Tüp bebek nedir ? Başarı oranları nasıldır?

Yardımcı üreme teknikleri kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin özel iğnelerle vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuar ortamında döllenmesi ve elde edilen embriyo veya embriyoların kadın rahmi içine transfer edilmesi mantığına dayalı işlemlerdir.

Yardımcı üreme tekniklerinin kullanılmaya başlamasıyla bugün bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir.

Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) dir.

Tüp Bebek Uygulamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Rahim kanalları (tüpleri) tıkalı olan kadınlarda
 • Sperm fonksiyonlarının ileri derecede bozuk olduğu durumlarda
 • Endometriozis hastalığı nedeniyle karın içinde yaygın yapışıklıkları olan ve tedavi ile gebelik elde edilemeyen kadınlarda
 • Bazı hormonal bozukluklarda
 • Diğer tedavi yöntemleri ile gebelik elde edilememesi durumlarında
 • Sebebi yapılan testlerle açıklanamayan infertilitede
 • Kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde etmek amacıyla (tutunma öncesi genetik tanı yöntemleri ile beraber)
 • Tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda sağlıklı embriyoların genetik tanı yöntemi ile seçilebilmesi amacıyla
 • Aşılama yöntemi ile birkaç kez uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememişse

Tüp Bebek işleminde başarı oranı nedir ?

Yardımla üreme tekniklerinde temel hedef sadece gebelik elde etmek değildir,sağlıklı bebekler doğurtmalıdır. Merkezler başarı oranlarını genellikle deneme başına % 40 ile 60 arasında belirtirler. Ancak, sizin başarınızı sadece ve sadece sizin özellikleriniz belirler. Bireysel bir çiftin başarı şansı o çifte ait kısırlık sebebi, yaş ve yaşam tarzı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Genel olarak, 35 yaşın altında tüp bebek tedavi başına gebelik yüzde 50 gibi bir şansa sahiptir. Bu şans 40 yaş üzerinde belirgin olarak azalır ve 45 yaşında bir bayan için ise istisnai durumlar dışında % 5’in altındadır. Unutmayın ki şans her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Yıllar içresinde edindiğimiz tecrübe göstermektedir ki inat eden, direnen ve umudunu yitirmeden denemelerine devam edenlerin çok büyük çoğunluğu bebeklerine kavuşmaktadır.

Yeni Tüp bebek tedavisi Yöntemleri olarak;

 • IMSI Yöntemi
 • EMBRYO GLUE
 • SPERM ÇİP
 • EMBRYOSKOP
 • PICSI
 • Ko-Kültür
 • PGT
 • BLASTOKIST TRANFERI

yöntemleri kullanılmaktadır.

Çiftlere ne gibi görevler düşüyor ?

Tüp bebek uygulamalarında başarıyı artırmak için çiftlere de önemli görevler düşüyor. çiftlerin öncelikle dengeli bir yaşam sürmeleri gerekiyor: Eğer sigara, alkol gibi yumurtlamayı veya yumurta kalitesini bozacak ya da erkek için sperm kalitesini bozacak kötü alışkanlıklar varsa bunlardan uzak durmaları gerekiyor. Dengeli beslenmeleri gerekiyor. Eğer kadında kilo fazlalığı varsa kilo verilmesinin oldukça yararlı olduğu göz önünde bulundurularak, yeni bir yaşam süreci seçilmesi gerekiyor. Psikoloji de çok önemlidir. hastalar kendilerine büyük bir psikolojik yük altında başvuruyor ve bu konuda biz elden geldiğince hastaları bu açıdan hazırlamaya çalışıyoruz böylece bilinmeyen faktörlerin etkisini de azaltmayı hedefliyoruz.

Tedavi süresince sizi ne bekler?

Tüp bebek, infertilite (kısırlık) tanısı konmuş çiftlerde kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin özel iğnelerle vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve oluşan embriyoların, kadın rahmi içine transfer edilmesidir. Tedavi genelde adetin 2. veya 3. günü yapılan muayyenin ardından herhangi bir engel görülmezse başlatılmaktadır. Yapılan günlük iğnelerle yumurtalar büyütülmekte ve iki üç günde bir yapılan ultrason kontrolleriyle bu büyüme izlenmektedir. Gerekli olan durumlarda kandaki hormon düzeyleriyle de büyüme takibi yapılmaktadır. Bu süreç ortalama olarak 8-10 gün kadar sürmektedir. Bu sürenin sonunda yeterli büyüme olduğuna karar verilirse çatlama iğnesi yapılarak yumurtaların son olgunluğuna ulaşmaları sağlanmakta ve yaklaşık 35 saat sonra çatlama olmadan yumurtalar anestezi altında toplanmaktadır.

Aynı gün erkek de örnek verir ancak erkeğin spermleri mastürbasyon yoluyla elde edilemiyorsa yani spermler verilen örnekte çok azsa veya yoksa operasyonla alınmak zorunda kalınabilir (TESE veya MikroTESE). Erkek spermiyle kadın yumurta hücreleri vücut sıcaklığındaki uygun bir ortamda yan yana konur (klasik tüp bebek) veya spermler mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaların içine yerleştirilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık %80’inde döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve 2-3 gün laboratuvar ortamında izlenerek sağlıkları ve kaliteleri değerlendirilir. Bu sürenin sonunda sağlıklı görünen embriyolar kadın rahmine ince bir kateter ile yerleştirilir. Yaklaşık olarak transferden 11 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık %50’sinde gebelik oluşur. Transfer edilen embriyoların (genellikle 2 veya 3 tane) dışında başka sağlıklı görünen embriyo varsa çiftin onayıyla bunlar dondurularak saklanır. Dondurulmuş embriyoların transferiyle daha kolay bir tedavi süreciyle yine benzer gebelik oranları söz konusudur.

http://www.tupbebek-istanbul.com/tup-bebek-isleminde-basari-orani-nedir.php

 

ilgili haberler