Türbanları çıkardılar “Yalnız Yürümeyeceksin” diyerek anlatmaya başladılar

Hayatlarının uzunca bir döneminde türbanlı yaşayan daha sonra da bırakan kadınlar, hikayelerini “yalnız yürümeyeceksin” isimli internet sitesine yazıyor.

Bazı kadınlar isimlerini gizlerken bazıları da isimlerini vermekten çekinmedi.

Platform, internet sitesinde kendileri şu ifadelerle tanıttı:

“Yalnız Yürümeyeceksin platformu, hayatlarının herhangi bir diliminde başörtüsü takmış, başörtüsünü çıkarmış, başörtüsü baskısını türlü şekillerde yaşamış ve henüz bu yönde mücadele eden kadınların hikayelerini paylaşmak, dayanışmak ve haberdar olmak için, bizzat bu mücadelelerden geçmiş ve onlara destek olan insanlar tarafından, internet üzerinden bir araya gelinerek oluşturulan bir gönüllülük platformudur.”

Platform, kadınlara yaptığı çağrıda ise şu ifadeleri kullanıyor:

“Nasıl yöneteceğini bilemediğin meçhul yeni hayatından korkuyor, düşünüyor, karar veremiyor ya da paylaşmak istiyorsan, bize yaz.

Bunu önemsiyoruz çünkü daha görünür olmak istiyoruz.

İster anonim olarak, ister kimliğinle, başörtünün hayatında yarattığı zorlukları ve mücadeleni anlatmak için sen de mektubunu gönder.”

Platformun sitesinde projeyi kimlerin yönettiğine dair şu bilgiler yer aldı:

“Yalnız Yürümeyeceksin, çeşitli sosyal medya kanallarından birbirlerini tanıyan 10-15 kadın arkadaşın ortaklaşa oluşturduğu bir platform. “Birbirlerini tanıma” evresi, kadın hakları ve özgürlüğü, ifade özgürlüğü, cinsiyetler arası sosyal eşitlik meseleleri üzerine düşünen ve hassas olan kadınların birbirlerini bulup fikir paylaşımı yapılmasıyla oluştu. Beraber geçirilen süreç içerisinde kadın arkadaşların kimilerinin daha önceden başörtülü olduğu, eskiden Müslüman olduğu ama artık olmadığı, kimilerinin ise halen başörtüsü konusunda aile ve benliği arasında sıkıntılar içinde olduğu, kimilerinin ise bu tarz bir geçmişlerinin olmadığı ancak dayanışma arzusu içinde olduğu fark edildi. ‘Yalnız Yürümeyeceksin’ platformu bu fark edişin ürünü bir platform olarak ortaya çıktı.”

Platformun herhangi bir vakıf, oluşum, tarikatla bir bağının olmadığı vurgulanıyor. “YalnızYürümeyeceksin”www.yalnizyürümeyeceksin.com sitesinde başörtüsünü bırakan kadınların hikayeleri yer alıyor.(Odatv)

Jurnalci.com