GüncelGündem

Türk gelinlikleri birçok ülkede düğünlere imzasını atıyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yaptığı derlemeye göre, Türkiye’nin 2021 yılından bu yana gelinlik ihracatındaki artış dikkati çekiyor. Türkiye’nin özellikle Avrupa, Asya ve Afrika kıtasındaki birçok ülkeye gelinlik ihracatı söz konusu dönemden bu yana yükseliş gösterdi.

Türkiye’den geçen yıl yapılan gelinlik ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 35,7 artarak 3 milyon 694 bin 401 dolar oldu. Adet bazında bakıldığında 2023’te 23 bin 380 gelinlik ihracat edildi. Aynı dönemde en fazla ihracat 7 bin 836 adetle Almanya’ya yapıldı. Bunu sırasıyla 2 bin 82 adetle Suudi Arabistan, 1782 adetle Irak, 1437 adetle Avusturya, 1024 adetle İsveç izledi.

Bu yılın ocak-mayıs döneminde ise 1 milyon 468 bin 436 dolarlık ihracat gerçekleşti. Türkiye bu dönemde 11 bin 898 adet dış satım yaptı. Ocak- Mayıs 2024’te en fazla gelinlik ihracatı 2 bin 901 adetle Almanya’ya yapıldı. Bunu 1450 adetle Irak, 1365 adetle Danimarka, 1340 adetle ABD ve 942 adetle Avusturya izledi.

Türkiye’nin 2022’de gelinlik ihracatı 2 milyon 722 bin 240 dolar olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde 52 bin 850 adet dış satım gerçekleşirken, en fazla ihracat 22 bin 130 adetle Birleşik Krallık’a yapıldı. Bunu 12 bin 129 adetle Almanya, 3 bin 868 adetle Yemen, 2 bin 588 adetle Kırgızistan, 1826 adetle Irak izledi.

Türkiye, 2021’de 2 milyon 362 bin 715 dolarlık gelinlik ihracatı gerçekleştirdi. Aynı dönemde 43 bin 789 adet gelinlik ihraç edilirken, en çok ihracat 8 bin 635 adetle Irak’a, 7 bin 607 adetle Tunus’a, 6 bin 813 adetle Almanya’ya, 5 bin 168 adetle Polonya’ya, 2 bin 881 adetle Birleşik Krallık’a yapıldı.

“Gelinlik sektörü tasarım ve kalite açısından rekabetçi ürünler sunuyor”

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, AA muhabirine, Türk hazır giyim sanayisinde gelinlik sektörünün, büyük bir iç pazar ve güçlü ihracat potansiyeli ile önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Öztürk, sektörün katma değer, moda, inovasyon ve AR-GE anlamında güçlü olduğuna işaret ederek, “Türkiye’nin genel ihracat kilogram birim fiyatının 1,57 dolar olduğu düşünüldüğünde gelinlik, yaklaşık 100 dolar ihracat kilogram fiyatıyla dikkati çekiyor. Gelinlik sektörümüz nitelikli iş gücü ve gelişmiş yan sanayisi ile küresel ölçekte önemli bir aktör olmasının yanında tasarım ve kalite açısından rekabetçi ürünler sunuyor. Türk gelinlik üreticileri Avrupa’dan Amerika’ya, Körfez ülkelerinden Orta Asya ülkelerine kadar geniş bir coğrafyada tasarımı ve kalitesiyle adını duyurmuştur.” diye konuştu.

Sektörünün tasarım gücü, kalitesi ve rakiplerine göre fiyat avantajıyla dünya pazarlarında öne çıktığına da dikkati çeken Öztürk, Türkiye’de gerek meslek yüksekokulu gerekse lisans düzeyinde moda tasarım bölümlerinin artmasıyla “eğitimli tasarımcı” sayısının yükseldiğini, bunun da sektörü rekabetçilikte daha yukarı taşıdığını belirtti.

Öztürk, her yıl İzmir’de gerçekleştirilen IF Wedding Fashion Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın alanında Avrupa’nın en büyük organizasyonu olduğunu ve bu yıl 18. kez kapılarını açacağını dile getirerek, fuarın dünyanın birçok ülkesinden katılımcıyı ağırlayarak sektördeki başarıya katkı sunduğunu söyledi.

“Türk tasarımcılar özel sipariş gelinliklerde başarısını artırdı”

İstanbul Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Turan Aksoy ise Türk tasarımcıların özellikle “haute couture” adı verilen özel sipariş gelinliklerde başarısını artırdığına dikkati çekti.

Aksoy, kullanılan malzeme ve işçiliğin üst düzey olmasının Türk gelinlik sektörünün uluslararası pazarlarda tercih edilme nedeninin başında geldiğini belirtti.

Özellikle işleme ve el işçiliği konusunda Türk firmalarının Avrupalı rakiplerine göre çok iyi olduğunu vurgulayan Aksoy, “Öte yandan ürün çeşitliliğimiz de bizi bir adım öne çıkarıyor. Her tarz gelinliği Türk üreticilerden bulmaları mümkün. Katıldığımız uluslararası fuarlarda Türk firmaları ürün çeşitliliği ile dikkati çekiyor. Yabancı firmalar ve alıcılar aradığı her modeli bulabiliyor. Dünyada gelinlik sektörü çok büyük bir pazar. Türkiye bu pazarın en etkin oyuncularından biri.” diye konuştu.

Aksoy, İspanya’nın dünyadaki en iyi hedef pazarlardan biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu sıralar ABD de çok iyi. Bu hedef doğrultusunda birçok Türk firması, Barselona’daki fuarda her yıl yerini alıyor. Dönemin trendlerinden çok, her ülkenin farklı trendi var. Örneğin ABD, Almanya, İtalya gibi ülkelerde daha sade modeller tercih edilirken, Arap coğrafyasında tam tersi çok kabarık, işlemeli, işçiliği yüksek gelinlikler ön plana çıkıyor. Dünya genelinde şimdilerde eskiye dönüş trendi de başladı. Saten, sade gelinlikler ve özellikle son dönemde bizde ‘Fransız danteli’ diye bilinen dantelli modellere yoğun ilgi söz konusu.”

Sektörün en büyük sıkıntısının ise personel eksikliği olduğunun altını çizen Aksoy, en büyük beklentinin nitelikli iş gücünün yetişmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Seda Tolmaç

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu