GüncelGündem

Türk-Japon ilişkileri ikinci yüzyılına girerken TCG Kınalıada, Ertuğrul’un rotasını yad ediyor

Paylaş:

TOKYO (AA) – 1890’da Japonya’ya giden ancak dönüş yolunda batan Ertuğrul Fırkateyni’nin anısına 8 Nisan’da yola çıkan TCG Kınalıada Korveti, Uzak Doğu’ya doğru tarihi sefer düzenliyor.

Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya seferinin ardından 1990’da ve 2000’de TCG Turgutreis, 2011’de TCG Gemlik, 2015’te TCG Gediz Japonya seferi yapmıştı.

TCG Kınalıada ise 4,5 ayı kapsayacak seferinde 20 ülkede 24 liman ziyareti gerçekleştirmeyi ve uğradığı ülkelerde Türk Deniz Kuvvetleri’nin görünürlüğünü artırmayı hedefliyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, 2 Mayıs’taki basın bildirgesinde, TCG Kınalıada’nın, 30 Nisan’da Maldivler’e ulaştığını aktarmıştı.

Aktürk, korvetin, Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 100’üncü, Ertuğrul Fırkateyninin seyrinin 134’üncü yıl dönümü kapsamında, Japonya’ya intikalinin sürdüğünü bildirdi.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, AA muhabirine, iki ülkenin “19’uncu yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan” dostluk ve dayanışma ilişkilerini “aynı anlayış, duygu ve hisler”le ileriye taşıma gayretini sürdürdüklerini söyledi.

“Ortak irade mevcut, dostluk ilişkisi değerli” diyen Güngen, Ankara-Tokyo arası diplomatik ilişkilerin bu yıl 100’üncü yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını anlattı.

Başta ekonomi, siyaset, kültür dahil Türk-Japon ilişkilerini geniş yelpazede geliştirmeye çalıştıklarını kaydeden Güngen, “Dileriz artan oranda savunma sanayi konuları da olur.” ifadesini kullandı.

Atatürk ve Prens Takamatsu

Güngen, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırladığı yabancı ziyaretçilerden Prens Takamatsu’nun Japon Deniz Kuvvetleri mensubu olduğunu anımsattı.

“İki ülke arasında ‘Deniz Kuvvetleri’ her zaman özel bir öneme sahip oldu.” diyen Güngen, denizcilik ve tersanecilik alanlarının, ilişkilerin geleceğinde önemli yer tutacağını vurguladı.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin, ilişkilerin 100’üncü yılında Japonya’nın gelişinin özel öneme sahip olduğunu kaydeden Güngen, TCG Kınalıada’nın, Japonya seferinden heyecan duyduklarını dile getirdi.

Savunma sanayi alanında Türkiye’nin katettiği mesafelerin altını çizen Güngen, “TCG Kınalıada bizim yaptığımız gemi ve bu coğrafyada bir seyahat gerçekleştiriyor olması önemli.” diye konuştu.

“Bayrağımızın Tokyo Limanı’nda dalgalanması önemli”

Güngen, TCG Kınalıada mürettebatının Japonya içinde liman ziyaretleri yapması ve resmi törenlere katılmasının yanı sıra çeşitli savunma sanayi ürünlerini tanıtımına vesile olacağını söyledi.

Liman ziyaretlerinde TCG Kınalıada’nın halka açık etkinliklere de ev sahipliği yapacağını kaydeden Güngen, Türkiye’nin tanıtımı ve Türk bayrağının dalgalanmasının önemini vurguladı

Güngen, “Türkiye’nin Japonya’da kendini göstermesi, bayrağımızın Tokyo Limanı’nda dalgalanması önemli, bunlar, Japonya’daki şehitlerimiz açısından özel bir öneme haiz.” ifadesini kullandı.

TCG Kınalıada sırayla Kuşimoto, Tokyo ve Hiroşima’ya gidecek

Güngen, Ertuğrul Fırkateyni kazasında Japonların yardımıyla kurtarılan Osmanlı subaylarının dönemin Japon Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle İstanbul’a gönderildiğini anımsattı.

Büyükelçi Güngen, 134 yıl önceki acı kazada hayatını kaybeden Osmanlı subaylarının hatırasına, kazanın meydana geldiği Kuşimoto’da tören düzenleneceğini bildirdi.

Güngen, “Gemimiz öncelikle Kuşimoto’ya gidecek. Hem karada hem denizde törenler düzenlenecek. Sonra Tokyo’ya intikal edecek. Dönüş yolunda Hiroşima’ya uğrayacak.” dedi.

Japonya’da 3 limana uğramasının önemine değinen Güngen, “Kuşimoto’nun değeri malum, Tokyo başkent, Hiroşima’da da Japon Deniz Kuvvetlerinin büyük limanları var.” diye konuştu.

Ertuğrul’un rotası

TCG Kınalıada Korveti, Ertuğrul Fırkateyni’nin anısına 8 Nisan’da Uzak Doğu’ya tarihi bir sefere çıktı.

134 yıl önce Japonya’ya iadeiziyaret yapan Ertuğrul Firkateyni dönüş yolunda yakalandığı fırtına sonucu kayalıklara çarparak batmıştı.

Bu elim kazadan 134 yıl sonra ise TCG Kınalıada, Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin 100. yıl dönümü nedeniyle aynı rotadan Japonya’ya doğru yola çıktı.

Şimdiye kadar Suudi Arabistan, Cibuti, Somali, Maldivler’i ziyaret eden gemi Bangladeş, Malezya, Endonezya, Tayland, Çin, Güney Kore ve Japonya’ya uğrayacak.

TCG Kınalıada 8-21 Haziran’ı kapsayacak Japonya turunda Kuşimoto, başkent Tokyo ve Hiroşima limanlarına demirleyecek.

Donanma gemisi dönüş yolunda Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Hindistan, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Ürdün limanlarına gidecek.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin görünürlüğünü artıracak

TCG Kınalıada’nın mürettebatı, ziyaret edilecek ülkelerdeki Türk Şehitliklerinde anma töreni düzenliyor.

Gemi, Ertuğrul Fırkateyni’nin Kuşimoto açıklarından batışının 134. yıl dönümü kapsamında Japonya’nın bu bölgesinde anma törenine katılacak.

TCG Kınalıada ziyaret edeceği limanlarda, Türk Deniz Kuvvetleri’nin görünürlüğünü artırma ve milli platformların tanıtılmasına da katkı sağlayacak.

Dönüş yolunda gemi, ağustosta, Aden Körfezi’nde deniz haydutluğu saldırılarına karşı kurulan çok uluslu Birleşik Görev Kuvveti 151’e (CTF 151) destek faaliyetine katılacak.

TCG Kınalıada’nın teknik özellikleri

MİLGEM projesi kapsamında üretilen son Ada Sınıfı korvet olan TCG Kınalıada, 2019 tarihinde Donanma’nın envanterine girmişti.

ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca, TCG Kınalıada’nın vurucu gücünü oluşturuyor.

50’den fazla yerli firmanın üretiminde yer aldığı savaş gemisi, HAVELSAN tarafından üretilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT) ile donatıldı.

2 bin 440 ton ağırlığında, 99 metre boyunda, 14.4 metre genişliğinde olan korvet, 20 ton silah depolayabiliyor ve 29+ deniz mili azami süratine ulaşabiliyor.

95 mürettebatı bulanan TCG Kınalıada, suüstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, asimetrik savunma harbi görevlerinde kullanılabiliyor.

Muhabir: Ahmet Furkan Mercan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu