Spor

Türk sutopunun “sporcular yüzme biliyor mu?” denilen noktasından başarıya uzanan yolu

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA muhabiri, sutopunda gelmeye başlayan başarıların arka planında yaşananları derledi.

Olimpik bir branş olan sutopu, 2. olimpiyatların düzenlendiği 1900 yılında dünyanın en büyük spor organizasyonuna dahil oldu. Tarih boyunca sadece iki kez olimpiyata alınmayan (1986 ve 1916) ve 1920’den bu yana aralıksız olimpiyatta yer alan sutopu, profesyonel bir branş olsa da Türkiye’de amatör bir şekilde icra ediliyor. Sporcuların ve antrenörlerin kazandıkları maaşlar, Avrupa’daki meslektaşları ile karşılaştırılamayacak kadar az.

Bu zor şartlar altında uluslararası arenada da var olmaya çalışan Türk sporcular, önceki yıllarda özellikle milli maçları farklı kaybediyordu. Hatta spor basınında ve sosyal medyada işin arka planını bilmeden hazırda bekleyenler, “boğulmadan gelseler iyidir”, “sutopu oynayan bu sporcular, yüzme biliyor mu?” şeklinde sporcuların kişiliklerini hedef alan eleştiriler yapıyordu.

Gençlik ve Spor Bakanlığının önderliğinde, Türkiye Sutopu Federasyonunun yatırımlarıyla özellikle son dönemde bu algıyı yıkan Türk sutopu, kulüp takımlarının aldığı başarılarla dikkati çekmeye başladı.

Erkeklerde ENKA Spor Kulübü geçen sezon LEN Challenger Kupası’nda yarı final oynayarak, Türkiye’nin sutopundaki iddiasını Avrupa’ya gösterdi.

Yarım kalan hikayeyi Galatasaray ve İzmir Büyükşehir Belediyespor tamamladı

Geçen sezon ENKA’nın başarısının üzerine çıkarak sutopunda Türkiye’ye ilk Avrupa şampiyonluklarını erkeklerde Galatasaray, kadınlarda ise İzmir Büyükşehir Belediyespor getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyespor, LEN Challenger Kupası’nın finalinde sutopunda ekol ülkelerden Sırbistan’ın güçlü takımı Kızılyıldız’ı 10-9 yendi ve imkansız gibi gözüken şampiyonluk ipini namağlup olarak göğüsledi.

İzmir ekibinin başarısından sonra bu sefer sahneye erkeklerde Galatasaray çıktı. Slovenya ekibi AVK Triglav Kranj’ı LEN Challenger Kupası’nın finalinde iki maçta da büyük üstünlük kurarak yenen Galatasaray, Avrupa şampiyonluğuna uzandı.

Galatasaray ve İzmir Büyükşehir Belediyespor’un bu tarihi başarıları, Türk sutopunun dönüm noktalarından biri oldu.

A Milli Kadın Sutopu Takımı, Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etti

Sutopunda Türk kulüplerinin yükselişi, milli takım seviyesinde de görülmeye başlandı.

A Milli Kadın Sutopu Takımı, bu yıl başında Hollanda’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda yer aldı. Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılımın büyük bir coşkuyla kutlandığı Türkiye’de, bu derece zor bir sporda, kadın milli sporcuların aldığı başarı ise medyanın pek ilgisini çekmedi. Ancak bu başarının farkında olan milli sporcular, mütevazı bir şekilde Avrupa Şampiyonası’na katılmanın gururunu yaşadı.

Bu şampiyonada tarihinin ilk galibiyetini elde eden Türkiye, organizasyonu 13. sırada bitirdi.

Alt yaş milli takımları umut verdi

Geçen sene Manisa’da düzenlenen 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye, hem erkeklerde hem de kızlarda başarılı bir performans ortaya koydu.

17 Yaş Altı Kız Milli Takımı, şampiyonada 7 maçının 4’ünü kazandı ve çeyrek finale kadar yükseldi. Milliler, organizasyonu 8. sırada tamamladı.

17 Yaş Altı Erkek Milli Takımı ise 16 takım arasından Avrupa 9’uncusu oldu.

Son olarak 19 Yaş Altı Erkek Milli Takımı, Slovenya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde 4 maçın tamamını kazanıp 35 averaj elde ederek Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.

Alt yaş gruplarında gelen bu başarılı sonuçlar, sutopunda öz güveni artırarak, hedefin ilerleyen yıllarda olimpiyata katılma olarak belirlenmesini sağladı.

Emre Turanlı başarıyı anlattı

Sutopundaki yükselişin perde arkasında yaşananları, Türkiye Sutopu Federasyonu Başkan Vekili Emre Turanlı anlattı.

Turanlı, Türkiye Sutopu Federasyonunun, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle mali yönden güçlü bir federasyon olduğunu vurgulayarak, “Bakanlıktan aldığımız destekler, güçlü sponsorluklar, ikili kamp ve şampiyona gelirleri, uluslararası kuruluşlar ile yaptığımız projelerden elde edilen gelirler sonucu başta kulüplerimize ayırdığımız kaynak olmak üzere antrenörlerimize, sporcularımıza ve hakemlerimize de önemli desteklerde bulunuyoruz. Son iki yıldan beri olimpik kadroda bulunan sporcularımız ile Türkiye şampiyonalarında büyüklerde ilk 3, alt yaş gruplarında ilk 2’ye giren sporcularımızın tamamı ‘Olimpik Ve Paralimpik Sporcu Yetiştirilmesine Dair Yönetmelik’ kapsamında her ay düzenli olarak maaş alıyor. Bu çalışmalar sonucu liglere katılan takım sayısında 2 kattan fazla artış sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Sutopuna ilginin yaptıkları yatırımlarla her geçen gün arttığını aktaran Turanlı, şunları kaydetti:

“Milli takımlarımızın uluslararası alanda girdiği rekabette başarılı olması için çok ciddi bir planlama ve çalışma gerekiyor. Milli takım kamplarımız ve hazırlık müsabakalarımızda hem nitelik hem nicelik olarak gözle görülür bir gelişme var. Yükü antrenörlerimizin üzerinden almaya çalışıyoruz. Artık milli takımlarımızdaki başantrenörlerimiz, menajer ve yardımcı antrenörün yanı sıra kaleci antrenörü, kondisyoner, fizyoterapist, psikolog ve video analizciden oluşan güçlü bir kadro ile çalışıyor. Bilimle sporumuzu buluşturmak adına sporcu performans testleri ile düzenli olarak sporcularımızı takip ediyoruz. Tüm yaş gruplarında son iki yılda yapılan milli takım hazırlık kampı ve müsabakası sayısını 3 katına çıkarmayı başardık.”

Sutopunun dünyanın en zor spor branşlarından biri olduğunu vurgulayan Turanlı, “Önemli maçlarımız TRT Spor Yıldız’dan canlı yayınlanıyor, her yaş grubundaki Türkiye Şampiyonası finallerimizi ise YouTube kanalımızdan canlı yayınlıyoruz. Beklentimizin çok üzerinde bir izlenme sayısına ulaştık. Bu durum hem bu spora emek veren camiamızı motive ediyor hem de yeni sporcu kazanmamızı sağlıyor.” dedi.

Emre Turanlı, uluslararası maçlarda delege ve hakem görevlendirmeleri yaptıklarını, hatta Avrupa Kupası finalini bir Türk kadın hakeminin yönettiğini hatırlattı.

Büyük kulüplere çağrı

“Doğru planlama, odaklanma ve çalışma ile daha önce herkesin alay konusu olan bu branşta kimsenin tahmin bile edemeyeceği başarılar elde edebildik.” diyen Turanlı, Beşiktaş ve Fenerbahçe’ye de seslenerek, şöyle konuştu:

“Bundan sonrası için sutopunda hem milli takım hem de kulüp takımları seviyesinde kazanmış olduğumuz bu ivmeyi sürdürmemiz çok önemli. Benim gönlümden geçen; keşke Türkiye’nin 3 büyük kulübü birden Spor Toto Sutopu Süper Ligi’nde var olsa. Beşiktaş ve Fenerbahçe, rekabeti daha da üst seviyelere taşıyacak şekilde yatırım yapsa. Keşke İzmir’in muhteşem taraftara sahip Göztepe, Karşıyaka kulüpleri ve hatta Adana’nın bir dönem sutopunda lige ambargo koyan ve 14 sene üst üste şampiyon olan Adana Demirspor’u da bu rekabete katılsa.”

Muhabir: Erkan Tiryaki

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu