Twitter savaşları..MHP’li Semih Yalçın ve İngiliz Büyükelçi Moore..”“Shut up”

MHP’li  Semih Yalçın, Bahçeli’nin twitter paylaşımlarına  yanıt veren İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Moore’u Twitter’dan eleştirdi.

Yalçın, Moore’a İngilizce “Shut up” (kes sesini) diye seslendi. İngiliz Büyükelçi ise Yalçın’a şu yanıtı verdi: “Karşılıklı saçma aşağılamalarda bulunma heveslisi ve ‘shut up’ niyetinde değilim.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Twitter üzerinden atıştı.

Bugünkü tartışmanın fitilini, Büyükelçi Moor’un MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Twitter paylaşımlarına verdiği yanıtları eleştiren Yalçın, ateşledi. MHP’li Yalçın “Bağımsızlığına düşkün Türk Milletinin dirayet ve kararlılığını temsil eden MHP Liderine laf yetiştirmek, bir büyükelçinin haddi değil” ifadesini kullanan Yalçın, Moore’a Türkçe “kes sesini” anlamına gelen İngilizce “Shut up” diye seslendi. Yalçın’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalara İngiliz Elçi’den yanıt da yine Twitter’dan geldi. Moore, “shut up niyetinde değilim” dedi.

Semih Yalçın, mesajlarında Moore’un MHP lideri Devlet Bahçeli’den üç kez randevu talep ettiğini, ancak kendisine randevu verilmediğini söyledi. İngiliz Elçi için”Hatasını düzeltmesini bekledik ama görülüyor ki hiç pişmanlık duymuyor” ifadesini kullanan Yalçın, şöyle dedi:
“Dünya sömürgecilik tarihinde Birleşik Krallığın başı çektiği gerçeğini kimse değiştiremez. Musul petrolleri uğruna İngiltere’nin Orta Doğu’ya ektiği fitne ve ayrılık tohumları, Irak ve Suriye’yi kaos ormanı hâline getirmedi mi? Bugün Barzani’nin kalkıştığı bağımsızlık fitnesinin temelleri, vaktiyle İngilizler tarafından atılmadı mı? Sayın Moore, Orta Doğu’daki sömürgelerinizden çekildiğiniz doğru ancak elinizi bölgeden çektiniz mi? Perde arkasından bölgede eski alışkanlıklarınızı devam ettirdiğiniz, ABD’yi aynı yönde gayrete getirdiğiniz gerçeğini inkar mı edeceksiniz?”

Semih Yalçın paylaşımlarını şunları yazarak sürdürdü: “ABD çağdaş sömürge politikalarıyla İngiltere’nin bölgedeki izini sürüyor. Ancak ABD kötü bir oyuncu. Orta Doğu’daki kan, gözyaşı ve yıkımın sebebi, geçmişin sömürgecilik alışkanlıklarını terk etmeme hastalığıdır. artık büyükelçilerin Orta Doğu’daki paylaşım senaryolarının aktörü olduğu Birinci Dünya Savaşı yılları gerilerde kalmalıdır. Sömürge siyaseti dönemi kapanmalı ve ‘Üzerinde güneş batmayan’ İngiliz İmparatorluğu anlayışı da tarihe karışmalıdır.”

“İngiliz Büyükelçisi, Türkiye’nin Osmanlı Devleti’nin devamı olduğunu biliyor ama eski çamların bardak olduğunu unutuyor” diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, şu ifadeleri kullandı:
“Bölgesinde güven veren, emperyalizme karşı dimdik duran, güçlü bir Türkiye var artık. Ayrıca bölge ülkeleri, sorunlarını kendi toprak bütünlükleri içinde kendileri çözer. Emperyalizmin çözüm ürettiği nerede görülmüştür. Sayın Büyükelçi’nin Türk siyasetine müdahale edebilme cesaretini anlamakta zorluk çekiyoruz. Büyükelçi Moore, sayın genel başkanımızdan üç defa randevu isteyip de alamadığı için mi MHP’yle söz düellosuna girmeye cüret etmektedir? Bağımsızlığına düşkün Türk milletinin dirayet ve kararlılığını temsil eden MHP liderine laf yetiştirmek, bir büyükelçinin haddi değil. Sayın Moore’a kendi anladığı dilden ‘Shut up!’ (Kes sesini) diyoruz.”

Yalçın’ın paylaşımlarına, Twitter hesabından yanıt veren Büyükelçi Moore, şunları söyledi: “Sayın Yalçın’ın hazır-cevabını gördüm. Karşılıklı saçma aşağılamalarda bulunma heveslisi değilim. Ancak ülkemin poziyonuna yönelik gerçek dışı tasvirleri, kimden gelirse gelsin her zaman nezaketle düzelteceğim. Bir Büyükelçi’nin işi budur! Dolayısıyla “shut up” niyetinde değilim.”

Jurnalci.com

 

 

ilgili haberler