GüncelGündem

Ücretli alışveriş poşetleriyle 1 milyon tondan fazla plastik atık oluşumu engellendi

Paylaş:

ANKARA (AA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine, Türkiye’nin 22 yıldır çevre konusunda yaptığı çalışmaları anlattı.

Bakanlık olarak 2002’den bugüne iklim değişikliğiyle mücadele ve yeşil dönüşüm konularında önemli adımlar attıklarını vurgulayan Özhaseki, bu kapsamda iklim değişikliğiyle mücadele için Paris İklim Anlaşması’na taraf olduklarını ve 2053 “Net Sıfır Emisyon” hedefini açıkladıklarını bildirdi.

Özhaseki, “Tüm bunlarla yeşil dönüşüm hedefimizi ortaya koyduk. Ülkemizin sera gazı emisyon projeksiyonlarını gerçekleştirdik ve 2030 yılı Ulusal Katkı Beyanımızı Birleşmiş Milletler Sekretaryasına sunduk.” diye konuştu.

Mehmet Özhaseki, 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi ve Yeşil Dönüşüm için hazırladıkları İklim Kanunu taslağını kısa süre içinde Meclis’e sunacaklarını belirtti.

Korunan alan miktarı ve kurdukları ekolojik koridorlarla Türkiye’nin yeşil varlığını artırdıklarını aktaran Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Korunan alan miktarı 2011’de yüzde 6,3 iken 2024’te yüzde 12,9’a yükseldi. Hedefimiz, 2030’da yüzde 30’a ulaşmak. Ayrıca, AK Parti hükümetleri döneminde 7 milyardan fazla ağacı toprakla buluşturduk. Yıllık toprak kayıplarını 130 milyon tonun altına düşürme hedefimize ulaşarak, toprak kayıplarını yıllık 113 milyon ton seviyelerine düşürdük. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve ülkemizin karbon stok miktarını artırmak gayesiyle yutak alanlarımıza yenilerini ekliyoruz. Hedefimiz, bu yıl içerisinde 3,5 milyon metrekare yeni karbon yutak alanı oluşturmak. İklim değişikliğiyle mücadelede ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefimiz kapsamında 81 ilimizde 75 milyon 886 bin metrekare alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz, 100 milyon metrekare millet bahçesini ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.”

“Atık suları yeniden kullanıma sunuyoruz”

Bakan Özhaseki, son 20 yılda sosyal konut ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla 3 milyondan fazla konutun sıfır atık uyumlu ve iklim dostu olacak şekilde üretildiğini, Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Programı çerçevesinde şehir merkezlerinde 6 bin konutun ısınmada temiz yakıt dönüşümüyle emisyon azaltımını sağladıklarını ifade etti.

İnşası devam eden konutların dönüşümünde de aynı hassasiyeti gösterdiklerini dile getiren Özhaseki, ülke genelinde 1671 kilometre bisiklet yolu, 420 kilometre yeşil yürüyüş yolu yaptıklarını anlattı.

Çevre konusunda yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde olduklarına da değinen Özhaseki, şunları kaydetti:

“Çevrenin korunması, iyileştirilmesi ve daha temiz bir çevrede yaşanabilmesi amacıyla gerçekleştirilen çevre yatırımları için yerel yönetimlere 50 milyar lira değerinde nakdi destek sağladık. Bugüne kadar atık su arıtma tesislerinin enerji giderlerinin yarısını biz karşıladık. Yerel yönetimlere atık su arıtma tesisleri için 7 milyar 700 milyon lira değerinde destek sağladık. Atık suları da yeniden kullanıma sunuyoruz. 2024 itibarıyla arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranını yüzde 5,3’e getirdik. Hedefimiz atık suların yeniden kullanım oranını 2028’de yüzde 11’e, 2030’da ise yüzde 15’e çıkarmak.”

Hedef, mavi bayraklı plaj sayısında dünya birincisi olmak

Deniz ve kıyıların denetiminin sıkı şekilde yapıldığını anlatan Özhaseki, mavi bayraklı plajların sayısının 567’ye yükseldiğini, bu oranla dünyada 3’üncü sırada yer aldıklarını ancak hedeflerinin dünya birinciliği olduğunu vurguladı.

Bakanlık bünyesinde geliştirilen yerli ve milli “NEFES” yazılımına da değinen Özhaseki, havzaları, denizleri, hava kalitesini ve kirletici vasfı yüksek olan tesisleri Sürekli İzleme Merkezi ile online takip ettiklerini, Hava Kalitesi Ölçüm istasyonu sayısını 380’e çıkardıklarını söyledi.

Özhaseki, Dünya Bankası işbirliğiyle Türkiye Karbon Piyasası Geliştirme Projesi ile Emisyon Ticaret Sistemi çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “Sınırda Karbon Düzenlemesi kapsamında 2030’a kadar üretimde sıfır emisyona ulaşmamız gerekiyor. Bu anlamda sanayicilerimize eşit rekabet ve yeşil finansman imkanı sağlayacak olan Sanayide Yeşil Dönüşüm Belgesi düzenleyeceğiz. Sanayide yeşil dönüşümü mutlaka başarıya ulaştıracağız.” dedi.

Bakan Özhaseki, “Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasıyla 1 milyon tondan fazla plastik atığın oluşumu engellendi. Uygulamayla yaklaşık 7 milyar lira tasarruf edildi, 41 bin 881 ton sera gazı salınımı da engellendi.” ifadesini kullandı.

ÇEVREFEST perşembe günü Ankara’da yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık projesi kapsamında bugüne kadar 188 bin binada sıfır atık yönetim sistemini hayata geçirdiklerini hatırlatan Özhaseki, geri kazanım oranını 2023’te yüzde 35’e çıkardıklarını, 2035’te bu oranı yüzde 60’a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Özhaseki, Marmara Denizi’nde izleme noktalarını 150’ye çıkardıklarını, Marmara Bölgesi’nde 1000 metreküp ve üzeri tüm arıtma tesislerini 7 gün 24 saat online takibe aldıklarını ifade etti.

Ortaokullarda çevre eğitimi ve iklim değişikliği derslerinin de müfredata girdiğini anımsatan Özhaseki, çocuklarda çevre hassasiyetini oluşturmak ve farkındalıklarını arttırmak amacıyla çevre müfettişi eğitimleri verdiklerini aktardı.

Bakan Özhaseki, Başkent Millet Bahçesi’nde perşembe günü “Hepimizin bir dünyası var” temalı “ÇEVREFEST” düzenleneceğini vurgulayarak, tüm vatandaşları festivale davet etti.

Muhabir: Fatma Sevinç Çetin

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu