AktüelGüncelGündemTürkiyeUlaştırma

Uber’ciler isyanda

Paylaş:

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de faaliyet gösteren, özel seyahat uygulaması Uber’in şoförleri ruhsatlarının iptal edilerek araçlarının bağlandığı iddiasıyla İstanbul Yenikapı’da bir araya geldi.

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de faaliyet gösteren, özel seyahat uygulaması Uber’in şoförleri ruhsatlarının iptal edilerek araçlarının bağlandığı iddiasıyla İstanbul Yenikapı’da bir araya geldi.

İHA’da yer alan habere göre, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren seyahat uygulaması UBER, bir süredir Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Son günlerde taşımacılık ruhsatlarının iptal edilerek araçlarının bağlandığını iddia eden UBER üyesi sürücüler, akşam Yenikapı miting alanında toplanarak basın açıklaması yapmak istedi. Kısa süre sonra olay yerine polis ekiplerinin gelmesi ile araçlarına binen VIP araç sürücüleri, kornalarını çalarak meydandan ayrıldı.

Uber nedir?

2009 yılında San Francisco’dan ortaya çıkan Uber, kullanıcılarına özel sürücülerle özel araç hizmeti sunuyor. Uygulamanın arkasında ise Google var ve Uber, Google Maps üzerinden çalışıyor. Tüm büyük akıllı telefon platformlarında da bulunuyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarından bulundukları noktaya göre özel taksiler çağırabiliyorlar. Sürücünün kim olduğunu görüp, aracın gelişini de takip edebiliyorlar.

 Aynı sistem ülkemizde de ilk olarak BiTaksi ile gelmiş olsa da, Uber de şimdilik yalnızca İstanbul’da olmak kaydıyla hizmetine devam ediyor. Yine de Uber’i taksilerden ayıran önemli faktörler bulunuyor. Uber’in ücretleri, yine bir taksi gibi başlangıç ve bitiş noktaları ile yolculuk süresine ve araçların çeşitlerine göre değişiyor. Kullanıcı, daha yolculuğu başlamadan fiyatın ne olacağını görüyor. Yine uygulama üzerinden kredi kartıyla ödeme imkanı sunan Uber sayesinde kullanıcı yanında para taşıma zorunluluğundan da kurtuluyor.

Ek olarak, bir diğer Uber kullanıcısıyla aynı zamanda, aynı yolculuğu yapacak olduğunuzda, hem yolu hem de ücreti paylaşma imkanınız oluyor.

Uber, şu an için 53 ülkede hizmet veriyor. Türkiye’de belirttiğimiz gibi yalnızca İstanbul’da kullanılan Uber’in, tamamen kullanılabildiği şehirlerde 5 farklı seçeneği bulunuyor. Türkiye’de ise 3 seçenek kullanıcıya sunuluyor.

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu