AktüelGüncelGündemTürkiye

Türkiye’nin doğalgaz krizinde ‘bıçak sırtında’

Paylaş:

Türkiye'nin doğalgaz krizinde 'bıçak sırtında'

Türkiye’nin doğalgaz krizinde ‘bıçak sırtında’ olduğunu söyleyen enerji politikaları uzmanı Necdet Pamir, gaz ithalatı için yapılan anlaşmalarda bir dizi hata yapıldığını ve ülkenin gaz tedariğinin çok riskli bir duruma düşürüldüğünü anlattı. Tuz Gölü deposunun boşaldığını, Silivri’de ise 1.2 milyar metreküp gaz kaldığını söyledi. Pamir, “Ne kadar gazın kaldığı da önemli değil, sizin o depodan günlük çekebileceğiniz gaz miktarı belli. Bıçak sırtındayız” dedi.

ÖZELLEŞTİRME MERAKI

Necdet Pamir, Türk Akım’da sıkıntının 4 şirkete kontrat devri yapılmasından kaynaklandığını anlatarak, “Batı Hattı kontratlarının şirketlere devri sonrası bu şirketlerden bir bölümü Gazprom’a yükümlülüklerini yerine getiremeyince Rusya’dan günlük 47 milyon metreküp yerine topu topu 12 milyon metreküp gaz alabilir hale geldik. Bu tamamen yanlış yönetimden, özelleştirme hevesinden, bu stratejik sektörü devretmekten kaynaklanıyor” açıklaması yaptı.

Bu eksiğin düzeltilmesi için atılan adımın da yanlış olduğunu, söz konusu 4 firma üzerindeki kontratların ihaleye çıkarılması yerine BOTAŞ’ın bu sözleşmeleri devralması gerektiğini vurgulayan Pamir, “Rusya’dan alınabilecek gaz alınamıyor. Azerbaycan ile anlaşmayı kısmen ve spot olarak yenilediler. 19.1 milyon metreküp yerine 7 milyon metreküp gelebiliyor. İran’dan gaz gelmiyor. Böyle bir ortamda yarın LNG terminallerinde hava koşulları nedeniyle bir sıkıntı olursa sisteme bugünden de az gaz verilebilir” uyarısı yaptı.

BOTAŞ İran’dan LNG almaya çalışıyor

BOTAŞ ikili görüşmelerle İran’dan LNG kargosu almaya çalışıyor. Bloomberg’in haberine göre, BOTAŞ, İran’daki gaz kesintisi sonrasında LNG almak için ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. İran’dan gelecek kargonun teslimatının şubat ayının ilk yarısında gerçekleşebileceği iddia edildi. Yetkililer, perşembe günkü kesintiden bu yana İran’dan gaz akışının devam etmediğini belirtti.

Depodaki gazı tüketmişler

Necdet Pamir Tuz Gölü’ndeki depodaki gazın tüketildiğini, 150 milyon metreküp gaz kaldığını söyledi. Bu depodan önceden günlük 25-30 milyon metreküp gaz çekilirken şimdi bu miktarın 5 milyon metreküpe kadar düşürüldüğünü belirten Pamir, “Orada depo olması hiçbir şey ifade etmiyor ki, siz bunu gereken zaman için dolu tutmamışsınız. Tepeden tırnağa hata var” dedi. Pamir, depolardaki gaz miktarının karartıldığını, duyumlara göre Silivri’deki depoda 1.2 milyar metreküp gaz kaldığını ancak bu gazın da ancak günlük 15 milyon metreküp çekilebildiğini belirtti.

Neden Potasyum Silikat Kullanmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Bitki üzerine uygulanan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını en aza indirerek bitkinin zarar görmesini engeller. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur.

Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,

Kimyadeposu.com

Jurnalci.com

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu