AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

Tunceli’de Öğrencilere Sahip Çıkıldı

Paylaş:

Tunceli‘de yurt ve ev problemi yaşayan öğrencilerin ‘barınamıyoruz’ eyleminin ardından valilik harekete geçti.

Munzur Üniversitesi’ne kayıt olan öğrencilerin barınma sorununa çözüm bulmak amacı ile, TOBB Yusuf Cengiz Ortaöğretim Kız Yurdu ile Pertek’teki İlçe Özel İdare Müdürlüğü misafirhanesi üniversitelilere tahsis edildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, Munzur Üniversitesi’ne kayıt olan ve talepte bulunan tüm öğrencilerin, yerleştirme sonuçları beklenmeksizin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına misafir statüsüyle kabul edildiği, ayrıca tüm yurtlarda misafir öğrenci kabul edebilmek üzere ilave tedbirlerin alındığı bildirildi.

Bu kapsamda; Milli Eğitim Bakanlığı’na ait TOBB Yusuf Cengiz Kız Ortaöğretim Yurdu’nun geçici olarak üniversitede okuyan kız öğrencilere tahsis edildiğine dikkat çekilerek bu yurdun bir kısmının hala boş olduğu belirtildi.

‘KONUT SAHİPLERİNİN TELEFONLARI BİLDİRİLMİŞTİR’

KYK yurtlarında misafirliği biten kız öğrencilerin geçici olarak bu yurtta misafir edileceği kaydedilen açıklama şu şekilde:

“İlimizdeki bir sivil toplum kuruluşuna ait atıl vaziyetteki yurt binası, kız öğrencilerimizin yurt ihtiyacını gidermek üzere valiliğimizin koordinasyonunda tamamen yerel imkanlarla faaliyete geçirilmiş olup yurtlarda misafirliği biten kız öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır. Bu surette yaklaşık 150 kız öğrencimize de barınma imkanı sağlanmış olacaktır. Bu konuda destek veren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve malzeme konusunda ilgili vakfa destek olan hayırsever hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. İl genelinde vatandaşlarımıza ait olmakla, boş vaziyetteki dairelerin öğrencilerimizce kiralanabilmesi için valiliğimizce ev sahipleri ile irtibat kurulmuş, boş olan konutlarını çok düşük bedelle kiraya verecek konut sahiplerinin telefonları yurt idarelerine ve üniversite yönetimine bildirilmiştir.”

Açıklamada, öğrencilere temsili ücrete konutlarını kiraya vereceklerini bildiren Tuncelililere ve organizasyonu yürüten AFAD İl Müdürlüğüne de teşekkür edildi.

400 ÖĞRENCİYE HİZMET

Pertek ilçesindeki İlçe Özel İdaresine ait misafirhanenin de erkek öğrenci yurdu olarak tahsis edileceği belirtildi. Misafirhanenin 400 öğrenciye hizmet vereceği aktarılan açıklamada, “Binada hazırlık çalışmalarımız bitmek üzeredir. Öğrencilerimizin üniversite ile misafirhane arasındaki ulaşımları servisler aracılığı ile yapılacak olup yurt ve servisler cüzi bir ücret karşılığı hizmet verecektir. Söz konusu misafirhanemizde çalışmalar geçen haftadan bu yana devam etmekte olup cumartesi günü hizmete açılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, misafirhanede kalmak isteyen erkek öğrencilerin Valiliğin Açık Kapı Bürosuna, Munzur Erkek Öğrenci Yurdu İdaresine veya Munzur Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurmaları talep edildi.

BARODAN AÇIKLAMA

Tunceli Barosu da açıklamada bulunarak, barınmanın anayasal hak olduğunu, öğrencilerin bu haktan mahrum bırakılamayacağının altı çizildi. Baronun açıklaması şu şekilde:

“Yaklaşık on gündür Munzur Üniversitesi öğrencileri stres içinde barınma sorununun çözülmesini bekliyor. KYK yurtlarında yer bulamamak, kiraların yüksekliği, asil ve yedek uygulamalar 7 bin öğrencinin olduğu yerde 2 bin gibi yurt kontenjanının olması 5 bin öğrenciyi kara kara düşündürüyor.

Üstelik bu sefer karşı karşıya olunan barınma sorunu, öğrencilerin önceki yıllardaki barınma sorunuyla karşılaştırılamaz büyüklükte; yüzde üç yüz artışa varan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarıyla, tarikat-cemaat yurtları dayatması ve KYK yurtlarının yetersizliği ile!”

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu