Türk gökbilimci bir galaksi keşfetti

ABD Minnesota Duluth Üniversitesi’nden Burçin Mutlu Pakdil önderliğindeki ekibin gerçekleştirdiği araştırma sonucu ‘çift halkalı’ galaksi olarak nitelendirilen ve çok nadir görülen türde bir galaksi (yıldız kümesi) buldu. Royal Astronomical Society Aylık Tebliğleri dergisinde yayınlanan araştırmada keşfedilen galaksi, Dünya’dan 359 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre).

galaksi_burcin2

Samanyolu başta olmak üzere bilinen evrende gözlemlenebilen yüzbinlerce galaksi, hemen hemen aynı sarmal görünüme sahip. Ancak yeni keşfedilen bir yıldız kümesi aralarından sıyrılmayı başarıyor. ‘PGC 1000714’ katalog numarasıyla kayıtlara geçen ancak ‘Burçin’in Galaksisi’ olarak adlandırılan dev küme, sıradışı görüntüsüyle dikkat çekiyor.

‘Hoag tipi galaksi’ sınıfına giren (aşırı derece nadir olarak yorumlanıyor) ‘Burçin’in Galaksisi’nde merkez halkanın 5,5 milyar yıllık eski yıldızlardan oluştuğu, dışarıdaki ikinci halkada ise 130 milyon yıllık daha genç yıldızların yer aldığı belirtiliyor. Yıldızlar arasındaki yaş farkı, söz konusu galaksiye çok az görülen çift halkalı bir şekil sağlıyor.

galaksi_burcin

Keşfiyle alakalı bir açıklama yapan Burçin Mutlu Pakdil, iç ve dış halkanın farklı renklerinin, bu galaksinin iki farklı oluşum periyodu yaşadığını gösterdiğini, ancak bu ilk anlık görüntülerden galaksinin halkalarının nasıl oluştuğunu bilmenin imkansız olduğunu belirtti.

Pakdil ve ekibi, dış halka yıldızlarının yavaş yavaş parçalanmış bir galaksiden açığa çıkan gazlardan oluşabileceğini düşünüyor. İç halkanın kökeni biraz daha gizemli. Astronomlar, burada gördüklerini tam olarak anlayabilmek için daha yüksek çözünürlüklü gözlemlerin gerekli olduğunu vurguluyor.

Araştırma ekibinden gökbilimci Patrick Treuthardt ise, “Ne zaman benzersiz veya garip bir çalışma nesnesi bulsak, bu evrenin çalışma biçimiyle ilgili mevcut teorilerimize ve varsayımlarımıza meydan okuyor ve genelde bize hala çok şey öğrenebileceğimizi hatırlatıyor” yorumunu yaptı. ‘Hoag’ tipi çift halkalı galaksilerin, gözlemlenebilen evrendeki yıldız kümelerinin yüzde 0.1’inden daha az olduğu belirtiliyor.

 

Burçin Mutlu Pakdil Kimdir?
2009 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun oldu. 3 ödülü bulunuyor. ABD’de Texas Tech Üniversitesi’nde başlayan Pakdil daha sonra Arkansas Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde astrofizik üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

ilgili haberler