GüncelGündem

Türkiye’de geçen yıl kütüphanelerin kullanıcı sayısı 33 milyonu aştı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Beyoğlu, 60. Türkiye Kütüphaneler Haftası dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren halk kütüphanesi sayısının 1298 olduğunu, 81 ilde ve ilçelerin neredeyse tamamında kütüphane sayılarının her geçen gün arttığını belirtti.

Cumhuriyet’in 100. yılında 100 kütüphane hedefine ulaştıklarını ve 106 yeni kütüphaneyi vatandaşların hizmetine sunduklarını aktaran Beyoğlu, “Yılbaşından bu yana açtığımız kütüphanelerle birlikte Bakanlığımıza bağlı halk kütüphanesi sayısı 1298 oldu. 106 yeni kütüphane ile kapalı kullanım alanımızı, bir yılda 400 bin metrekareden, 510 bin metrekareye, oturma kapasitemizi 90 binden 130 bine çıkardık. 2022 yılı sonunda 26 milyon olan kullanıcı sayımız, bir yılda 33 milyonu aştı.” ifadelerini kullandı.

Rami Kütüphanesi bir yılda 2,5 milyon kullanıcıyı ağırladı

Kütüphanelerin kullanıcı sayılarının artmasında Rami Kütüphanesinin de çok büyük etkisi olduğunu, sunduğu imkanlarla okuyucuların ilgisini çektiğini ifade eden Beyoğlu, “Rami Kütüphanesi geçen sene 2,5 milyon kullanıcıyı ağırladı.” dedi.

Beyoğlu, son dönemde yeni hizmete sundukları kütüphanelerde teknoloji kullanımını en üst düzeye çıkarmaya, koleksiyon yönetiminden kullanıcıların ödünç alıp vermelerine kadar bütün sistemleri en üst seviyede kullanmaya çalıştıklarını vurguladı.

Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın Halk Kütüphanesine 1,6 milyon kullanıcı

Beyoğlu, “Kütüphaneler sadece kitap ödünç alınıp verilen statik yapılar değil, daha proaktif yapılar. Kütüphanelerimiz her yaş grubundan kullanıcımızın bilgi kaynaklarına erişim, sosyal, kültürel eğitsel ihtiyaçlarını karşılayan buna yönelik faaliyetler, atölyeler düzenleyen yapılara dönüştü. Bu çerçevede açtığımız kütüphaneler hem mekansal hem işlevsel olarak çok zengin yapılar, aralarında ayrım yapmak çok zor. Son dönemde Malatya, Denizli, Kastamonu’da açtığımız ilk halk kütüphanelerimiz son dönemde açtığımız en zengin kütüphaneler arasında yer alıyor.” dedi.

Taner Beyoğlu, Rami Kütüphanesinden sonra Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın Halk Kütüphanesinin geçen yıl 1,6 milyon kullanıcıya hizmet verdiğini söyledi.

Kütüphanelerdeki koleksiyon yönetiminin ihtisas gerektirdiğini belirten Beyoğlu, halk kütüphanelerindeki koleksiyonları merkezi alımlarla yaptıklarını anlattı.

Beyoğlu, “Geçen sene 150 milyon lira kaynağı kitap alımlarına ayırdık. Koleksiyonlarımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Halk kütüphanelerimiz kendileri de kitap temin edebiliyorlar, onun için de bir kaynak ayırıyoruz. Bağışlarla da koleksiyonlarımızı genişletmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bebekler kütüphanede

Yeni açılan kütüphanelerin tamamında 0-3 yaş, 4-6 yaş ve 7-14 yaş gruplarına özel olarak işlevlendirilen bölümlerin olduğunu belirten Taner Beyoğlu, müstakil bebek ve çocuk kütüphaneleri açtıklarını ve sayısının 80’ini geçtiğini söyledi.

Sadece 0-3 yaş grubu bebeklere hizmet veren kütüphanelerin sayısının ise 20’yi bulduğunu anlatan Beyoğlu, annelerin bu kütüphanelerden son derece memnun olduklarını ifade etti.

Muhabir: Yasemin Kalyoncuoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu