GüncelGündem

Türk devletlerinin enerjisi ve Avrupa’nın ilgisi: Kazakistan

Paylaş:

ASTANA (AA) – Petrol ve doğal gaz, kömür ve uranyum gibi enerji kaynaklarının büyük rezervlerine sahip Kazakistan, son iki yılda dünyadaki jeopolitik durumun istikrarsızlaşmasıyla Avrupa ülkelerinin özellikle petrol tedarikinde “güvencesine” ilgi duyduğu kilit ülke haline geldi.

AA’nın “Türk devletlerinin enerjisi ve Avrupa’nın ilgisi” başlıklı dosya haberinin ikinci bölümünde AA muhabiri, Kazakistan’ın petrol sektörü potansiyeli ve Avrupa ile enerji alanındaki işbirliklerini derledi.

Avrasya kıtasının kanıtlanmış en büyük ikinci petrol rezervine sahip Kazakistan, şu anda çıkardığı petrolün yaklaşık yüzde 70’ini Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç ediyor.

Bu bağlamda AB liderleri, enerji güvenliği alanında önemli ülkelerden Kazakistan ile işbirliğini genişletmek için çaba sarf ediyor. 2022’de Kazakistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Orta Asya’daki önemli ticaret ortağı olarak nitelendirdiği Kazakistan ile ilişkileri derinleştirmek istediklerini söyledi.

Astana’ya ilk resmi ziyaretini 2023’te gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Kazakistan ile enerji sektöründe işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de aynı yıl ülkesine resmi ziyaret gerçekleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinde “Kazakistan, içinde bulunduğumuz zor jeopolitik ve jeoekonomik dönemde Alman ekonomisine gerekli enerji ve ham maddeleri sağlamaya hazır.” ifadesini kullandı.

Kazakistan, topraklarında bulunan 4,4 milyar ton petrol rezerviyle AB’nin “Genişletilmiş Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması” imzaladığı Orta Asya’daki tek ülke olmasıyla da dikkati çekiyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu ülkeleri arasında Rusya ve Norveç’ten sonra Avrupa’ya enerji kaynağı tedarik eden en büyük üçüncü ülke olan Kazakistan, bu konumunu son iki yılda daha da pekiştirdi.

Kazakistan, Avrupa’ya sevk ettiği petrolün büyük kısmını Rusya sınırlarından geçen Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (CPC) üzerinden taşısa da AB’nin yaptırımları altında olmayan Kazak petrolü, Avrupa pazarı için Rus ham maddesi yerine önemli seçenek haline geldi.

Kazakistan, Almanya’ya geçen yıl 993 bin ton petrol sevk etti

AB’de Kazak petrolünün tüketicileri olarak Avusturya, Çekya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Romanya ve Yunanistan ön plana çıkıyor. İtalya, Kazak petrolünün Avrupa’daki en büyük tedarikçisi konumunda. Kazakistan, İtalya’ya Ocak-Ağustos 2023 döneminde 9,2 milyar dolara 15,7 milyon ton petrol ihraç etti.

Kazakistan, geçen yıl Druzhba boru hattı üzerinden Almanya’ya petrol sevkiyatına başlayarak Avrupa pazarındaki konumunu güçlendirdi.

Almanya’nın doğusundaki Schwedt petrol rafinerisine 2023’te 993 bin ton petrol sevk eden Kazakistan ile Alman hükümetleri arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde bu rakamın 2024’te 1,2 milyon tona çıkarılması planlanıyor.

Geçen yıl yaklaşık 90 milyon ton petrol üreterek 70,5 milyon tonunu yurt dışına gönderen Kazakistan, 2024’te 95,4 milyon ton petrol çıkarmayı hedefliyor.

Daha yeni iki büyük kaya petrolü yatağının keşfedildiği Kazakistan’a gelecekte de enerji sektöründe küresel yatırımcıların ilgisini çeken ülkelerden biri olmaya devam edeceği gözüyle bakılıyor.

Petrol taşımacılığında alternatif rotalar geliştiriliyor

Kazakistan’dan yurt dışına taşınan petrolün yüzde 80’inin pompalandığı CTC boru hattındaki sevkiyatın Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla çeşitli nedenlerle zaman zaman sekteye uğraması Kazak hükümetini endişelendiriyor.

Bu nedenle Avrupa ülkelerine petrol sevkiyatında alternatif güzergahlar oluşturan Kazakistan, Hazar Denizi’nden komşusu Azerbaycan ile petrol taşımacılığına yönelik anlaşma imzalayarak geçen yıl Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı üzerinden nakliyata başladı.

Cumhurbaşkanı Tokayev de BTC hattının yer aldığı Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahı’nda (orta koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

“Avrupa, petrolün istikrarlı şekilde sevk edilmesine ilişkin Kazakistan’ın güvencesini aldı”

Kazak Teknoloji ve İşletme Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi ve Ekonomi Uzmanı Saparbay Jubayev, dünyadaki enerji kaynaklarının yüzde 3,5’inin Kazakistan’da bulunduğunu belirtti.

Jubayev, son dönemde AB liderlerinin Kazakistan’a artan ilgisiyle ziyaretlerine işaret ederek, “Dünyada yaşanan jeopolitik olaylardan sonra Avrupa Birliği liderleri, enerji kaynaklarının, özellikle petrolün kendilerine istikrarlı bir şekilde sevk edilmesine ilişkin Kazakistan’ın güvencesini aldı.” dedi.

Jubayev, dünyanın en büyük petrol üretilen bölgelerindeki çatışma ve krizlerden endişe duyan Avrupa’nın bu alanda Kazakistan’ı “güvenli ortak” gördüğünü sözlerine ekledi.

“Ulagat” Ekonomik Araştırmalar Şirketi Müdürü Marat Kairlenov da Kazakistan’ın 60 ila 100 yıl kadar yetecek petrolünü yurt dışına nakledebilmesi için alternatif güzergahlar geliştirmesinin stratejik önem taşıdığını vurguladı.

Kairlenov, bu kapsamda son 20 yıldır ülke petrolünün küresel pazara erişimini sağlayan CPC boru hattına alternatif olarak Trans Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı’nın geliştirilmesi ve BTC boru hattının potansiyelinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Muhabir: Meiramgul Kussainova

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu