GüncelGündem

UKOME’de her fırsatta taksi sayısının artırılmasına karşı çıkan oda başkanı canlı yayında çark etti

Paylaş:

Fatih Altaylı‘nın Teke Tek programına konuk olan Taksiciler Odası Lideri Eyüp Aksu ile İBB Meclisi Trafik ve Ulaştırma Kurulu Üyesi Gencay Özcan, İstanbul’da yıllardır devam eden taksi sorunu üzerine konuştu. Gencay Özcan UKOME’de reddedilen 2 bin 625 taksinin kurulda bekletildiğini belirtirken, Eyüp Aksu, İstanbul’daki taksi sorunu için İBB ile ortak çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

“KALİTELİ HİZMET PARAYLA OLUR”

Taksiciler Odası Lideri Eyüp Aksu, başka vilayetlerdeki taksi açılış fiyatlarını örnek göstererek İstanbul’daki taksiciler için artırım isteğini yeniledi. Aksu mevzuyla ilgili, “Zam isteyişlerimizin sebebi var. Kaliteli hizmet parayla olur. Evvelki yönetimin artırım vermeyişi, yeni yönetimin az artırımından ötürü toplu taşımadan daha ucuzuz. Komşu vilayetlerden tarifeleri aldım. Balıkesir ve doğuda büyükşehir belediyelerimizden tarifeleri aldım. Doğuda açılış 15 lira, kilometre başı 12 lira 50 kuruş. Balıkesir’de açılış 9 lira, kilometrede 9 lira yazıyor. Bizim taksimetre fiyat tarifemiz kilometrede 6 lira 30 kuruş, açılış 9 lira 80 kuruş. O kadar geri kaldık ki taksimetre fiyat tarifesi açısından. 3 kişi artık toplu taşımayı kullanmaya gerek duymuyor.” dedi.

“SORUNU ORTAK ÇÖZELİM”

Daha evvel UKOME’de İBB’nin 5 bin taksi teklifine şiddetle karşı çıkan Aksu, “Biz emeğimizle, ekmeğimiz için siyaset ayrımı yapmadan hangi siyasi parti olursa olsun, esnafımızın katiyetle hakkını koruduk. Bizim partimiz ekmek partisi. Havalimanı taksi konusunda orada bir kooperatif var. İşletme bedeli ödüyor. Orada bazen yolcu oluyor, taksi yetersizliği oluyor. Bazen de yolcular kentten gelen ticari araçları tercih ediyor. Mevzuyu valiliğimize, İçişleri Bakanlığımıza ilettik. Oradaki kooperatifin haklarını korumakla mükellefiz. Biz büyükşehir belediyemizle oturalım, kararlar alalım, mevzuyu ortak çözelim. Maalesef belediye liderimiz daima bize parmak salladı lakin maalesef hiç istişare etmedi. Biz tahlile varız. Gerçek manada bir kişi iki tane ticari taksi alamaz; lakin akrabası, çocuğu, eşi alır, yasak mı?” sözlerini kullandı.

“TAKSİ SAYISININ ARTIŞINA KARŞI DEĞİLİZ”

Taksi sayısının artışına karşı olmadıklarını belirten Aksu, “Herkes pik saatlerde sabah 07-10.00 ortası, öğlen sonrası, akşam üzere toplu taşımaya binemedikleri için, kullanamadıkları, tarife de yüksek olduğu için taksiye yöneliyor. Biz katiyetle taksi sayısının artışına karşı değiliz. İBB’nin önerdiği teklife karşıyız. Bir ciklete 2 kilometre seyahat yapıyoruz. Evvelce kısa aralıkları yaklaşık yarım saatte götürüyorduk. Aslında o kadar trafik ağırlaştı ki, yüzde 90’a varan yoğunluk yaşamaya başladık. Trafik yoğunluğundan ötürü kısa seyahatleri 1,5 saatte yapabiliyoruz. Paris’i inceledik. Paris’te lüks taksilere ayrılmış özel tercihli yollar var. Paris, New York, Londra’nın taksimetre fiyatları buranın 5-10 katı. Hak ettiğimiz oranda bize tarife güzelleştirilmesi yapılsın, herkes iktisadına nazaran taşınmayı kullansın. 16 milyon birden taksiyi tercih ederse bu yükü kaldıramayız aslında.” biçiminde konuştu.

ÖZCAN: SİSTEMİ TARTIŞMALIYIZ

İBB Meclisi Trafik ve Ulaştırma Kurulu Üyesi Gencay Özcan ise şu tabirleri kullandı: “5362 sayılı yasanın 24. unsuru, uyarma, kınama, para cezası bunlar sizin yetkiniz dahilinde. Bunu kullanabilirsiniz. İstanbul’da sistemi tartışmalıyız. Sistemin kendisinden şikayetçiyiz; yoksa sürücü esnafından değil. Eyüp Beyefendi çok hoş anlatıyor. Ancak gelin görün ki, İstanbullular sokakta taksi meselesini yaşamaya devam ediyor. Taksinin dört paydaşı var. Plaka sahibi, ikincisi aracı, galeri, üçüncüsü sürücü işçiler, dördüncüsü İstanbullular. Eyüp Bey’in savunduğu fikirler plaka sahipleri ve aracıların çıkarını savunuyor. Biz de İstanbulluların gözünden bakıyoruz. Bu dört paydaştan ikisinin hakkını Eyüp Beyefendi savunuyor. Biz de sürücü işçileri ve İstanbulluları savunuyoruz.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA 18 BİN 395 TAKSİ VAR”

İstanbul’da taksi bulamama sorunu var. Şu anda 18 bin 395 tane sarı taksi var. Emniyet, jandarma, İBB 2022’nin 10. ayına kadar 11 bin 757 yaptırımda bulunmuş. Taksilerin yüzde 64’üne isabet eden bir sayıdır. Yüzde 61’i yol ve yolcu seçmek, kısa uzaklığa gitmemek, kaba davranış var. 15 milyon 800 bin nüfus olduğu varsayılıyor İstanbul’da. İSKİ su kullanımına nazaran 19 milyon 300 bin olarak açıklanıyor. Kayıt dışılarla 20 milyona yakın bir sayıdan bahsediyoruz. 1000 bireye düşen taksi sayısı 1.16. Gerçeğe nazaran 1000 şahsa düşen 1’in altında. 1965 yılında taksi bulmak bugünden daha kolaydı. İstanbul’da önemli bir taksi sorunu var.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu