AktüelGüncelGündemTürkiye

Tunç Soyer: Üretilen gıdanın üçte biri israf oluyor

Paylaş:

Tunç Soyer: Üretilen gıdanın üçte biri israf oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” adlı fotoğraf sergisi İzmir Sanat’ta açıldı. Avusturyalı sanatçı Klaus Pichler’in gıdaların çürümesi ve buna paralel olarak israfı tasvir eden 32 fotoğraflık sergisinin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, FAO temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

FAO’nun 2011 yılında yayımladığı rapora göre, dünyada 820 milyondan fazla insanın açlık çektiğini belirten Başkan Tunç Soyer, “Bu sayı her gün artıyor. Üstelik aynı raporda ortaya konulan çok daha çarpıcı bir gerçek var. Üretilen gıdanın üçte biri, bizim tercihlerimiz nedeniyle ve gıdaların dağıtımı sırasında israf oluyor. Düşünebiliyor musunuz? Yoksulluk ve açlıkla boğuşan milyonlarca insana ulaşabilecek, onları doyurabilecek gıdanın üçte biri çöpe gidiyor. Ve bu üzüncü durum bizlerin saniyelik tercihleri yüzünden, gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. Anadolu’da bunun için söylenen bir söz vardır: Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. Bu söz bize, üretilen her bir buğday tanesinin, her bir damla sütün, ne kadar değerli olduğunu anlatıyor. Aynı zamanda da gözü dönmüşçesine büyüyen bir üretim modeli yerine, bereketle çoğalan, refahın adilce paylaşıldığı bir yaşamı tarif ediyor. Şehrimizdeki refahı arttırmak ve adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için yürüttüğümüz çalışmalar işte bu sorunu çözmek gayesini taşıyor” dedi.

‘YA BENCİLLİĞİMİZİN VE HIRSIMIZIN KURBANI OLACAĞIZ YA DA…’

Başkan Soyer, israfı önlemek amacıyla birlik olunması gerektiğini vurgulayarak, “Dünyamızın geleceğini bizler belirliyoruz. Ya bencilliğimizin ve hırsımızın kurbanı olarak felakete sürüklenen yoksul bir gezegende kaybolup gideceğiz ya da hiçbir lokmayı israf etmeden, dayanışma ruhuyla birlikte var olacağız. Bu yüzden bugün ektiğimiz her bir tohumun çocuklarımıza kalacak bir miras olduğunun bilinciyle adımlar atıyoruz. İzmir Tarımı ile kuraklık ve yoksullukla aynı anda mücadele ederek İzmir’in döngüsel ekonomisini güçlendiriyoruz. Küçük üreticimizi destekliyor, şehirdeki milyonlarca vatandaşımıza ekonomik ve güvenli gıda ulaştırıyoruz. Başka bir tarım mümkün vizyonumuzla, Türkiye’de yeniden güçlü bir tarım ekonomisi kurmanın yöntemlerini ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

GUTU: BU SERGİ İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ HEDEFLİYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ise şu ifadeleri kullandı:

“Gıda israfı tüm insanlığı ilgilendirmesi ve endişelendirmesi gereken bir konu. Çevre, ekonomi ve toplum açısından büyük yükler getiriyor. Üretilip de tüketilmeyen gıda; toprak, su ve enerji gibi kaynakların da israf edildiği anlamına geliyor. Tüm aktörler ve paydaşlar mücadeleye dahil olmalı. Bu sergi, gıda israfına insanların dikkatini çekmeyi hedefliyor.”

SERGİ SONRASINDA ZİYARET

Serginin açılışının ardından FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Ziyarete FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi Ulusal Koordinatörü Nuray Akan Yaltıraklı, Gıda Kaybı ve İsrafı-Değer Zinciri ve Ortaklıklar Uzmanı Aslıhan Denge ve Ulusal İletişim Uzmanı Özlem Türktan Yener katıldı.

‘İZMİR’İ LABORATUVAR KENT OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ’

Tarımın birebir gıda güvenliğiyle, onun da sağlıkla ilgili olduğunu söyleyen Başkan Soyer, “Tüm bunlar birbirleriyle bağlantılı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin izlediği tarım politikalarında hedef hem ilkim kriziyle mücadele etmek hem suyu korumak hem de çiftçinin kesesini genişletmek. Biz projelerimizi bu ölçekte hazırlıyoruz. İzmir’de üretici bu yüzden mutlu. Sizin önereceğiniz projelere açığız. İzmir’i bir laboratuvar kent olarak düşünebilirsiniz” diye konuştu.

‘EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ’

Dr. Viorel Gutu da su tüketimine dikkat çekerek “Biz suyun yüzde 10’unu evlerde geri kalanını ise tarımda kullanıyoruz. Odaklandığımız en önemli nokta da atıkların çözümü. Bununla ilgili el birliğiyle çözümler üreteceğiz. Tüm bu konularda çiftçilerin de ikna edilmesi gerek“ dedi.

SODYUM LİGNOSÜLFONAT nEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Sarı kahverengi Sodyum Lignosülfonat toz tamamen suda çözünür, doğal olarak yüksek molekül ağırlıklı polimerlerin anyonik sürfaktanları, sülfo ve karbolsil grubu bakımından zengindir ve daha iyi suda çözünürlüğe, sörf aktivitesine ve dağılma kapasitesine sahiptir. İnşaat, seramik için kullanılabilir.Sodyum Lignosülfonat Metalurji endüstrisi, petrol endüstrisi, yangın geciktirici malzemeler, kauçuk vulkanizasyonu, organik polimerizasyon, aynı zamanda hayvan yemi katkı maddeleri olarak antimikrobiyal ve koruyucu özelliklerinden dolayı kullanılabilecek mineral tozu, kimya sanayi tekstil endüstrisidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

SODYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI

·  Sodyum Lgnosülfonat Bitkilerde, hücre çeperi içerisinde bulunan lignin, selülozla birlikte bitkinin odunsu yapısını ve dayanıklılığını sağlar. Kâğıt yapımında kullanılmaz fakat kâğıt üretiminin yan ürünüdür. 2 ve 3 sınıf kâğıtlarda (teksir kâğıtları,saman kâğıt gibi sarı kâğıtlarda) bolca bulunur. Lignin zamanla bozunarak kağıdın ömrünü kısaltır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

·  Sodyum Lignosülfonat Bitki dokularının birçoğu karbonhidratlar ve yabancı bileşenlere ilaveten lignin olarak isimlendirilen amorf ve polimer bir madde içerirler. Olgun ağaç dokusunda lignin miktarı % 18 ila % 38 arasında değişir.Lignin değişik oranlarda ot ve çimenlerde de bulunur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

· Sodyum Lignosülfonat Canlı bitkilerde ligninin biyolojik rolü,hücre duvarının selüloz ve diğer karbonhidratlarıyla mükemmel bir direnç ve dayanıklılığa sahip bir doku meydana getirmektedir.Ligninle diğer iki grup doğal polimerler olan karbonhidratlar ve proteinlerin kimyasal özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır.Örneğin;ağaç ligninleri öncelikle aromatik bir yapıdadırlar ve bilinen çözücülerde kolay kolay ve hemen hemen tümüyle çözünmezler. Monomer ünitelere hidrolizleri mümkün değildir ve diğer doğal polimerlerin en önemli özelliği olan düzgün yapıdan yoksundurlar.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,nital solüsyonu,kral suyu,ferro alaşım tozları,nikel tozu,kalay tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

 

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu