GüncelGündem

Türkiye sağlıkta sınıfta kaldı… Sadece 1000’de 1!

Paylaş:

Sağlık sisteminde tartışmaların her an yaşandığı, hekimlerin yurt dışına beyin göçü yaptığı, hastanelerin “şehir hastaneleri” adı altında şehir dışına taşındığı günümüzde 2020 yılı verileri bile dudak uçuklatıyor. 2023 yılına girilen günlerde son 2 yılının verileri ise özellikle göçle artan nüfusun ardından merakla bekleniyor.

En şanslı iller hangisi?

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) Coğrafi İstatistik portalında yer alan verilere göre ülkemizde 81 ilde 1000 kişi başına düşen hekim sayısı yıllara bağlı olarak belirlendi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ve Orta Anadolu’da 1000 kişi başına düşen doktor sayısı sadece 1. Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Mardin, Batman, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Muş’un yanı sıra; Orta Anadolu’da Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman, Amasya, Çankırı’da 1000 kişi başına düşen hekim sayısı 1000’de 1’lik bir oran görülüyor. Uşak, Burdur, Bilecik için de aynı oran var.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir ve Karadeniz kıyısındaki illerde ise bu rakam 2’ye çıkıyor. Yani 1000 kişi başına düşen hekim sayısı 2.

En şanslı iller ise 1000 kişi başına 3 hekimin belirlendiği Isparta, İzmir, Ankara, Bolu ve Edirne ileri.

Yunanistan 1. Sırada

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) Uluslararası Verileri incelendiğinde ise Dünyada birinci sırada Yunanistan yer alıyor. 1000 kişi başına 6 doktor düşen Yunanistan’da geçen yıl bu oranın daha da arttığı tahmin ediliyor. Portekiz, Litvanya ve Almanya bu ülkeleri takip ederken; Türkiye, Güney Kore’den sonra 1.9’luk oranla 37. Sırada yer alıyor.

Türkiye’den Sağlık İşgücü Göçü

Katlanarak artan göç

OECD istatistiklerinde son 20 yılın verilerini ele alarak hazırladıkları “Sağlık İşgücü Göçü” raporunda Türkiye’den birçok Avrupa ülkesine katlanarak artan bir beyin göçü olduğunu görüyoruz.

Almanya işgücü göçü verilerini incelediğimizde Türkiye’den 2005 yılından itibaren Almanya’ya giden doktor sayılarının arttığını ve en çok doktorun Suriye ve Ukrayna’dan Almanya’ya çalışmak amacıyla gittiğini görüyoruz.

Sadece 2020 yılında Almanya’ya 1270 doktor çalışmak amacıyla giderken, 2005 yılında bu rakam yarısı olarak belirlendi. Belçika’ya Türkiye’den giden doktor sayısı 2006 yılında 1 iken 2020 yılında 40; İngiltere’ye 2006’da 89 doktor giderken 2021 de 207 olarak belirlendi. Bu veriler ışığında hasta başına düşen doktor sayısı ve beyin göçü ile ilgili yeni veriler merakla bekleniyor.

Kaynaklar: www.oecd.org, cip.tuik.gov.tr

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu