karşı olduğumuzu, hükümetimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu belirttim.

Komutanlığını yaptığım 16. Mekanize Tugayı Güneydoğudaki en güçlü birliktir. 2 tank taburundan oluşan toplamda 82 tane ateş gücü yüksek tank var. 2 tane mekanize taburumuz var. 400’e yakın üzerinde silahı olan zırhlı aracımız var. Bölgenin en büyük kara hareket birliğidir.

Kolordu kumandanını sıkıyönetim kumandanı, beni de yardımcısı atamalarındaki neden tugay direkt kolorduya bağlı olduğu için otomatik olarak darbeye buyruk gereği uyacağımızı ve biat edeceğimizi düşünerek bizi bu listeye dahil ettiklerini düşünüyorum.

Hain darbe teşebbüsü maazallah gerçekleşseydi, karşı durup devletimizin yanında yer aldığım için kesinlikle tasfiye edilecek ve cezalandırılacaktım. Cezalandırma riskine karşı devletimin yanında durdum.

Fırat Kalkanı harekâtında Suriye El Bab bölgesinin ele geçirilmesiyle ilgili şahsen Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirildim. Sonrasında Özel Kuvvetler Kumandanı Zekai Aksakallı ile görüşüp harekâtı başlattık.”

KARA ALANI İÇİN DE BUYRUK VERİLSEYDİ BU KANLI OLAYLAR YAŞANMAZDI

“Saat 19.39’da hava alanının kapatıldığı buyruğu veriliyor. Kara alanındaki birlikler için de bu türlü bir buyruk verilmiş olsaydı, Genelkurmay ve Kara Kuvvetlerinden hain darbe teşebbüsünü, darbecileri caydırıcı, engelleyici önlemler çok evvelden alınabilirdi?

Kanlı olayların yaşanması engellenebilirdi. Yalnızca hava alanı için kapatıldı diye bir buyruk veriliyor. Hâlbuki darbe havadan değil, karadan yapılıyor yani, temel yapılması gereken kara birliklerinin uyarılmasıydı. Bir telefon buyruğuyla, yalnızca 4-5 ordu kumandanı uyarılsaydı kafiydi.

Benim birliğim bu mevzuda deneyimliydi. Sur ve Silvan’daki çukur ve hendek operasyonlarına ve öteki bölgelerdeki operasyonlara katıldı. En değerlisi Diyarbakır’daki Kobani olaylarının bastırılmasında benim birliğim kullanıldı. Şayet Diyarbakır’da darbeye kalkışanlar olursa, onları bastırmaya yönelik çok rahatlıkla önlem alabilirdik.”

PİLOT YÜZBAŞI HEMŞİRENİN DÜŞÜYLE İLGİLİ DİNLENDİ

Darbe teşebbüsü sonrası ihraç edilip tutuklanan lakin daha sonra misyonuna iade edilen Diyarbakır 8. Ana Jet Üssünde misyonlu Yüzbaşı Ali Osman Uzun da duruşmada şahit olarak dinlendi.

Pilot Yüzbaşı, darbeye teşebbüs edenlerle ilgili bir hemşirenin hastaneye giden FETÖ sanıklarına düşünü anlattığını bu hayalinde, tutuklananların vekilinin peygamber efendimiz olduğu ve bu eziyetten kurtulacaklarına dair Savaş Beyribey’in bu rüyayı yanındakilere anlattığını kendisinden duymadığını, bunu öteki rütbelilere anlattığını duyduğunu söyledi.

İzinde olduğu için tugaya vekalet eden Albay Ahmet Köse’de şahit olarak alınan tabirinde, Savaş Beyribey’den kanunsuz buyruk almadığını söyledi.

BERAATINA VE 1 DOLARIN İADESİNE

Mahkeme, sanığın whatsapp uygulaması üzerinden yıllık izindeyken birliğindeki askerlere, “Arkadaşlar kimse buyruk komuta dışında harekete katiyetle katılmasın. Benim emrim dışında hareket etmesin Tugay nizamiyesinden hiçbir hareket olmayacak” halinde masajlar gönderdiğini, Pilot Yüzbaşı Ali Osman Uzun’un hayal ile ilgili sözlerinin de duyuma dayalı olması nedeniyle Yargıtay’ın bozma kararı doğrultusunda, savunmasının aksini kantlar biçimde kanıt elde edilemediğinden “Şüpheden sanık yararlanır” unsuru mucibince hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme beraat kararıyla birlikte sanık hakkındaki isimli denetim ve yurtdışına çıkış yasağının da kaldırılmasına oy birliğine karar verdi.

Mahkeme, sanığın kendini vekille temsil ettirdiği için 29.800 liranın hazineden alınarak sanığa ödenmesine, ayrıyeten tutuklu yargılandığı mühletlere ait şahsi hürriyetinin sonlandırılması nedeniyle devletten maddi ve manevi tazminat isteminde bulunabileceğine, isimli emanette kanıt olarak saklanan 1 adet B02413785H seri numaralı ve L22329819D seri numaralı 1 Amerikan dolarının da sanığa iadesine karar verildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu