AktüelBilim - TeknolojiGüncelGündemTürkiye

Twitter Siyasette Taraflı: Sağ Eğilimi Destekliyor!

Paylaş:

Sosyal medya platformu Twitter’ın algoritmasının, yapılan araştırmaya göre, sağ eğilimli siyasi partiler ve haber kuruluşları tarafından yapılan paylaşımlara, sol eğilimden gelenlere göre daha fazla yer verildiği belirtildi.

Twitter’ın yöneticisi Rumman Chowdhury, Twitter’ın kullandığı yapay zeka teknolojisinin platform üyelerine nasıl siyasi içerik önerdiğini araştırırken bu keşfin yapıldığını, ancak bunun sebebini bilmediğini ve ‘cevaplaması zor bir soru’ olduğunu aktardı.

Twitter, daha önce “muhafazakarlık karşıtı önyargı” iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Twitter, bu sonuçlara ulaşmak için ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Japonya olmak üzere 7 ülkenin haber kuruluşlarının siyasi içerikli paylaşımlarını inceledi.

1 Nisan ila 15 Ağustos 2020 arasında milyonlarca paylaşımı analiz eden platform, 7 ülkenin 6’sında sağcı siyasetçiler tarafından yapılan paylaşımların, solcu siyasetçilerinkilerden daha çok ön planda tutulduğu gerçeğiyle karşılaştı.

Twitter nisanda, kullandıkları formülün ‘kasıtsız zararlara’ katkıda bulunup bulunmadığını tespit etmek için bir çalışma yürüttüğünü duyurmuştu.

Mayısta ise platformda paylaşılan görsel malzemeleri otomatik olarak kırpan yapay zekanın, beyazların siyahlara ve kadınların erkeklere tercih edilmesi gibi bir sorunu tespit ettiğini belirtmişti.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu